Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ar fi interesant de filosofat putin pe tema asta. Pare ca o societate utopica nu e viabila a la long, si asta pentru ca omul are nevoie de „challenges”, competitie, dorinta de prosperare, expansiune... nici nu putem fi toti Dalai Lama. Sau de fapt o societate de Dalai Lama ar fi una ideala? Ar fi posibil asa ceva? Cred ca nu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar si stiintific s-a dovedit faptul ca creierul nostru are nevoie de stimuli, de experiente, provocari, pentru a putea evolua continuu. Din distopii se nasc utopii :smile:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 50 minute, adal* a spus:

Omul nu-si va putea rezolva niciodata propriile probleme si nu va putea iesi din ciclul fara sfarsit: constructie-distrugere si de la capat.

Cand Omul isi pierde mintile distruge totul in cale si lasa pustietate in urma, altfel construieste!!!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc de ceva timp, daca in universul nostru s-ar fi putut dezvolta o civilizatie, de catre o specie care a evoluat intr-un mediu in care nu a trebuit sa lupte pentru resurse.

Asta ar fi pentru mine societatea perfecta, in care nu exista competitie si in care tehnologia este foarte putin prezenta. In schimb, relatiile dintre membrii speciei ar fi foarte stranse si empatice, ajungand pana la telepatie.

Pe noi ne va marca pana la disparitie, lupta teribila pe care am dus-o pentru supravietuire, in toate stadiile evolutiei noastre pana la homo sapiens si mai departe.

Discordanta ireparabila intre ceea ce ne dorim sa fim si ceea ce reusim, ne va mentine intr-o depresie pe care cred ca nu o vom putea vindeca niciodata si care ne va fi fatala.

Da, nu am fost facuti perfecti.:smile: Dimpotriva.

 

Editat de adal*
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, adal* said:

Eu ma gandesc de ceva timp, daca in universul nostru s-ar fi putut dezvolta o civilizatie, de catre o specie care a evoluat intr-un mediu in care nu a trebuit sa lupte pentru resurse.

Asta ar fi pentru mine societatea perfecta, in care nu exista competitie si in care tehnologia este foarte putin prezenta. In schimb, relatiile dintre membrii speciei ar fi foarte stranse si empatice, ajungand pana la telepatie.

Pe noi ne va marca pana la disparitie, lupta teribila pe care am dus-o pentru supravietuire, in toate stadiile evolutiei noastre pana la homo sapiens si mai departe.

Discordanta ireparabila intre ceea ce ne dorim sa fim si ceea ce reusim, ne va mentine intr-o depresie pe care cred ca nu o vom putea vindeca niciodata si care ne va fi fatala.

Da, nu am fost facuti perfecti.:smile: Dimpotriva.

 

Iti recomand in sensul asta Fereastra sufletului, Cabala rabinului Isaac Luria, are niste idei cosmogonice foarte interesante, dar si mai interesant, il descrie pe Dumnezeul primordial ca prin Big bang, o retractie a lui in sine si apoi o expansiune, „spargerea vaselor” samd, creandu-se o lume perfecta si imperfecta in acelasi timp. Dumnezeu e descris ca avand ambele fetete, daca ar prevala partea iubirii, nu am mai avea corp fizic si ne-am intoarce inauntrul sau, asa ca, zice el, trebuie sa existe si partea „severa” etc etc.

E foarte interesant, dar zic la un moment dat sa continuam discutia pe un topic dedicat.

 

 

M-as uita si eu la serialul Expresul zapezii, dar nu stiu ce sa zic, stiind ideea filmului deja...

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, King1 a spus:

Iti recomand in sensul asta Fereastra sufletului, Cabala rabinului Isaac Luria, are niste idei cosmogonice foarte interesante, dar si mai interesant, il descrie pe Dumnezeul primordial ca prin Big bang, o retractie a lui in sine si apoi o expansiune, „spargerea vaselor” samd, creandu-se o lume perfecta si imperfecta in acelasi timp. Dumnezeu e descris ca avand ambele fetete, daca ar prevala partea iubirii, nu am mai avea corp fizic si ne-am intoarce inauntrul sau, asa ca, zice el, trebuie sa existe si partea „severa” etc etc.

E foarte interesant, dar zic la un moment dat sa continuam discutia pe un topic dedicat.

 

 

M-as uita si eu la serialul Expresul zapezii, dar nu stiu ce sa zic, stiind ideea filmului 

20210309_211953.jpg

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suflete pereche, sau cum sa iti gasesti jumatatea perfecta cu ajutorul unui test ADN. Nu e un film clasic despre dragoste, desi subiectul se invarte in jurul acesteia. Destul de bun. Aaa, si e pe Netflix. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hemingway, a three-part, six-hour documentary film by Ken Burns and Lynn Novick, examines the visionary work and the turbulent life of Ernest Hemingway, one of the greatest and most influential writers America has ever produced. Interweaving his eventful biography — a life lived at the ultimately treacherous nexus of art, fame, and celebrity — with carefully selected excerpts from his iconic short stories, novels, and non-fiction, the series reveals the brilliant, ambitious, charismatic, and complicated man behind the myth, and the art he created. 

Premiere date: April 5, 2021

Am vazut toate 3 episoade, e trist, dar nu strain conditia mentala de care sufera milioane si nu se stie din ce cauza se intampla doar ca este mostenit de multe ori.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e foarte nou dar am văzut ultimele zece minute din primul episod din serialul Cernobîl. 

Era cu norul radioactiv care se ridica amenințător.... :lol2:

În fine,  voi încerca să urmăresc dar dacă e pe același stil... No. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nevinovat (pe Netflix), despre un om care a primit o nouă șansă de a-si reface viata datorita iubirii si iertarii.

Si o replica din film (o redau cu aproximație): "Incredibil ce poate face un om atunci când isi pierde fața."

  • Like 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×