Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 12 ore, observant a spus:

Dupa ce il termini, sa-mi spui daca mai stii seriale la fel de complexe. Mie personajele mi s-au parut enervante, insa actiunea si ideile m-au captivat.

O sa iti spun cum a fost si pot sa iti recomand si acum cateva seriale pe care eu le consider originale - pentru temele pe care le trateaza si/sau pentru complexitatea unor personaje si pentru dilemele pe care le ridica - chiar daca nu te dau toate pe spate: The OA , Black mirror, Stranger things, The sinner, Charite in vreme de razboi, Familia Shtisel, Viata de apoi, Neortodox, Spre lac, Paranormal, Ratched, Inocentii, Omniscient, Haosul din urma ta, The umbrella academy, Luna nera, 3%, Gambitul damei, Camere intunecate, Alias Grace, Alienistul, Atipic, Repercusiuni, Recviem. Cred ca mai sunt, dar nu imi vin in minte acum. De asemenea, unele titluri le-am scris in engleza, altele in româna, cum mi-au venit in minte, iar ordinea in care le-am scris nu indica vreo ierarhie a preferintelor. Toate sunt pe Netflix. :)

 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The Untamed

9/10

Nu i-am dat nota maxima din două motive 

1. Psihoza totala a cinematografiei chineze care prezintă o lume fără nici o legătură cu realitatea. Nu e specific neapărat acestui serial dar din ce am văzut cam toaate sunt rupte de realitate. Cel puțin coreenii și japonezii nu încearcă să vopsească leopardul.

2. Ipocrizia și mârlănia producătorilor care după ce au făcut un serial bazat pe o poveste de dragoste între doi bărbați au interzis poveștile fanfiction de pe cel mai renumit site cu acest profil.

Dar îl recomand.

Pentru cei mai slabi de ingeri; relatia homosexuala nu este portretizata in film; e doar sugerata:

 

Editat de Kleopatrah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 ore, Fiero a spus:

Am terminat Dark. Consider ca merita vazut

Dark a fost cel mai relevant si relevator serial cu calatorii in timp din cate am vazut:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Kleopatrah a spus:

Dark a fost cel mai relevant si relevator serial cu calatorii in timp din cate am vazut:

Eu ma feream sa il vad pentru ca era mult prea laudat, dar imi pare rau ca nu am facut-o mai devreme. Nu cred ca o sa gasesc in curand un serial care sa il egaleze, si OA mi-a placut foarte mult, dar Dark l-a subclasat.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Fiero a spus:

Eu ma feream sa il vad pentru ca era mult prea laudat, dar imi pare rau ca nu am facut-o mai devreme. Nu cred ca o sa gasesc in curand un serial care sa il egaleze, si OA mi-a placut foarte mult, dar Dark l-a subclasat.

Atunci încearcă King Eternal Monarch. E pe Netflix are sub și în română.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Kleopatrah a spus:

Atunci încearcă King Eternal Monarch. E pe Netflix are sub și în română.

Mulțumesc pentru sugestie! Ma grabesc sa termin cartea sa vad si Minunata lume noua, sper ca filmul sa se ridice cat de cat la nivelul cartii. Mai am si seriale mai "usurele" de vazut, pentru "spalat creierii", asa le zic eu, unul dintre ele e Fete cuminti, e simpatic si reconfortant. Imi pare rau ca omul nu a fost dotat cu mai multe creiere, unul pentru odihna, altul pentru citit, unul pentru munca, altul pentru filme s.a.m.d. Si si asta singur pe care il avem da semne da rateuri de la o varsta. :)

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu adaug recomandările pe lista și le vad în funcție de timp și dispoziție.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si eu la Brave new world. Intrebarea pare sa fie: ce preferi? sa fii liber, sau sa fii fericit?

De aici rezulta alte intrebari. Sa fii fericit ca "alfa", sau ca "epsilon"?

Complicat. Intrebari fara raspuns.

Concluzia este una amara. Este posibil ca omul sa nu poata gasi niciodata formula optima pentru propria societate.

Omul nu-si va putea rezolva niciodata propriile probleme si nu va putea iesi din ciclul fara sfarsit: constructie-distrugere si de la capat.

Editat de adal*
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×