Sari la conținut
Forum Roportal
Apocalipse

Game of thrones/Urzeala tronurilor

Postări Recomandate

post-314352-0-05920500-1400783668_thumb.jpg

 

Nu e plictisitor, chiar daca am citit cartile, regizorul isi pastreaza nota personala. Plus ca actorii joaca uneori personajele, altfel de cum mi le-am imaginat citind cartile

 

post-314352-0-20330200-1400784024_thumb.jpg

Editat de Aseneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si ce zic astia, chiar mai fac inca doua sezoane extra?

 

Inca doua ? E destul material in carti sa mai faca inca 5 nu doua. Si stai asa ca concluzia povestii nici nu s-a scris inca. Autorul mai are doua volume de publicat. :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce dracu de episod a fost episodul 8 ?

Astia-s bulangii ? Dupa ce ca abia apar episoadele astea, niciunul nu rezolva nimic, basca 8-ul a fost strict plin cu orori, un fel de legea lui Murphy in versiunea Lord of the Rigns doar ca gory. Deci cum sa faci un episod de legatura dar in acelasi timp abject si care te face sa te intrebi uneori de ce dracu te uiti la serial ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca asta se intampla in cronologia din nuvele, ce vroiai sa faca producatorii, sa inventeze alta actiune si intamplari ? Ce se intampla in fiecare episod, inclusiv episodul 8 are perfecta legatura cu ceea ce se va intampla in viitor. Nu stiu daca in serial se dau detalii de background despre noile personaje care apar si legatura lor (trecut si prezent) cu universul Westeros, dar in carti totul este explicat.

 

Chiar si citind cartile este frustrant uneori pentru ca ajungi la finalul volumului si tot nu s-a rezolvat nimic. Ba din contra, ramai in aer cu nedumeriri si anticipatie, incat e musai sa incepi urmatorul volum in speranta ca vei afla curand ce se intampla si de ce. Dar, surpriza....nici in urmatorul volum nu gasesti rezolvari ci personaje noi, urzeli noi, trecuturi dezvaluite. Asta e stilul autorului. Uneori urmatorul volum nici nu preia sirul de evenimente si personajele din anteriorul volum, in schimb se axeaza pe cu totul ala locatie si personaje din lumea Westeros. Relateaza evenimente care se intampla paralel dpdv cronologic cu cele din volumul anterior, dar altundeva si cu personaje noi.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e lene sa citesc cartile. Le-am cumparat ca sa le am, ca dupa ce scap de shared house si de colegii mei, salbaticii (1 congolez, 1 ungur, 2 albanezi si 2 romani) probabil o sa fiu relaxat si o sa le citesc. Cam de luna viitoare asa, dupa parerea mea.

Vaitatul meu are legatura cu cum au facut episodul, ca la o poveste depinde foarte mult cum o spui, nu-i nevoie sa schimbi faptele. Deci l-au facut gen cu toporul asa, ca pe un film horror prost. Asta era problema. Daca si urmatorul e la fel... ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si in carte scenele alea sunt descrise direct, din topor. Din cate se spunea la inceputul serialului, producatorii vor sa fie cat mai fideli cartiilor.

Daca iti place cititul in general, o sa-ti placa mai mult cartile decat serialul. E o cu totul alta experienta. Urmarind episoade unde ceea ce se intampla corespunde cu cronologia si intamplarile din carti, am ramas cu impresia ca se pierde mult in serial, in ciuda faptului ca nu se deviaza de la scenariu. Cartile iti vor reda o nuanta pe care serialul nu o va putea captiva. Parerea mea.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa scap de talibani, sau sa gasesc o metoda sa ii ignor pana or deceda si vad si ce scrie in carte, deocamdata sunt la pagina 36 din cartea 1.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cartea 1 nu am citit-o, ca prima data am descoperit serialul in sezonul 1 si l-am urmarit. Dupa ce s-a terminat primul sezon am ramas atat de intrigata si curioasa incat nu m-am putut abtine si am cumparat toate volumele publicate incepand cu volumul 2. Dupa ce am inceput sa le citesc, sezonul 2 si celelalte nu m-au mai captivat. Mi s-au parut diluate fata de bogatia din carti.

 

Al meu se uita la serial. E transfixiat si nu intelege cum de eu nu ma mai uit. Daca ar sti ca volumele sunt de 1 milion de ori mai faine.....

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×