Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Grand Canyon traversat pe sarma

Postări Recomandate

Monday, 24 June 2013

 

A MERS PE SÂRMĂ deasupra Marelui Canion

Autor: Sorin Breazu

 

Nick Wallenda a trecut pe o sârmă peste Marele Canion, fără protecţie, întreaga călătorie durând 22

de minute.

 

Bărbatul a mers un cablu gros de şapte centimetri la o înălţime de 457 de metri deasupra râului Little Colorado. Wallenda s-a oprit de două ori şi s-a rugat pe durata întregului drum. Ultimii paşi i-a făcut foarte relaxat, reuşind chiar şi câteva jonglerii.

Vântul puternic i-a dat bătăi de cap bărbatului, iar praful i-a intrat în ochi, având câteva probleme pe durata mersului. "A trebuit să rămân concentrat mereu. Durerea pe care o simt în mâini este incredibilă", a spus Wallenda.

"A fost ca un vis îndeplinit. Familia mea face acest lucru de 200 de ani, astfel că face parte din moştenirea mea", a mai spus Nick. La spectacol au asistat 600 de oameni, dar şi un grup de amerindieni din tribul Navajo, care au protestat împotriva evenimentului.

Nick Wallenda (34 de ani) face parte din a şaptea generaţie a celebrei familii de circari "Flying Wallendas". Străbunicul său, Karl, a murit la 73 de ani, în timpul unei reprezentaţii în Puerto Rico. Un văr şi un unchi ai lui Nick şi-au găsit şi ei sfârşitul după ce au căzut de pe sârmă. Anul trecut, Nick Wallenda a trecut peste Cascada Niagara.

 

http://www.evz.ro/detalii/stiri/a-mers-pe-sarma-deasupra-marelui-canion-1044045.html#ixzz2X8CkiC3K

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine murea, ca tot o cauta cu lumanarea. Ma intreb cati copii au urmarit la tv 'minunea' asta si le-a trecut prin cap 'oh, maine incerc si eu'. Logic ca nu in Grand Canyon, dar suficient sa cada de la 3 m inaltime si sa ramana paralizati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine murea, ca tot o cauta cu lumanarea.

 

Păi, într-acolo se îndreaptă, nicio grijă. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×