Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Stiti sa va imbracati dupa forma corpului ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Măr (greutatea se pune in jurul taliei, predispozitie la a avea burta si "pernițe" deasupra soldurilor, in spate)

2. Pară (solduri, posterior mai mari si umeri mai mici decat partea superioara a corpului, talie subtire )

3. Căpsună (partea superioara mai mare in special in jurul umerilor, a spatelui si sanilor, forma intalnita des la inotatoarele profesioniste)

4. Clepsidră ( considerata forma ideala, talie subtire, ambele parti ale corpului proportionale)

5. Cutie (dreptunghi) ( nu stiu ce sa zic aici ca m-a bufnit rasul. Scuze rotflmao.gif Cred ca imaginea vorbeste de la sine)

 

shape_apple.gifshape_pear.gifshape_straw.gifshape_hour.gifshape_rect.gif

 

Care sunt Do's & Don'ts cand vine vorba de a ne imbraca asfel incat sa ne complimentam forma corpului, sa mascam partile mai putin magulitoare si sa scoatem in evidenta aspectele care ne flateaza ?

Putem discuta si din perspectiva opiniilor proprii sau a ceea ce am citit, vazut, auzit.

Si o intrebare importanta despreei raspunsuri chiar ca sunt curioasa : Va imbracati cu ceva anume chiar daca nu va sta bine sau vi se spune ca nu va sta bine, doar pentru ca se poarta si e la moda ? Valabil pentru orice articol vestimentar si accesoriu, inclusiv "accesoriile" alea populare la Hollywood si anume mini-cateii purtati prin poșete si sacoșe de designeri. :nea:

 

Doamnelor...si domnilor daca doriti...laugh.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt capsuna. Ani de zile mi-am urat umerii, insa, pana la urma, m-am consolat ca am o asemenea constitutie, chiar daca nu-i feminina, e mai putin predispusa la celulita.

Eu incerc sa evit sa port in partea de sus ceva care sa-mi evidentieze prea tare umerii (bineinteles ca pernitele, cu care uneori sunt dotate camasile sau bluzele, nu-s pt. mine) si sa nu port blugi prea stramti, desi picioarele mele arata bine, pt. ca ar scoate in evidenta prea tare asimetria dintre partea de jos si cea de sus.

Editat de flying_soul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eram clepsidra inainte de sarcina, acum bat spre dreptunghi :doh: mi s-a latit talia, whatever.

Nu imi iau haine in functie de trend, ci in functie de ce imi zice haina aia cand o vad, in trend sau nu. Nu am un stil anume, ma imbrac casual, hippie, sport cand e cazul.. vreau sa ma simt confortabil, chiar daca port tocuri. La rochiile lungi tin cont de faptul ca am trunchiul lung si picioarele ceva mai scurte.. caut sa evit combinatiile sau modelele care m-ar dezavantaja, nu prea port rochii, dar cand purtam erau cu talie inalta sau care pleca de sub sani. Pantalonii stramti nu ma avantajeaza. de fapt pantalonii in general nu ma avantajeaza, dar port intens pantaloni. La urma urmei.. asta sunt, nu pot sa schimb constitutia.

Evit patratelele, dungile orizontale si albul. Imi place cum imi sta in alb, dar evit cat pot hainele albe, am o obsesie ca se murdaresc in secunda 1.

Nu pot sa port nimic pe cap, pentru ca imi sta oribil, orice as purta, sapca, fes, palarie, batic.. Doar cand e foarte ger fac o exceptie.

Port multe bijuterii, inele, cercei, lant, (toate de argint), bratari (de piele).. Imi plac cerceii la nebunie si cat mai lungi. Ma rog, as putea scrie un eseu despre cercei. Am doua genti de piele, dintre care una imensa, e buna cand calatoresc, dar preferata mea e o traista neagra de lana, cu franjuri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am nascut, tolerez mult mai greu canicula. :doh: Vara nu ies din pantaloni scurti, tricouri, rochii scurte si vaporoase, respectiv costum de baie, nici daca ma pici cu ceara. Daca nici vara nu umblam despuiati, atunci cand? :beach:

 

 

In ultima vreme imi place stilul trasnit. Urasc accesoriile vestimentare (si nu numai :D) foarte fashionable, hiturile modei, nu-mi place sa ma imbrac in uniforma. :D Casual, nu-mi plac asorteurile duse pana la paroxism, de fapt imi plac contrastele si culorile tari.Cel mai tare urasc gentile " cu greutate". Urasc platformele si balerinii, pantofii cu bareta pe glenza, pantofii de lac si cei albi, in general. Nu-mi plac materialele sintetice si nici carpele "made in China". :D Sunt alergica la nailonurile care poarta semnatura Dana Budeanu, ori la rochiile uniforma ale Mariei Lucia Hohan. La nivel de casual, acum apreciez in mod deosebit colectiile Andreei Raicu , facute in colaborare cu Pnk. Mi-au placut si-mi vor placea multa vreme de acum incolo colectiile Nissa si Mango. Candva eram fana Dacon Emerald, dar acum sunt prea batrana ca sa mai apreciez stilul atat de clasic. :D

Imi in general bijuteriile, dar cel mai adesea sa nu le port eu. Dintre bijuterii, imi plac cerceii, insa cei micuti, nu lungi. Cel mai usor mi se pare ca se poate gresi la bijuterii, in sensul ca exista o tendinta de exagerare, cel putin in Romania, asa ca tind sa ma abtin si sa aleg ceva minimalist.

Apropo de greseli, una des intalnita la multe doamne :D educate de pe la noi, este aceea de a purta sandale cu dres, ori pantofi decupati in fata cu dres. Adesea, dresurile sunt din alea lucioase, pe care de asemeni nu le agreez sub nicio forma. Sa se impuste, spun. :D

Io zic ca stiu sa-mi adaptez tinuta la momentul zilei si la locul ori activitatea pe care o desfasor, iar stilul meu vestimentar poate fi incadrat, indiferent de variabilele amintite anterior, la categoria "relaxat". :beach:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de bijuterii, ca tot ai mentionat.. sunt constienta ca am multe, ma rog, daca un lant mic, cercei (marisori :lol: ) si trei inele pot fi considerate multe sweatingbullets.gif Dar nu ma pot abtine .. :bag: Plus ca am auzit eu ca argintul echilibreaza energiile din corp, le absoarbe pe alea negative.. inca astept sa se intample asta. :lol: Nu port gablontzuri, siraguri de margele mai rar.

Apropo de trend in purtatul sandalelor, era anul trecut parca o moda, nu mai stiu daca e si acum.. sandale cu toc de 4-5 cm cu sosete scurte :scare:

Purtatul de dres la sandale o descalifica din start, nici nu ma mai uit mai sus, daca vad dres la sandale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sandale cu toc de 4-5 cm cu sosete scurte scare.gif

 

Asta din cauza ca lumea e disperata sa fie "in trend", asa incat ajung sa copieze orbeste ceea ce vad in reviste de moda.

Oricum, in afara celor care fac bani grei din treaba asta, toata preocuparea asta pentru moda, pentru inedit, pentru a fi prima care isi ia nu stiu ce, mi se pare stupida rau de tot. O haina de calitate, croita frumos, nu dupa nu stiu ce moda, nu are cum sa se ajunga ridicola.

Mi-aduc aminte de vremea cand se purtau pantofii aia cu varf ascutit. Doamne, cum m-am simtit cand mi-am aruncat toata incaltamintea din perioada aia... :doh:

Dar atata timp cat suntem fraieri, ei n-au de ce sa nu ne ia banii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

au revenit pantofii aia... cu varf ascutit doh.gif vara asta sunt in voga.

 

post-25012-0-01014300-1371974982_thumb.png

Editat de Amarena
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Gata cu platformele? Mi-e rusine de faptul ca am purtat vreodata asa ceva (pantofi cu varful ascutit, pentru ca la vremea platformelor am avut destula minte sa zic nu).

De fapt, unele platforme, astea mai scurtute, asa, nu arata musai rau, dar ma duc cu gandul la filme... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam gata, da. Dar astia-s .. doh.gif mai bine port pantofi sport.

nu stiu de ce-ar purta cineva toc de-asta de zici ca mergi in calcaie :starS:

Editat de Amarena
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt capsuna. Ani de zile mi-am urat umerii, insa, pana la urma, m-am consolat ca am o asemenea constitutie, chiar daca nu-i feminina, e mai putin predispusa la celulita.

Eh, tot omul uraste cate ceva la corpul lui. Insa pentru ca ma simt clepsidra si pentru ca mi-am amintit ce spuneai matale, plina de dispret, la adresa clepsidrelor pe un alt topic, iti zis ci io ca prefer o tzara de celulita (care poate fi si ea tinuta sub control, chit ca intr-un mod literalmente dureros), decat sa am o umerii si forma corpului de barbat. Acum, sper ca nu esti vreo sensibilicoasa si sa te superi din asta.

 

Si pe mine m-a obsedat faza cu celulita multi ani la rand, pana cand, atat in urma unor observatii directe, cat si in urma unor sondaje de opinie :lol:, am ajuns la concluzia ca celulita este pentru barbati precum lenjeria sexy, adica niciodata nu ajung sa o observe. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×