Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Protestele din Turcia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu is curioasa de rezultat. Amicii Erasmusi din Turcia, unii is convinsi ca vor castiga si lupta cica (le-am zis sa nu isi ia un tub de gaz lacrimogen in cap ca nu merita), altii ca protestatarii nu vor reusi sa le distruga tara.

 

Oarecum divizati. Mai ales decand cu feelingul ca se baga si Germania in oala lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai ales decand cu feelingul ca se baga si Germania in oala lor.

 

Exact ca și în 2012 în România, politicienii turci o înjură pe Angela Merkel ca să câștige aplauzele și sprijinul prostimii. Însă așa cum s-a demonstrat începând cu 1990, până la urmă distanța față de Frankfurt e cea care contează. Și dacă e să fim un pic cinici, Grecia și Turcia trebuie să se întoarcă acolo unde le e locul, fiindcă 45 de ani de comunism cam răsturnaseră nemeritat ierarhiile, în Europa blum.gif

 

Surprinzător, chestia asta cu distanța față de Frankfurt e valabilă inclusiv pentru UK, dar până și în UK. Frankfurt e centrul activității financiare (și implicit economice) din Europa, iar asta n-o să se schimbe în timpul vieții noastre. Sau cel puțin nu atât timp cât rămâne deschisă baza de la Ramstein grin.gif

 

Ce e cu fata in rosu?

E prima care ia gaze in nas sau e nasol ca e fata....si ca e in rosu?

Fata în roșu sfidează forțele de ordine știind foarte bine ce face, iar mesajul adresat prin asta mulțimii este dăunător, incită la violență indiferent de rezultat. Pentru ”revoluționari” ca Iliescu, o astfel de fată în roșu este tot ce le trebuie ca să-și legitimeze violențele. Sau ai impresia că nu există politicieni care ar avea de câștigat din schimbarea puterii? spiteful.gif

 

Fata în roșu este echivalentul profesoarei sau învățătoarei care făcea greva foamei în RO, pe care astăzi o poți vedea în parlamentul de la București, tocmai ca dovadă a bunei credințe cu care făcea ea greva foamei blum.gif

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta este ca acesti politicieni au repus economic tara pe picioare. Fapt care explica o oarecare simpatie a populatiei. Au si ei la anul alegeri, dar cred ca situatia economica este ceva mai buna ca la noi.

Deci simpla maraiala germana la brutalitatea politiei (eu nu ma am cu astea dar as zice ca a fost excesiva) a fost perceputa ca o opozitie la adrerarea Turciei la UE, tara cea mai demult pretendenta si de aia o injura. Aici nu is cu ei, dar sa o injuri pe Merkel....mein Got! Instant ma irita!

 

La Vienna a fost o mega demonstratie proErdogan. Is curioasa cum o sa evolueze treaba,mai ales identitatea protestarilor si de o parte si de alta.


 

Fata în roșu sfidează forțele de ordine știind foarte bine ce face, iar mesajul adresat prin asta mulțimii este dăunător, incită la violență indiferent de rezultat. Pentru ”revoluționari” ca Iliescu, o astfel de fată în roșu este tot ce le trebuie ca să-și legitimeze violențele. Sau ai impresia că nu există politicieni care ar avea de câștigat din schimbarea puterii? spiteful.gif

 

Fata în roșu este echivalentul profesoarei sau învățătoarei care făcea greva foamei în RO, pe care astăzi o poți vedea în parlamentul de la București, tocmai ca dovadă a bunei credințe cu care făcea ea greva foamei blum.gif

Erdogan si Iliescu ....ambii au numit "golani " /chapull-ers demonstrantii. Cred ca asta ii aseamana si cam atat. Primul lucru care mi-a trecut prin cap.

- in rest nu as asemui ce este azi acolo cu Romania anilor 90.

Erdogan si Base.....discurs similar....femeile sa aiba macar 3 copii. Impreuna cu restrictiile la vanzarea de alcool....s-a ajuns la minim 3 beri, slogan.

Daca am inteles eubine,nu prea exista o opozitie credibila la ei, desi Erdogan spune ca cei care se opun lui sa se manifeste la urne.

 

Nu is de acord cu echivalarea ei cu invatatoarea grevista. Nu stiu daca a fost identificata tipa. Era mai mult o imagine si atat, desi nu m-as fi riscat sa iau gaz lacrimogen in mufarina la halul ala.

 

 

POate ai putea sa explici ca la copiii prosti faza asta cu Frankfurt, ca ai mai spus-o si nu o inteleg,

Ma intereseaza cum fiecare parte isi asuma imaginea lui Ataturk. Mai ales ca astia de la putere is un fel de neo-ottomani.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pina una alta, iata ca protestul din Turcia a continuat cu protestele guvernului Erdogan, nu impotriva lui Merkel, ci impotriva adevaratilor vinovati, si chiar de ziua nationala a Marelui Vinovat, care a fost alaltaieri!

Dar totusi e bine ca Erdogan a spus clar ca NATO nu mai este ceva prioritar, si ca mai importanta pentru Turcia este sa aceeada in UE!

Adica alaturi de Merkel si impotriva Americii "securiste", care se pare vrea sa faca ceea ce Hitler si nici SS-ul lui, nici sa viseze nu si-au permis, adica sa isi subordoneze toata planeta!

Editat de burebista13

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×