Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Artele Martiale si filosofia din spatele lor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Filosofia e ncesara pentru mai multe chestii... motivare, linistire, reducerea riscului de a fi folosite gresit(multe tehnici pot schilodi, unele au potential letal).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca avem notiuni diferite despre filozofie.

 

motivarea, linistirea, pregatirea mentala, reducerea riscului de accidente, etc, sunt folosite si-n alte sporturi,

asa nu-nseamna însa studiul filozofiei.

cred ca facem din tântar armasar si acordam prea mare importanta unor lucruri care nu se practica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Ideologiile" atasate artelor martiale sunt mai aproape de religie decat de filosofie.


De fapt, din punctul meu de vedere, sunt atat de departe de filosofie incat nu au sansa sa se intalneasca vreodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filozofia este imanenta meditatiei - sau invers daca va mananca in cur. Unu la mana.

Religia nu are nimic in comun cu meditatia, pe cale de consecinta cu filozofia. Doi la mana.

Meditatia presupune renuntarea la carne, pe cale de consecinta la religie. - Trei.

Imunitatea la durerea fizica implica meditatie si implicit renuntarea la religie. Patru.

Atingerea imunitatii in fata durerii fizice - implica o adanca meditatie precum si o profunda filozofie. Cinci

 

Hai, daca sunteti destepti, demontati-mi perfecta logica. Si e pusa in cifre doar pentru a va demonstra cat de limitati sunteti - atentie, jignesc doar pe cel in stare sa urle fara glas.

 

Pentru argumente veniti numind punctul si textul care va nelinisteste - desigur ca aici ma adresez idiotilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dismissive, no ofence, dar logica ta nu-i tocmai perfectă...

 

Când spui: "Filozofia este imanenta meditatiei - sau invers..." e ca şi cum ai spune, precum ironicul Voltaire, că: "ciorapii au fost făcuţi pentru a fi purtaţi de picioare" ar fi totuna cu "picioarele au fost făcute pentru a fi purtate (sau învelite) de ciorapi". Păi ori e una ori e alta? Adică, după cum vezi, nu putem jongla cu legea cauzalităţii după cum ne vine nouă la ureche, pentru că în felul ăsta pot ieşi chestii hilare. Acum referindu-ne strict la chestiune, părerea mea este că mai corect e invers, dar sigur că lucrul se poate discuta...

 

Despre fapul că religia nu are nimic în comun cu meditaţia, în esenţă ai dreptate în sensul că aceste noţiuni nu trebuie identificate. Totuşi, aici lucrurile e bine să fie nuanţate şi să specificăm că există religii care folosesc din plin meditaţia.

 

Cât despre faptul că "Meditatia presupune renuntarea la carne, pe cale de consecinta la religie", categoric nu-i adevărat. Practicând meditaţia se poate ajunge sau nu la renunţarea de carne precum şi la renunţarea, să zicem aşa, de religie. Dar lucrul nu-i obligatoriu. În sensul că poţi foarte bine practica meditaţia mâncând orice, inclusiv carne, şi poţi practica meditaţia făcând parte dintr-o religie sau alta sau niciuna.

 

Despre circumstanţele care te fac pe tine să crezi că te-ai adresa idioţilor, deocamdată nu comentez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca avem notiuni diferite despre filozofie.

 

motivarea, linistirea, pregatirea mentala, reducerea riscului de accidente, etc, sunt folosite si-n alte sporturi,

asa nu-nseamna însa studiul filozofiei.

cred ca facem din tântar armasar si acordam prea mare importanta unor lucruri care nu se practica.

 

Cinstit ?... Da, nu se practica. Exista o filosofie in spatele artelor martiale, dar nu prea am vazut sa se si predea. E mai degraba ceva despre care citesti in carti. Teoretic ajuta la concentrare, la moral, la modul general e pozitiv. Practic... e cu da banii, hai alergarea, hai flotari etc., hai figurine, hai repetari, hai singur, hai cu parteneru', hai alergarea etc. de final.

Ma rog, asta din ce mai tin eu minte de acum ani buni de zile. Oarecum similar cu instructia mea, doar ca eu nu stiu arte martiale, ci elemente din diferite stiluri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar atunci cu Bushido cum ramane?

 

Cele șapte „virtuți” ale bushido

  • 义Gi - corectitudine

Fii cinstit în relațiile tale cu toată lumea. Crede în justiție. Pentru un samurai adevarat nu exista nuante de gri, în ceea ce privește onestitatea și justiția. Nu există decât bine sau rău.

  • 勇Yuu - curaj

Un samurai trebuie să aibă curaj eroic.

  • 仁Jin - bunăvoință

Prin antrenamente intense samuraiul devine rapid și puternic. Acesta nu este ca ceilalți oameni. Dezvolta o putere care trebuie să fie utilizate pentru binele tuturor. El are compasiune. Ajuta colegii în fiecare ocazie.

  • 礼Rei - respect

Samuraiul nu are nici un motiv să fie crud. Nu trebuie să-și dovedească puterea. Un samurai este politicos, chiar și cu dușmanii săi.

  • 诚Makoto - onestitate, sinceritate absolută

Atunci când un samurai spune ca va face ceva, acel lucru este ca și făcut. Nimic de pe acest pământ nu îl va opri să facă ceea ce el a spus că va face.

  • 名誉"名誉" Meiyo - onoare

Adevărat samurai are un singur judecător, în onoarea lui.

  • 忠Chuu - loialitate

Un samurai este extrem de loial față de cei din jurul său. Pentru războinic, cuvintele unui om sunt ca urmele sale: le puteți urmări oriunde merge.

Editat de pupa-ma in... fond!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu oarecum,prin aceleasi etape. Am inceput si eu cu box dar am renuntat repede fiindca mi s-a parut ceva brut. Apoi am practicat karate traditional, shotokan, pentru ca dupa un timp sa trec la kiokushin. Judo nu am paracticat insa am citit la vremea respectiva cartea despre care spui si cred ca in parabola descrisa e vorba despre principiul cedarii si al nonrezistentei.

Ca orice tanar inflacarat si suparat pe lume am intrat in aceste domenii cu gandul de a invata sa ma bat insa rezultatul a fost cu totul altul.

Unul dintre lucrurile importante pe care le-am aflat la primele lectii a fost acela ca artele martiale inseamna gandire si mai apoi miscare.

Am aflat ca e mult mai importanta antrenarea spiritului decat cea fizica. De ex. doi adversari de forte egale vor fi despartiti in invingator si invins datorita felului in care stiu sa-si stapaneasca emotiile.

Astfel un practicat de karate care-si pierde cumpatul e deja un invins. E un invins in acea lupta cu un adversar cu pregatire fizica egala ,dar e un invins si in orice alta situatie de viata in care va ajunge sa nu se mai poata controla perfect atat in exprimare verbala [ discutie] cat si in lupta.

Nervozitatea inseamna incetarea gandirii si implicit a tehnicii de karate si intrarea cu arme si bagaje in lumea instinctelor unde nimic nu te avantajeaza ca practicant de arte martiale.

Am invatat apoi ca adevaratul invingator intr-o situatie reala [de strada] este acela care reuseste sa evite lupta. E vorba de de influentarea fortei ostile care incearca sa te destabilizeze si careia reusesti sa-l impui macar partial pacea ta. Sigur, in limite rezonabile fiindca altfel putem f. usor sa devenim ridicoli in aceasta incercare. De ex:

no.gif Am vazut un film cu un tip care provova numai dezastre" si care a fost trimis sa gaseasca in jungla o fata cu aceleasi apucaturi. Partenerul sau de expeditie il palmuia iar el neputand sa-i opuna rezistenta il indemna sa dea in continuare ca sa dovedeasca la ce nivel de autocontrol a ajunsbiggrin.png

Ca sa obtii o astfel de liniste interioara si sa reusesti sa o mentii in situatii de viata ignorand orgoliul care-ti urla in urechi , e mult mai greu decat sa obtii o lovitura puternica, calusuri la pumni sau o centura mai colorata. Asfel privind artele martiale si nu in felul in care o fac americanii, aceasta arta devine una a mintii transpusa in plan fizic si nu invers.

 

Intreba cineva despre obtinerea fortei prin viteza. La o anumita masa

forta impactului e determinata de viteza de miscare a obiectului. Pumnului in acest caz. [formula lui Einstein]

 

 

PS - idealurile samuraiului ma depasesc. Sant totusi europeansmile.png .

Editat de Niscu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×