Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Ce si cate terminale mobile / numere detineti / utilizati?

Evaluează acest topic

  

4 membri au votat

  1. 1. Cate telefoane mobile utilizez in prezent?

    • 0.
      0
    • 1.
    • 2.
      0
    • 3.
      0
    • 4.
      0
    • 5.
      0
    • Mai mult de 5 telefoane.
  2. 2. Retelele caror operatori de telefonie mobila le utilizez sau le-am utilizat?

    • Orange
    • Vodafone
    • Cosmote
    • Digi.mobil
    • RomTelecom
    • Zapp
    • Alt/ alti operatori.
    • Niciun operator.
      0
  3. 3. Am cartela si/ sau abonament. Ce fel de servicii utilizez?

    • Am cartela/ cartele preplatite.
    • Am abonament/ abonamente.
    • Utilizez servicii de voce mobila.
    • Utilizez servicii de voce fix.
    • Utilizez servicii mobile de date (internet pe mobil).
    • Utilizez servicii mobile de date (internet mobil).
    • Utilizez servicii fixe de date.
    • Nu utilizez serviciile operatorilor de telefonie mobila.
      0


Postări Recomandate

Eu fara sa imi dau seama am devenit in timp un colectionar de telefone mobile.

 

Incepand cu primul meu telefon mobil, un Alcatel One Touch Easy Dual-Band si trecand prin diverse modele de Nokia si Sony-Ericsson, am sfarsit prin a detine in prezent un numar de 29 de terminale mobile. Daca tin cont si de faptul ca ca am mai donat sau vandut cate unul din cand in cand, rezulta ca fara sa realizez am utilizat un numar relativ mare de telefoane mobile in care am investit destul de multi bani.

Sunt curios daca mai exista si altii in aceasta situatie.

 

Culmea este ca mie nu imi place sa vorbesc la telefon. Utilizez un telefon mai mult pentru alte functii pe care le ofera decat propriu-zis cea de telefon. Poate ca asa se explica din ce cauza ma plictisesc repede de un telefon sau de ce simt deseori ca un telefon nu imi satisface toate nevoile. Sunt putine modele de telefoane pe care le-am utilizat mai mult de o luna... Sunt foarte putine modele de telefoane pe care le-am utilizat o perioada mai lunga de 2 ani...

 

Cu toate ca mai curand utilizez in prezent serviciile de date decat cele de voce oferite de operatorii de telefonie mobila, am detinut numeroase numere de telefon incepand cu vechile numere de tipul 0722 (092) pentru Connex - Vodafone, 0744 (094) pentru Dialog - Orange, 0766(6) pentru Cosmorom - Cosmote, 07888 pentru Zapp etc.

 

La acest topic, dupa ce veti raspunde la chestionar, ma astept sa comunicati si voi cat de multe telefoane ati detinut la un moment dat, cate telefoane ati utilizat simultan, cate numere de telefon ati utilizat simultan de la acelasi operator sau de la mai multi operatori, care a fost cea mai scurta dar si cea mai lunga durata in care ati utilizat un anumit terminal, care a fost modelul sau care au fost modelele de telefoane care v-au placut cel mai mult din ce ati detinut sau detineti in prezent, daca ati obtinut vreodata numere mai speciale (personalizate, platinum, gold, silver) etc.

As fi dorit sa surprind toate aceste intrebari in chestionar dar nu a fost posibil. De aceea sper sa raspundeti voi la ele din proprie initiativa prin post-urile voastre de la topic-ul curent.

Imi imaginez ca aceasta dezbatere ar putea deveni interesanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tel. iPhone

Retea. Wind

  • apeluri in toata Canada (primite si facute) - nelimitat
  • apeluri in USA (5 centi/minut)
  • SMS (trimise si primite) SMS (poze si video) in Canada si USA - nelimitat
  • SMS (trimise) internationale - nelimitat
  • data plan (internet) - nelimitat

Pret. 45 $/ luna

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Telefoane de baza:

 

Samsung B7722i

Samsung Galaxy Note 2 GT-N7100

 

Telefone multi-SIM:

 

Acer DX900

Allview Q1 G3T

LG A290

Nokia C2-00

Nokia X1-01

MyPhone 3010 classic

Neotech Trinet

 

Telefoane Single-SIM:

 

LG-P920 Optimus 3D

Samsung Galaxy Beam i8530

Sony Ericsson P990i

Nokia 5800 XpressMusic

Nokia 5030 XpressRadio

Nokia X3-00

Motorola RAZR2 V8

Samsung GT-E2121B

Samsung GT-E1107

Alcatel OT-800

LG GS155

LG GB115

Huawei G7206

ZTE-G S302

 

Piese de muzeu:

Z910i

Z720i (2 bucati)


Restul sunt stricate.


CECT Flying F160

CECT Watch Mobile M860

Nokia 2730 classic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tel. iPhone

Retea. Wind

  • apeluri in toata Canada (primite si facute) - nelimitat
  • apeluri in USA (5 centi/minut)
  • SMS (trimise si primite) SMS (poze si video) in Canada si USA - nelimitat
  • SMS (trimise) internationale - nelimitat
  • data plan (internet) - nelimitat

Pret. 45 $/ luna

 

 

E 3G sau 4G ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am doua numere Digi.mobil prepaid.

 

Am un numar de Cartela Cosmote (sta mai mult in perioada de gratie).

 

Am un numar de abonament Orange si 7 numere OrangePrepay (care stau deocamdata in standby cu exceptia unuia singur).

 

Am 7 abonamente Vodafone dintre care utilizez personal doua (o parte este utilizata de catre altii si alta parte sta degeaba asteptandu-si rezilierea dupa expirarea perioadei minime contractuale).

 

Am 9 numere de Cartela Vodafone (majoritatea cu optiunile gratuite: 50 de minute lunar in retea pe viata + 1000 minute/luna cu un numar favorit din retea pe viata). Deocamdata stau mai mult neutilizate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am un HTC si l-am avut 3-4 ani. inainte am avut un Samsung, m-a tinut 5 ani. cel de la munca e un Nokia N 8.

 

 

tlf pt mine nu e o fita, e o necesitate.

 

cand plec in vacante, nu iau tlf, nu iau laptop, nu iau tableta, nu iau nimic tehno dupa mine.


Telefoane de baza:

 

Samsung B7722i

Samsung Galaxy Note 2 GT-N7100

 

Telefone multi-SIM:

 

Acer DX900

Allview Q1 G3T

LG A290

Nokia C2-00

Nokia X1-01

MyPhone 3010 classic

Neotech Trinet

 

Telefoane Single-SIM:

 

LG-P920 Optimus 3D

Samsung Galaxy Beam i8530

Sony Ericsson P990i

Nokia 5800 XpressMusic

Nokia 5030 XpressRadio

Nokia X3-00

Motorola RAZR2 V8

Samsung GT-E2121B

Samsung GT-E1107

Alcatel OT-800

LG GS155

LG GB115

Huawei G7206

ZTE-G S302

 

Piese de muzeu:

Z910i

Z720i (2 bucati)


Restul sunt stricate.


CECT Flying F160

CECT Watch Mobile M860

Nokia 2730 classic

cate din ele fol in mom asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu am folosit doar unul, n-am avut nevoie de mai multe telefoane simultan.

Primul a fost un Siemens A35, in 2001.. apoi am devenit fidela Nokia, din care am avut 3310, 1100, 6230I, 3120, 6630 (1100 e perfect functional si acum, restul stau prin sertare,, nu stiu in ce masura mai merg)..., ultimul a fost Xpress music (primul meu touch), dupa care am divortat de Nokia si am avut un Samsung Galaxy Ace.. iar acum am Samsung Galaxy Nexus i9250. Sper sa nu mi se strice niciodata, I'm inlove. laugh.gif


Ca operatori, am inceput cu Connex, apoi am un blank, nu mai stiu ce numere am avut (ah, Orange, da) , apoi am trecut la Cosmote.. acum am din nou Orange, in RO si 3 (Three) aici.

Am avut un abonament Connex si unul de date Orange, in rest prefer cartelele preplatite.

Editat de S.M. Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca ar trebui sa le vand pe cele pe care nu le-am mai utilizat deloc in ultima vreme. Pe unele dintre ele le-am utilizat in total mai putin de o saptamana si ar insemna sa la vand in pierdere serioasa.

Unele le-am luat cu subventie pe diverse abonamente, altele le-am cumparat "la liber". Am avut o mica afacere personala cu telefoane mobile, din cauza ca salariul nu mi-a ajuns niciodata, altfel multe dintre ele nu le aveam acum.

Pe unele chiar nu le-as da pentru ca inca ma mai incanta anumite functii pe care le au. Ceea ce inseamna ca sunt totusi un colectionar. La fel am procedat si cu numerele de telefon pe care le-am dobandit in timp si care mi-au placut. Nu ma indur sa renunt la ele desi nu prea imi convine nici sa le intretin (ca sa nu se piarda numerele la expirarea perioadei de gratie).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fel am procedat si cu numerele de telefon pe care le-am dobandit in timp si care mi-au placut. Nu ma indur sa renunt la ele

 

:lol: asta n-am mai auzit-o. Eu am tot schimbat numere, nici nu le mai stiu pe de rost, mi-am ametit rudele si prietena cu atatea numere ..:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×