Sari la conținut
Forum Roportal
Selony

Locuri bantuite din Romania

Postări Recomandate

Pana acum nu s-au dat exemple foarte concrete de locuri bantuite din Romania (in afara de cel cu manastirea din Alba Iulia). Dar ce ziceti de Padurea Baciului din Cluj-Napoca? Cred ca stie toata lumea ca acolo au fost descoperite niste semne si ca au disparut mai multi oameni. Despre asta ce sa credem? Ca cineva vine si arde iarba in timpul noptii si apoi rapeste indivizi numai ca sa ne bage in sperieti?

Editat de X_andra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fantomele le creem noi...in mintea noastra....o minte sanatoasa nu crede in asa ceva...cel putin eu nu am vazut vreodata asa ceva...si tin sa ma conving de o chestie pe tema asta...cred ceea ce vad....:flowers:

Aceste fantome pot fi create de mai multe minti la fel ?

fantome sau ce sunt,exista niste prezente ,care socheaza multa lume.

Este un sat Sascut ,in care toata lumea povesteste aceleasi lucruri despre o casa bantuita.Nimeni nu vrea sa o cumpere,desi casa arata foarte bine.Se intampla tot felul de chestii ciudate acolo.

Si cate reportaje ,cu oameni de stiinta s-au facut la Londra ,unde sunt cateva case bantuite ,nu una.Nu au nici o explicatie scepticii pentru aceste ciudatenii.

Eu cred ca noi nu putem realiza cate energii ne inconjoara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un exemplu de loc straniu ar fi si Biserica Greceasca din Bucuresti.

Cand eram foarte mica, visam in mod obsesiv ca ma aflu intr-un loc de unde ma uitam spre o casa care se darama. Eram la o intalnire de strazi, in partea dreapta avand o cladire pe care o descriam(mare fiind, amintindu-mi visul)ca semanand cu untemplu grecesc. In fata cladirii era un soi de gradina cu o forma ciudata, ca de pentagon.

Prin 1992, povestind unui amic visul, am aflat ca acea cladire ar putea fi Biserica Greceasca. Pt a ma convinge, am vrut sa merg acolo. Am recunoscut cladirea, gradina si casa care se darama: erau cele din visul meu. In vis, gradina nu avea gard. In realitate, avea. Amicul mi-a spus ca gardul aparuse in urma cu cativa ani.

Povestind si altor oameni despre locul cu pricina, acestia mi-au relatat intamplari ciudate: zgomote venind din interiorul bisericii, biserica fiind inchisa, iar momentul fiind...noaptea; pietricele cazand de pe ziduri(tot noaptea); gasirea unei persoane moarte in biserica, descoperire facuta la descuierea bisericii, intr-o zi. Persoanele care mi-au povestit aceste lucruri nu au legatura intre ele, deci nu poate fi vorba de o "conspiratie" indreptata impotriva mea

 

 

Nici castelul Iuliei Hasdeu nu este un loc tocmai strain de ideea de "straniu". Probabil ca multi stiu povestea construirii acestui castel. Dincolo de aceasta poveste, am avut o experienta interesanta acolo: in doua dintre incaperi, palmele, apoi mainile cu totul, au inceput sa imi vibreze, sa ma furnice, sa imi amorteasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ca se discuta despre locurile bantuite. Odata am citit in ziarul Dracula despre un astfel de loc si scria ca ei reporterii ziarului au decis sa faca o investigatie sa incerce sa prinda fantoma. Si au reusit sa demaste fantoma. Un copil de 8 ani pus pe sotii.

Eu zic bine ca ar fi bine sa ne intalnim si sa facem o echipa denumita Mystery Team si sa cercetam locurile bantuite si sa demascam fantome. Ideea numelui mi-a venit de la Mystery Inc. din serialul Scooby-Doo.

In unele asa zise locuri bantuite sunt campuri magnetice sau energii negative iar in altele sunt asa zisele fantome false adica oameni sau copii pusi pe sotii. Noi ne propunem sa demascam aceste fantome false iar energiile negative le lasam in seama vrajitorilor detectivi de energii negative sau cum s-or numi ei, doar dupa ce ne-am asigurat ca sunt energii negative si la mijloc nu e cineva care e pus pe sotii. Am o gramada de ziare, o adevarata colectie de ziare Dracula cu locurile bantuite din care as putea face o lista destul de mare.

Editat de Alethia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu locurile bantuite nici eu nu sunt sigur ca nu exista! Faza cu satanisti exista dar ei nu pot fi consderati spirite sau ceva de genul! unele locati din romania mie unu imi dau fiori! Oricum faza cu locurile bantuite este mai credibila decat povestea cu Mos Craciun & Co

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant este ca Franta si Anglia sunt singurele tari in UE care recunosc diploma de parapsiholog la nivel de stat .

Ca fost teolog pot afirma ca in biserica unde lucram ca Pastor exsita in arhiva ,un dulap cu dosare speciale.

Toate declaratiile de la martori se analizau si apoi se ajungea la un rezultat. Adevar sau halucinatie provenita din anumite motive ? In medie din 10 cazuri numai una era bagata in dosar special.Restul se putea explica fie prin fizica / chimie sau prin alte modalitati. Am trait si cazuri unde orice om normal ar ingheta de frica.Le pot numi experiente pe pielea mea ...

Secretul este ca : daca aveti posibilitatea sa vedeti ceva supranatural (limbaj mai placut), nu trebuie sa va fie frica. Cu cat aratati mai multa frica cu atat este spaima mai mare. Aceste "greutati" le-am putut dobandi prin calm, credinta si cu o anumita indiferenta.( de-a arata ca mi-e egal ce se petrece in jurul meu).

Pentru a scapa de aceste spaime nu este nevoi de anumite rugaciuni ca in filmele de Hollywood ... prostii.

 

Cu stima si respect

Protector

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant este ca Franta si Anglia sunt singurele tari in UE care recunosc diploma de parapsiholog la nivel de stat .

Ca fost teolog pot afirma ca in biserica unde lucram ca Pastor exsita in arhiva ,un dulap cu dosare speciale.

Toate declaratiile de la martori se analizau si apoi se ajungea la un rezultat. Adevar sau halucinatie provenita din anumite motive ? In medie din 10 cazuri numai una era bagata in dosar special.Restul se putea explica fie prin fizica / chimie sau prin alte modalitati. Am trait si cazuri unde orice om normal ar ingheta de frica.Le pot numi experiente pe pielea mea ...

Secretul este ca : daca aveti posibilitatea sa vedeti ceva supranatural (limbaj mai placut), nu trebuie sa va fie frica. Cu cat aratati mai multa frica cu atat este spaima mai mare. Aceste "greutati" le-am putut dobandi prin calm, credinta si cu o anumita indiferenta.( de-a arata ca mi-e egal ce se petrece in jurul meu).

Pentru a scapa de aceste spaime nu este nevoi de anumite rugaciuni ca in filmele de Hollywood ... prostii.

 

Cu stima si respect

Protector

 

Ne poti da unele amanunte???? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne poti da unele amanunte???? :friends:

 

Hackerprof ,

este complicat. Nici membrii bisericii nu prea credeau, cu toate ca se chemau "crestini". :flowers:

Erau reactii diferite de aceea am retineri. Ramane la alegerea ta :

- Dupa ce ma hotarasem sa devin pastor, la numai dupa cateva zile , incepusera sa am in locuinta anumite intamplari ciudate. Se trantise noaptea usa din camera de 2 ori ( nu era deloc curent ,geamurile erau inchise si nu eram singurul martor)

- Aproximativ 2 saptamani auzeam punctula la ora 23 lovituri in perete.Afirm ca pe partea cealalata a peretelui nu locuia nimeni, locuinta fiind goala.Pocniturile avea zgomote ca si cineva runca cu mingea de tenis de dincolo in peretele meu . Incepusem sa ma amuz... chemasem si prietenii sa auda. Era al naibii de punctual.

- Apoi baietelul meu atuncee de 2 ani plangea ca vede pe cineva care-i face frica.Il putei urmari cum baiatul priveste si urmarea pe cineva cu ochii , apoi de frica se ascundea dupa mine. Am fost scheptic. Am crezut ca are imaginatie bogata dar intr-o dimineata ma sunase sotia , avand martora pe vecinii ei, ca jucaria lui Christian ( era un jeep ) se plimba cu luminile aprinse prin casa fara baterii. Acestea erau la vecinul in mana care tot nu-i venea sa creada ca o masina teleghidata sa mearga fara baterii.

- si altele....

Cu stima si respect

Protector

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!

Protector, daca acceptam ca totul are o cauza ce ar putea atrage in campul/viata unor oameni astfel de manifestari? Ce rezonante se creaza?

Intr-o noapte invatam pentru facultate si am auzit clar tarsait de pasi in camera si o respiratie greoaie langa mine. Nu m-am speriat. Poate "fiinta" nici nu dorea asta. Poate mi s-a parut. Cert este ca nu m-am speriat. Am avut sentimentul ca nu e nimic periculos si am invitat-o sa ma lase sa invat. Apoi n-am mai simtit-o. Nu mi s-a intamplat sa aud batai cu regularitate. Dar cu regulatitate am auzit mobila trosnind, fara nici un motiv. Am vazut campuri (cum sa le numesc? lumini, vibratii?) care interferau in camera unde ma aflam. Dar foarte clar am vazut cum frica schimba intensitatea, miscarea si culoarea acestor campuri. Cum foarte repede ceva luminos poate deveni intunecat si invers. Aata m-a uluit. Apoi am vazut ca cu cat focusez atentia pe ceea ce ma sperie cu atat acel "ceva" devien mai intens si mai "prezent".

Eu am imbratisat ideea ca ce apare in viata noastra reflecta ceea ce suntem. Cand ma confrunt cu emotii sau situatii neplacute imi spun ca ele reflecta partea mea slaba si atunci capat incredere, imi propun o altavarianta. Raspunsul nu se lasa asteptat si "turbulentele" dispar. Dar nu totdeauna am puterea sa virez spre incredere si optimism. Dar stiu ca nimic din afara nu ma opreste.

Qusay

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×