Sari la conținut
Forum Roportal
elenutzabalenutza

Vechiul testament

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Zelul de care dai dovada miroase a prozelitism. :ok:

 

cred ca ai nasul infundat. :offtopic:

 

am deschis acest topic din dorinta de a vedea cum interpreteaza fiecare vechiul testament

fiind noua in citirea bibliei am gasit multe lucruri care nu ma fac sa fiu prea multumita de biblie :

cum interpretati voi?

 

simplu. E o carte scrisa de oameni de acum multe mii de ani dupa priceperea lor de atunci. Dumnezeu nu are nici o legatura cu asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zelul de care dai dovada miroase a prozelitism. :o:

de cand a devenit adevarul (sau cautarea lui) o tehnica reprobabila? :tease:

 

simplu. E o carte scrisa de oameni de acum multe mii de ani dupa priceperea lor de atunci. Dumnezeu nu are nici o legatura cu asta...

sau poate ca are, dar a fost inteles gresit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de cand a devenit adevarul (sau cautarea lui) o tehnica reprobabila? :tease:

 

am observat ca treaba asta e deranjanta pentru unii.,...citatul continuu din Biblie in schimb e o dovada de cunoastere a "adevarului"....

 

sau poate ca are, dar a fost inteles gresit...

 

e si asta o posibilitate... dar Dumnezeul vechiului testament are prea mult din caracteristicile omului de atunci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica era curata si originala la inceput.....ha ha ha Cand? Cand se bateau aia pe la sinoade? Cand omorau adeptii altor culte?

 

Adaugiri facute de biserica:

IN SINAITIC SI VATICAN - CELE MAI VECHI MANUSCRISE ALE NOULUI TESTAMENT - MARCU SE TERMINA LA MARCU 16:8

[...]

http://en.wikipedia.org/wiki/Nazareth

Mhm...Wikipedia again?Parca nu era de incredere :yahoo: !!!

Nu merci. Inteleg limba engleza. Daca nu intelegi limba romana spune-mi, si te pot ajuta!

Greseala de typing. :doh: Imi cer iertare!DACA se mai intampla din cand in cand nu e pentru ca nu stiu limba romana...Da' cum sa nu te legi tu de toate cele?N-ai mai fi unic,Maxime :P !!!Si te prefer unique decat de umplutura :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mhm...Wikipedia again?Parca nu era de incredere :yahoo: !!!

 

Greseala de typing. 8) Imi cer iertare!DACA se mai intampla din cand in cand nu e pentru ca nu stiu limba romana...Da' cum sa nu te legi tu de toate cele?N-ai mai fi unic,Maxime :P !!!Si te prefer unique decat de umplutura :P

 

:doh:

Wikipedia nu prea e de incredere...dar am vrut sa iti dau referinte din locurile tale preferate :doh:

 

Ok...sa revenim la oile noastre

 

exista in VT lucruri servite ca profetii cand ele de fapt sunt scrise dupa evenimente? Ma refer la "profetul" Daniel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista in VT lucruri servite ca profetii cand ele de fapt sunt scrise dupa evenimente? Ma refer la "profetul" Daniel...
si nu numai!

dar acesta era spiritul vremii

 

 

povestind despre cum cineva a vazut dinainte ce se va intampla in urma unor evenimente, acest cineva vazand de fapt evenimentele in derulare cu consecintetele respective, se atragea atentia asupra unui moment contemporan cu autorul, moment care ar putea avea aceleasi consecinte, daca nu este crezut autorul, asa cum nu a fost crezut acel cineva... - acesta este stilul biblic profetic in general

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:yahoo:

Wikipedia nu prea e de incredere...dar am vrut sa iti dau referinte din locurile tale preferate :P

 

Wikipedia e scrisă de oameni, fiecare c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred că rolul păstorului a fost rezervat lui Iisus, nu ar trebui uzurpat :spiteful:

 

unde dai si unde crapa...trebuia sa zici si tu ceva, nu?

se da vre un premiu daca faci un numar de postari cumva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×