Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Care sunt cele mai importante 5 filme?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am gandit ca dupa crearea subiectului "Care sunt cele mai importante 5 carti?" in aceasta arie, sa va adresez aceeasi intrebare in ceea ce priveste "filmele".

Cerintele sunt similare celor de la subiectul anterior (vezi linkul de mai sus!).

Daca nu aveti rabdare sa le cititi, atunci, va rog, raspundeti pe scurt la urmatoarea intrebare:

 

Care sunt cele mai importante 5 filme artistice/ documentare/ de animatie (pot fi si filme seriale) care mi-au influentat viata/ care mi-au placut cel mai mult/ pe care le recomand altora etc.?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca la celelalt topic mai inteleg care e treaba cu filosofia, aici... :stars:

 

 

Niciun film nu mi-a schimbat viata. Mi-au placut in mod deosebit mai multe, insa daca as face acum un top 5...

 

- Legends of the fall;

- The way we were;

- The horse whisperer;

- Out of Africa;

- La vita e bella.

 

Nu le pot ordona in top cu adevarat pentru ca nu ma pot decide ca-mi place unul mai mult decat altul. E nedrept, cinci sunt prea putine. :(

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Cele mai bune intentii (1991 - Ingmar Bergman)

2. Das Boot (1981 - Submarinul)

3. Marlon Brando (hai sa numesc un singur film: On the waterfront 1954, regizor Elia Kazan - dar recomand toate filmele cu Brando sau de Elia Kazan pe care le gasiti)

4. Steve Mcqueen (doar ca sa numesc un film: The sand pebbles 1966, dar le recomand si pe celelalte)

5. Bonnie and Clyde (1967)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt cele mai importante 5 filme ... pe care le recomand altora etc.?

1. Crocodile Dundee, pentru cei care vor să învețe cum se poartă un bărbat (vorbesc serios, dincolo de scenele comice din film, e foarte instructiv)

2. Speed 1994, pentru cei care vor să înțeleagă cum trebuie să meargă o căsnicie. Sandra Bullock la volan era de fapt ”stăpâna casei”

3. Spy Game, pentru cei care vor să înțeleagă ce face un bărbat (Brad Pitt) din dragoste pentru o femeie și ce face un alt bărbat (Robert Redford) pentru ”fiul” lui. Nu contează ce spune legea, nu contează ce spun superiorii. Contează ce vrei tu să faci, indiferent dacă e right sau wrong.

 

Nu cred că mai găsesc încă două.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cre' mergea mai bine la "diverse":lol:. Da', pentru ca tot s-a inviorat atmosfera, hai sa zic si eu repede ce-mi vine acu' in cea minte:

 

5. Spendoare in iarba - Elia Kazan

4. Love Story - Arthur Hiller

3. Opt si jumatate - Fellini

2. Solaris si Copilaria lui Ivan - Tarkovski

1. Calauza - Tarkovski

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Crocodile Dundee, pentru cei care vor să învețe cum se poartă un bărbat (vorbesc serios, dincolo de scenele comice din film, e foarte instructiv)

2. Speed 1994, pentru cei care vor să înțeleagă cum trebuie să meargă o căsnicie. Sandra Bullock la volan era de fapt ”stăpâna casei”

3. Spy Game, pentru cei care vor să înțeleagă ce face un bărbat (Brad Pitt) din dragoste pentru o femeie și ce face un alt bărbat (Robert Redford) pentru ”fiul” lui. Nu contează ce spune legea, nu contează ce spun superiorii. Contează ce vrei tu să faci, indiferent dacă e right sau wrong.

 

Nu cred că mai găsesc încă două.

il ai pe lista ca ai fantezii cu ea. that's all! ca pe lista de filme bune nu are ce cauta.

 

ai inceput sa faci pe 'domn' profesor'

 

1. Pulp Fiction

2. Gudfather

3. Modigliani

4. No country for old men (kinda No for Harald)

5. Intouchables

6. Scent of a woman

 

 

nu stiu sa numar, d-aia am 6 cand topicul cere 5

Editat de **Alex**
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

il ai pe lista ca ai fantezii cu ea. that's all! ca pe lista de filme bune nu are ce cauta.

L-am văzut de vreo 30 de ori, nu e un film bun, dar e foarte instructiv. Uită-te la cum se comportă ea ca ”stăpâna casei”, am menționat deja asta. Nu am avut niciodată fantezii cu vedete, ci doar cu persoane reale, întâlnite efectiv. Cu unele am ajuns să le pun și practică, dar cu altele nu. Scorul ar fi cam la egalitate :P

 

Pe Sandra Bullock am dat-o ca exemplu doar ca să înțelegi la ce fel de figură mă refeream. Și de fapt s-a dovedit că arăți și tu tot așa :o:

 

ai inceput sa faci pe 'domn' profesor'

Nu, se descurcă el singur destul de bine. Vezi ce condiții a stabilit la topicul despre cărți :o:

Filmele alea au fost lecții pentru mine, de-aia le-aș recomanda și altora.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am văzut de vreo 30 de ori, nu e un film bun, dar e foarte instructiv. Uită-te la cum se comportă ea ca

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot spune ca exista taman 5 filme care mi-au marcat existenta, caci nu am trait eu ce traiau aia in film.

Insa, pot enumera 3 filme pe care le gasesc mai mult decat interesante.

 

1. The Shawnshank Redemption. M-a cucerit iremediabil de la scena cu muzica clasica. Printre singurele filme pe care le-am vizionat de mai mult de doua ori.

2. Black Snake Moan. Despre ceea ce inseamna sa iti pese de demonii altor oameni si sa lupti efectiv cu o persoana, pentru recuperarea sufletului.

 

5. When a man loves a woman. Despre dragostea si forta adevarata a unui barbat care isi gaseste resurse inepuizabile pentru femeia iubita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×