Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

MUGURII de Brad

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu demult am mentionat aici pe forum ca facea bunicul meu pentru vanzare, insa eram mica sa fi stiut exact din ce cantitati le facea. Vorbeam despre brad cu cineva din Ialomita, trebuie sa verific sa stiu numele forumistului. In text scrie ca se aduna in Junie, noi le adunam primavara devreme, inca era zapada in munti. Mergeam si noi copiii cu bunicul sa culegem ca era tot satul la activitatea asta ca singur era cam periculos ca ursul brun era flamand dupa hibernare. Culegeam foarte mult si se punea la macerat cu miere organica, (zaharul era scump) in niste bidoane sau borcane de sticla uriase. Dupa o vreme cand a lasat zeama multa, parca se strecura prin tifon si se amesteca cu alcool alb sau nu mai stiu exact parca a stat in alcool si cu mugurii si pe urma s-a strecurat. Era treaba adultilor, dar se folosea tot timpul anului. In special cei cu TBC cumparau de la bunicul leacul miraculos dar si un avocat care avea Diabet.

O sa dau mai incolo un telefon sa intreb rudele daca mai stiu reteta, verisoara avea si una de socata excelenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu este reclama, eu in copilarie am crescut cu acest miracol si nu numai, ca erau persoane foarte bolnave care depindeau de acest sirop. Azi pare totul un fum sau ceata dar cu 50 de ani in urma nu se gasea nimic niciunde sau nu erau bani sa le fi cumparat dar nu era garantat o imbunatatire al sanatatii, precum nici azi nu este, doar ca se gasesc remedii scumpe si lumea are bani.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×