Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Echivalentul a 365 de euro de la cursul MG a fost suficient pentru a acoperi echivalentul a 360 de euro la cursul visa, alta explicatie nici nu are cum sa existe, ca doar nu s-au inmultit banii pe card. O gaurica mica o sa-i apara pe card. Totusi, daca e un caz real, mi se pare exagerata diferenta. E aproape 10% acolo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea era, el a depus 1859 si a platit pe bilete 2023.. se trezeste cu gaura in cont sau ce?

Nu, pt ca daca banii nu erau in cont, plata nu se confirma.

E prea încâlcită povestea, zi-i destinatarului să ia un extras de cont de la bancă, să vadă cum apar operațiunea de plată și conversia valutară, dpdv al băncii. Mie mi s-a întâmplat să văd o conversie valutară afișată în contul meu, când am verificat online, dar aia n-a mai apărut niciodată pe statement-ul tipărit. Au anulat-o și au refăcut-o a doua zi, la un curs mai avantajos pentru bancă. În principiu, e posibil să-i apară o sumă cu minus în cont și va trebui să plătească acea sumă, în cazul ăsta. Dar asta se vede pe extrasul de cont.

 

Data viitoare zi-i lu' Gigel să nu mai trimită bani, să plătească el biletele de avion în lire (dar pe numele pasagerului, evident) și mai economisește ceva. Plus taxele de expediere la MG. După care trimite codul rezervării și pasagerul își face check-in-ul, nu mai contează cine i-a plătit biletul.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Echivalentul a 365 de euro de la cursul MG a fost suficient pentru a acoperi echivalentul a 360 de euro la cursul visa, alta explicatie nici nu are cum sa existe, ca doar nu s-au inmultit banii pe card. O gaurica mica o sa-i apara pe card. Totusi, daca e un caz real, mi se pare exagerata diferenta. E aproape 10% acolo.

 

Presupun ca aia-i explicatia, altceva nu stiu ce sa cred.

E cat se poate de real, e de ieri intamplarea. Si repet, cu alta ocazie, cand n-au fost bani in cont, nu s-a dus plata, nu vad cum ar putea sa ii apara gaura, n-a facut transfer bancar, a platit cu cardul, in momentul rezervarii.

Sunt curioasa daca o sa apara in rosu pe cont.

 

Data viitoare zi-i lu' Gigel să nu mai trimită bani, să plătească el biletele de avion în lire

 

Iti dai seama ca daca putea, asta facea. Dar nu s-a putut, singura solutie a fost asta.

 

E prea
Editat de S.M. Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa nu-mi spui ca te depaseste :o:

Nu, dar lipsesc elementele care să arate cum s-a văzut tranzacția, din perspectiva băncii. De asta am zis de extrasul de cont. Poate mai erau totuși niște bani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E cat se poate de real, e de ieri intamplarea.

De obicei, la cumparaturi de genul asta cu cardul, se face conversia la schimbul visa sau, in fine, mastercard, depinde de ce a avut gigel, iar ulterior banca te mai taxeaza inca o data la schimbul lor.

 

Eu daca fac cumparaturi in lire, cum a facut si gigel, imi face o conversie destul de favorabila(apropiata de cursul BNR) la cursul visa sau mastercard, depinde de card, iar apoi ma taxeaza inca o data la cursul bancii(mai prost).

 

De exemplu cursul mastercard de ieri a fost vreo 5.22 asta inseamna 1879. Nu s-a incadrat, dar poate are el un card mai smecher. Poate s-a facut conversia la cursul bancii si a fost unul mai bun, pentru ca are el un card care ii ofera avantaje de genul asta. Daca s-a facut schimbul la cursul bancii, nu o sa apara nici soldul negativ. Oricum aia 2023 sunt in plop, iar aia de la agentie nu aveau cum sa primeasca lei si sa-i schimbe ei in lire, la un curs al lor.

 

 

 

 

nu vad cum ar putea sa ii apara gaura, n-a facut transfer bancar, a platit cu cardul, in momentul rezervarii.

Pai la card mai taxeaza ulterior banca, cu el platind instantaneu, in orice zi, la orice ora. La transfer bancar taxeaza doar o data, dar dureaza cel putin o zi lucratoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceva nu pusca la problema asta.

 

ori a uitat Gigel un amanunt important, ori nu mi-am terminat eu cafeaua :crazy:

 

daca s-a folosit acelasi schimb, nu iese.

comisionul tranzactiei e necunoscut, nu stim daca a avut loc sau nu.

 

 

sunt curios care-i rezolvarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-a uitat nimic, parol. Asa a fost.

Adica eu am dat toate datele cunoscute, ce-a facut banca sau Visa sau comisioanele sufletului, asta nu mai stiu, ca nu scria nicaieri.

Editat de S.M. Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-a uitat nimic, parol. Asa a fost.

Adica eu am dat toate datele cunoscute, ce-a facut banca sau Visa sau comisioanele sufletului, asta nu mai stiu, ca nu scria nicaieri.

 

e fix cum zice Harald: raspunsul il gasesti in extrasele de la banca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cate bilete de avion a cumparat?

 

Si ca sa n-o lungim prea mult, in pretul uni bilet de avion sunt incluse taxele de aeroport, taxe de care nu se atinge nimeni, dar compania aeriana isi poate permite sa faca reduceri de pret chiar si in ultimul moment. Mai cu seama daca s-a cumparat un nr. mai mare de bilete. Nu este agentie turistica , ci una de transport, asa poate se justifica pretul de achizitionare a biletelor. Cred ca s-a pierdut din vedere acest aspect, dar nu bag mana in foc. Posibil sa gresesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×