Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gigel trimite £ 365 prin MoneyGram, destinatarul ridica 1859,91 lei, la cursul zilei respective.

Destinatarul cumpara bilete de avion online, in valoare de 360 £, dar doreste sa plateasca in lei, iar site-ul ii zice ca are de platit suma de 2023 lei.

Plata (cu card) se confirma, totul ok.

Destinatarul zice ca nu avea alti bani in cont.

 

Intrebarea 1 este.. de ce £365 = 1859,91 si £360 = 2023? (in aceeasi zi, deci cursul oficial era acelasi)

Intrebarea 2.. daca in cont erau 1859, cum s-a putut face o plata de 2023? :crazy:

 

Pe undeva e vorba, cred, de schimbul valutar, comisioanele bancilor, ceva.. dar nu mi-e clar, stie cineva sa-i explice lui Gigel?

Editat de S.M. Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Valoarea banilor nu este constanta niciodata intr-o zi de lucru, exceptie fac week end-urile si cand este inchis pentru sarbatoare nationala pe Wall Street la Stock Market.

 

Cand locuiam in Elvetia, tara banilor seriosi, dimineata in drum spre munca ma opream in banca si cumparam sau vindeam bani, iar la intoarcere faceam la fel si castigam foarte bine!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta a fost de doua ore, nu cred ca a oscilat in halul asta cursul valutar, in intervalul asta orar.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am trimis niciodata cu Money Gram, dar o explicatie ar fi rata de schimb din ziua respectiva si serviciul utilizat de catre Gigel cand a trimis banii. Eu am incercat la cat ma costa

https://www.moneygram.com/wps/portal/moneygramonline/home/estimator?LC=ro-RO

si mi-a dat chiar ca Gigel ar fi ridicat azi 1803,ceva lei. Cu un comision de aproape 10 lire.

 

Pana la urma cred ca o parte din raspuns este comisionul serviciului MoneyGram. La o rata de 5,07 azi.

 

Urmeaza si restul :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noh, incurcat atunci :crazy:

Si fara comision arata ca ar fi primit azi 1853.

Dar mai departe....aia ma depaseste. Diferenta tre sa fie undeva in ratele de schimb, acu astept si eu cu interes demonstratia.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta a fost de doua ore, nu cred ca a oscilat in halul asta cursul valutar, in intervalul asta orar.

 

 

Se schimba in fiecare secunda precum timpul!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, ca 360 de lire erau 2023 este explicabil ca astia de iti cumperi biletul de avion au intotdeauna un curs foarte in favoarea lor. Gen daca MG avea sa zizc un curs de 5,09 aia pot avea de 5,61 rata de schimb lei lira.

Acu partea dificila cat o fi avut banca unde era cardul cursul?

Aici ma pierd ca aia de la banca prin sistem practic livrau lire in contul companiei de transport si nu lei. Si atunci puteau in teorie 'achizitiona' 360 de lire din leii din cont, ca il faceau la cursul lor.(nu sunt foarte sigura aici, dar cred ca asa tre sa fie ca s-ar face o operatiune ascunsa ori de cate ori platim in lei un bilet de avion, de fapt banca ni-i ia si ni-i schimba,dar atunci la cursul ei)

Tot ce imi trece prin cap ca avem de a face cu trei cursuri de schimb diferite.

Desi este normal ca suna foarte aiurit. :stars:

 

Sa zica finantistii daca asa e, eu am card la BT si in lei si in euro....ambele goale oricum. :cry:

Cine ii interesat sa le umple ii dau datele in pm.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca eu am un card visa si primesc de la firma A 360 de euro (echivalentul a 2000 de lei la schimbul lor) pe contul meu in lei, conversia e facuta la cursul visa. Iar apoi, daca trimit banii la firma B (echivalentul a 2100 lei la schimbul lor) conversia e facuta tot la cursul visa. Socotelile bancii imi vor fi retinute ulterior din cont. Daca nu am bani in cont, o sa-mi apara niste minusuri pe acolo.

 

Firma cu biletele primea orcium doar euro, au oferit echivalentul in lei la cursul lor pentru a informa clientul cam cat ar avea de platit in lei, dar schimbul s-a facut la cursul visa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El i-a scos de la MG si i-a depus in contul lui, in cash.. visa a calculat doar la plata biletelor, ulterior.. Intrebarea era, el a depus 1859 si a platit pe bilete 2023.. se trezeste cu gaura in cont sau ce?

Nu, pt ca daca banii nu erau in cont, plata nu se confirma.

Editat de S.M. Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×