Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Infierarea procedurii Invitro

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am eu impresia gresita sau am dreptate cand mi se pare ca la romani procedurile si tratamentele de fertilitate care ajuta sa conceapa, femeile cu probleme de reproductie, sunt infierate, dezaprobate, contraindicate, vazute cu ochi rai, dispret, teama, superstitie, whatever...

Pe primul loc, demonizata este fertilizarea in vitro, urmata de diversele tratamente de fertilitate precum injectii hormonale, inseminare artificiala...

 

What gives ? :think: Care e problema omului cu aceste chestii ? Opinii pro si contra cu argumente va rog...dar scutiti topicul de cele religioase ca nu sunt binevenite. Cei cu Harul duca'se cu Domnul sa discute in alta batatura. Ok ? Bun...

 

Sincer nu le inteleg pe unele femei care ori stramba din nas ori se crucesc numai cand aud despre asa ceva. In loc sa zica mersi ca stiinta ofera posibilitatea de a avea propriul copil cand natural este greu sau imposibil de a concepe, ele din contra...

Eu una as fi fost dispusa sa merg pana in panzele albe sa pot avea un copil si asta mic al meu daca era sa fie inseminat artificial sau implantat in vitro, tot la fel l-as fi iubit si ar fi fost lumina vietii mele precum este acum.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o impresie musai gresita, cat, mai ales, imprecisa. Genul acesta de atitudine este intalnit la romani, insa numai in mediile de o incultura crasa si, banuiesc eu, dublata de ceva psihoze. Acum, medii de genul acesta exista in Romania, dar nu cred ca mai sunt, totusi, reprezentative pentru aceasta tara.

O sa dau iarasi un exemplu cu satul bunicilor mei, o comunitate de aproximativ 400 de oameni din Subcarpatii de Curbura. O femeie de acolo a recurs la FIV si are si un copil nascut in urma acestei proceduri. Bineinteles ca sunt destui tampiti care isi dau coate si fac misto pe chestiunea asta. Sper ca fetita nu va merge la scoala acolo, cu siguranta ar avea de suferit.

Dar eu prefer sa privesc partea buna a paharului: daca pana si cineva de acolo poate beneficia de FIV, inseamna ca medicina si, in speta, procedura asta, chiar a facut progrese.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×