Sari la conținut
Forum Roportal
Danyaa

este ok sa hranesc un pui de pisic cu lapte praf de bebe?

Postări Recomandate

De incalzit il incalzeam, normal, nu i-l dadeam propaspat scos din frigider.

Eu mă refeream la omogenizarea gălbenușului crud, de aceea trebuia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de astazi a devenit si bleg... nu stiu ce are, nici nu prea mai miauna..

Trebuie masat ușor pe burtică și eventual șters cu vată umedă la funduleț, până are scaun, altfel moare în cel mult 3 zile. În mod normal, se ocupă maică-sa de asta și ea se descurcă fără vată :P dar ei nu au scaun singuri decât după ce au ochi și încep să mișune prin casă.

 

Trebuie să-i dai mâncare din 3 în 3 ore, iar masajul pe burtică să fie măcar de două ori pe zi, dar poate fi și mai des. Și trebuie ținut la cald, ei au în jur de 40 de grade temperatura corpului, așa că pentru el e frig dacă în casă sunt 25 de grade. Trebuie învelit când doarme și tot nu e suficient, dacă e singur. Vezi să nu-l asfixiezi, să nu fie nimic de plastic în cuibul lui, numai chestii textile. Și să aibă năsucul liber când doarme.

 

Ochii se deschid mai târziu decât urechile. Dacă are urechile închise, are sub 7 zile.

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie masat ușor pe burtică și eventual șters cu vată umedă la funduleț, până are scaun, altfel moare în cel mult 3 zile. În mod normal, se ocupă maică-sa de asta și ea se descurcă fără vată :P dar ei nu au scaun singuri decât după ce au ochi și încep să mișune prin casă.

 

Trebuie să-i dai mâncare din 3 în 3 ore, iar masajul pe burtică să fie măcar de două ori pe zi, dar poate fi și mai des. Și trebuie ținut la cald, ei au în jur de 40 de grade temperatura corpului, așa că pentru el e frig dacă în casă sunt 25 de grade. Trebuie învelit când doarme și tot nu e suficient, dacă e singur. Vezi să nu-l asfixiezi, să nu fie nimic de plastic în cuibul lui, numai chestii textile. Și să aibă năsucul liber când doarme.

 

Ochii se deschid mai târziu decât urechile. Dacă are urechile închise, are sub 7 zile.

 

Wow, sunt foarte multe, sincer eu cred ca doar jumate am facut din tot ce ai scris tu, de caldura stiam si iam pus o sticla cu apa calda dar cred c tot nu era suficient, cu masajul am stat tare prost, nu am timp, mai am un bebe de 4 luni, care imi ocupa tot timpul, sincer sper sa supravetuiasca, de aia l-am adus acasa din cosu de gunoi..:oh

sper ca am ajuns la timp cu el la doctor, acu e acolo in incubator :yes::stretcher:...

merci mult pentru sfaturi.

Editat de Blues
Edit limbajul de mirc. Renunta, te rog, la k sh tz, este obositor de citit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×