Sari la conținut
Forum Roportal
King1

Cartea lui Enoh

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se pare ca n-ai inteles. Sa fii sanatos, n-am cum sa-ti deschid eu ochii daca tu vrei musai sa crezi povesti. Treaba e serioasa, e vorba de viata vesnica sau moarte - pedeapsa vesnica. Pur si simplu e daunator sa credem lucruri asupra carora planeaza indoieli severe, cum ar fi apocrifele. Gandeste-te ca Dumnezeu chiar vede in inima noastra, vede credinta noastra, optiunile, intentiile. Tu crezi ca-ti poti permite sa o scalzi in incertitudine, de dragul farmecului unor povesti? Treaba ta, eu raman la optiunea exprimata si anterior, ca este evident ca Dumnezeu s-a ocupat si se ocupa constant de revelarea Cuvantului Sau. A facut-o si o face cu Biblia si ce a scris in inima fiecaruia. Restul sunt, repet, povesti, atata timp cat planeaza urma de indoiala si nu dovedesc armonie completa cu Scripturile. Si cu astea zise...am zis, gata cu comentariile sterile, pentru surzi si orbi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca n-ai inteles. Sa fii sanatos, n-am cum sa-ti deschid eu ochii daca tu vrei musai sa crezi povesti. Treaba e serioasa, e vorba de viata vesnica sau moarte - pedeapsa vesnica. Pur si simplu e daunator sa credem lucruri asupra carora planeaza indoieli severe, cum ar fi apocrifele. Gandeste-te ca Dumnezeu chiar vede in inima noastra, vede credinta noastra, optiunile, intentiile. Tu crezi ca-ti poti permite sa o scalzi in incertitudine, de dragul farmecului unor povesti? Treaba ta, eu raman la optiunea exprimata si anterior, ca este evident ca Dumnezeu s-a ocupat si se ocupa constant de revelarea Cuvantului Sau. A facut-o si o face cu Biblia si ce a scris in inima fiecaruia. Restul sunt, repet, povesti, atata timp cat planeaza urma de indoiala si nu dovedesc armonie completa cu Scripturile. Si cu astea zise...am zis, gata cu comentariile sterile, pentru surzi si orbi.

 

"Veti citi si veti intelege", spune Scriptura. Chiar daca nu luam in considerare textele apocrife, eu oricum ma gandisem ca sarpele ar putea fi una dintre zeitatile reptiliene din mitologia sumeriana. Biblia nu trebuie citita ca o poveste, trebuie sa o intelegem in amploarea si profunzimea sa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Era timpul in care au trait si dinozaurii" ...multumesc..m-am amuzat atat de tare !!! Probabil mergeau cu acestia la pascut :)) incredibil :)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca n-ai inteles. Sa fii sanatos, n-am cum sa-ti deschid eu ochii daca tu vrei musai sa crezi povesti. Treaba e serioasa, e vorba de viata vesnica sau moarte - pedeapsa vesnica. Pur si simplu e daunator sa credem lucruri asupra carora planeaza indoieli severe, cum ar fi apocrifele. Gandeste-te ca Dumnezeu chiar vede in inima noastra, vede credinta noastra, optiunile, intentiile. Tu crezi ca-ti poti permite sa o scalzi in incertitudine, de dragul farmecului unor povesti? Treaba ta, eu raman la optiunea exprimata si anterior, ca este evident ca Dumnezeu s-a ocupat si se ocupa constant de revelarea Cuvantului Sau. A facut-o si o face cu Biblia si ce a scris in inima fiecaruia. Restul sunt, repet, povesti, atata timp cat planeaza urma de indoiala si nu dovedesc armonie completa cu Scripturile. Si cu astea zise...am zis, gata cu comentariile sterile, pentru surzi si orbi.

Si esti sigur pe ce spui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da domnu' Haym, sunt sigur ca nu sunt surse de informatie mai credibile decat Scripturile si urmarea unor astfel de alte surse, care au alt mesaj si sens decat Biblia, reprezinta o greseala, o ratacire de la adevar.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da domnu' Haym, sunt sigur ca nu sunt surse de informatie mai credibile decat Scripturile si urmarea unor astfel de alte surse, care au alt mesaj si sens decat Biblia, reprezinta o greseala, o ratacire de la adevar.

Eu ti am datalte surse cumva?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu, dar mi-ati dat de inteles intr-un mesaj privat ca va ghidati dupa alte scrieri, deci aveti alte surse. Insa discutia pe acest topic este despre aceasta carte a lui Enoch, pe care deasemenea o consider ca fiind inspirata din alte surse decat Duhul ce a inspirat Scripturile.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu, dar mi-ati dat de inteles intr-un mesaj privat ca va ghidati dupa alte scrieri, deci aveti alte surse. Insa discutia pe acest topic este despre aceasta carte a lui Enoch, pe care deasemenea o consider ca fiind inspirata din alte surse decat Duhul ce a inspirat Scripturile.

Eu nu am spus ca ma ghidez dupa alte scrieri Am spus ca despre evenimentele de dinainte de Tohu Vavohu sint scrtieri vechi.Dar nu ti am dat nici u indiciu sau o idee ceva

Am spus ca nici mie nu mi sint accesibile.

Ce ai inteles tu nu stiu.

Cit depre cartea lui Enoh iata ca unii o considerau c a o scriere serioasa pe vremea apostolilor

Eu nu ma pronunt ,am retinerile mele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Evenimentele de dinainte de tohu va vohu" sunt fictiune. Daca exista niste scrieri vechi, inaccesibile muritorilor de rand, ele or fi accesibile doar unor elite de "invatati" - care invata altceva decat ce scrie in Biblie. Aceeasi varza oculta ca in toate sectele de "initiati". Dumnezeu nu se oculteaza nimanui care iubeste Adevarul si vrea sa-L cunoasca.

Cartea lui Enoch poate fi considerata de catre oricine cum il taie capul, insa la comparatia cu invatatura Scripturii este firesc sa avem retineri, cum delicat v-ati exprimat, fata de ea. Este dubioasa, pur si simplu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca e dubioasa.Dr intrebartea mea e cum ramine cu N Testament ca a inclus un verset din ea.

A fost facut sub calauzirea Duhului sfint sau nu?

Nu are importata ca e fictiune sau adevar

Tu explica ce este acela Tohu vavohu si de ce a fost asa?Si cit timp sa plimbat vintul(duhul )pe deasupra apelor?Doar citeva ore?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×