Sari la conținut
Forum Roportal
Canaris

Maxime si cugetari pagane

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fzaaci confuzii grave intre paganism zsi ateism, Zeus, Amon _Ra nu sunt creaturi divine?

 

Si care-s confuziile astea?

 

Acei zei au caracter divin doar pentru politeisti, nu si pentru pagani. Ra este divin pentru politeisti, dar este privit de pagani sub aspectul sau de Aten (discul solar).

Kiril o prezenta ca pagana pt a o discredita , dar era atee

 

Hai sa nu ne luam dupa ce spuneau gurile rele, ceea ce era in realitate este usor de dedus din conceptiile pe care le avea si care erau de natura pagana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

paganism inseamna politeist si idolatru

Am observat pe alte topice ca pt tine notiunea de zseu e identica cu cea de extrateretru

Tu dai cuvintelor alt inteles decat cel uzual

titlul de psagan vine de la taranii romanui 9Paganus(0 caere inca adorau zzeii sub forma de idolim si refuzau crestinismul) a aparut in sec lll-lv

 

 

Titlul de pagan pe care tui-l insusesti este uzurpat

s


iN cea ce privdste `` cunostintele tale`` de egiptologie abtine-yte ca estti in eroare si s-ar putea sa primesti o replica neplacuta

Editat de Egipteanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

doh.gif Dacii ce erau, pagani, atei sau politeisti? Zeul lor principal era Zalmoxis si a fost un om, deci nici extraterestru si nici divinitate, iar despre el ei spuneau ca avea cunostinte deosebite si a civilizat neamul dac. Daca-l reprezentau sub forma de statuie si-i aduceau omagii, inseamna ca se inchinau la un idol?

 

Cuvantul pagan a aparut destul de tarziu si a fost atribuit religiei care avea Natura in centrul atentiei sale. In acea perioada, din vechii pagani nu mai ramasesera decat foarte putini si mai mult in mediul rural, dar din acest motiv sa nu confundam religia cu ceea ce mai ramasese din pagani in urma prigoanei crestine.

 

Daca vrei sa-ti inlocuiesti neputinta de a demonstra cu replici la adresa mea, n-ai decat sa o faci, prea putin imi pasa. Interesul meu este sa argumentez ceea ce sustin. Dupa cat de agramat scrii in limba romana, ma gandesc ca poate esti egiptean din Egipt si cunosti istoria antica a acestei tari mai bine decat ceilalti, dar chiar si asa nu are nicio valoare ceea ce incerci tu cu greu sa scrii, daca nu aduci si argumente pentru a demonstra ca este asa!

Editat de Black velvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacii erau pagani desigur

 

Nu . Termenul de pagan apare in sec lll-lV si denumEste categoria de oameni mentionata de mine

Vechile rituri se practicau inca. Vezi templul DIanei in care se oficiau slujbe

Obraznicia ta nu poate suplini ignoranta ta. si aberatiile pe care le spuneai pana mai ieri cu atlantii, si altele

PT ca n-ai idei te legi de ce poti DE graMatICa , DAR pOt si eyu la fekl de bine sa-ti gasesc greseli gramaticale dar presupun ca altul e seNsUL disCutiilor de aici. DAR fiindca iti depaseste orizomntul faci si tu ce poti

oricum termenul de pagan sa stii ca este uzurpat

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Obraznicia ta nu poate suplini ignoranta ta. si aberatiile pe care le spuneai pana mai ieri cu atlantii, si altele

 

Incearca sa intelegi ca discutiile despre atlanti si altele smile.png erau pe topice despre ei si nu despre paganism, iar discutiile mele pe acele teme nu schimba cu nimic sensul unei religii si nici istoria ei.

Eu am sa fiu si mai obraznic si am sa-ti cer sa demonstrezi ceea ce spui, macar logic daca nu poti altfel si stii de de, pentru ca nu te cred pe cuvant!

Dacii erau pagani desigur

 

Daca dacii erau pagani, iar zeul lor a fost om, este exact ceea ce am spus eu de la inceput, adica in paganism zeii nu au caracter divin.

Editat de Black velvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

despre zeukl lor se crede ca a fost initiiat de H ermes trIsmegistos un zeu pagan

discutiile de atlanti demonstreaza nivelul si naivitatea legata de acest subiect

Tu ai primit replici destul de pertinente de la alti useri . Poti sa le recitesti

Niu pierd vremea pe forum reluind vechile subiecte

UN sfat nu lua tosate doctrinele neW AGWE de bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

despre zeukl lor se crede ca a fost initiiat de H ermes trIsmegistos un zeu pagan

 

Ai spus bine, se crede, dar n-ai spus si unde. Probabil prin papusoi. Daca ai cauta putin prin istorie ai descoperi referiri despre el facute de istorici ai antichitatii si nu vorbe goale de genul, se crede...

 

Tu consideri discutiile despre atlanti drept naive, dar nu uita ca despre ei a vorbit Platon si multi cercetatori inca vorbesc despre ea si intreprind cautari. Ma rog, poate spui si despre astia ca sunt naivi si habar n-au de New Age :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majestate , geometria nu are drumuri speciale pentru regi

 

Replica a fost data de marele Eulid , regelui Ptolomeu al Egiptului care ii solicitase o cale mai usoara e a invata geometria

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×