Sari la conținut
Forum Roportal
Canaris

Maxime si cugetari pagane

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E prima data cad aud asta,Versiunea ta nu mi se pare credibila pt ca parintii lui Brutus se cunosc In plus d iferenta de varsta dintre cei 2 e mica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E prima data cad aud asta,Versiunea ta nu mi se pare credibila pt ca parintii lui Brutus se cunosc In plus d iferenta de varsta dintre cei 2 e mica

Si eu zic ca era din familie, tocmai in asta stand talcul zicalei. Prieteni tradatori se gasesc cu duiumul. Fii care sa-si ucida tatal pentru interese politice mai rar.

 

Daca te dai cu paganii nu-ti ajuta Dumnezeu! (ceea ce devine o maxima evident)

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E prima data cad aud asta,Versiunea ta nu mi se pare credibila pt ca parintii lui Brutus se cunosc In plus d iferenta de varsta dintre cei 2 e mica

Nu ai citit toate informatiile.D unde sa fie diferenta mica ca Brutus era baiat tinar pe vremea aceea.

Era baiatul lui.Dar Brutus nu stia.

Cu aceste cuvite a nmurit defapt;Pai si tu baiatul meu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu pe ce te bazezi cand afirmi lucrul acesta.Doar pe faptul ca el ar fi spus -- si tu fiul meu Brutus ? Probabil

se referea la faptul ca-l iubise , il protejase ca pe un fiu,(de fapt ii era nepot dar mai de departe._)

Intre ei era o diferenta de aprox. 15 ani

Din punct de vedere genealogic - Cei 2 au stramosi diferiti,Cezar se trage dintr-un patrician Iulius iar Brutus din

rebelul Iunius Brutus care cu cateva secole in urma in fruntea unei armate de rasculati l-a alungat pe ultimul rege etrusc Tarquinius Superbus. Asadar cei 2 au genealogii diferite

Editat de Egipteanul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prieten mi-e Platon , dar mai prieten mi-este adevarul

 

 

 

Intru-cat au existat chiar aici pe forum discutii in contradictoriu cu privire la autorul maximei, prefer sa nu-l mentionez.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mortii nu musca.

 

Maxima e atribuita solului egiptean care-i preda lui Cezar, capul mumificat a lui Pompei , rivalul sau.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Salus populi- suprema lex esto"

"Mantuirea Patriei sa fie legea suprema"

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×