Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

"topice" sau "topicuri" (referitor la forumurile de discutii)

Evaluează acest topic

  

8 membri au votat

  1. 1. Care dintre variante considerati ca ar trebui impusa/e in corelatie cu forumurile de discutii?

    • topic - topice
    • topic - topicuri
    • topic - topice / topicuri (ambele forme de plural)
    • topic - fara plural (defectiv de plural)
      0
    • Propun eliminarea din limba a neologismului "topic".
      0
    • Propun alta varianta pe care o voi exprima mai jos...
      0
    • Nu am nicio opinie sau nu doresc sa imi exprim opinia in aceasta privinta!
      0


Postări Recomandate

Cam putine voturi la acest topic...

Chiar nu mai doreste nimeni sa isi exprime opinia?

Fiind un englezism in mod normal ar trebui sa existe o respingere nationala.

Daca se pastreaza cred ca pluralul va fi topice pentru ca este o forma mai scurta. Sun deja precedente cabluri de exemplu, exista varianta acceptat si folosita de multa lume cable din acelasi considerent: e mai scurt si genereaza o cursivitate in exprimare.

Un singur cuvant cred ca va incalca aceasta regula: succesuri

Ca si pt link, link-uri, site, site-uri.. Da, asta pare a fi pluralul corect, intr-adevar.

Bine la astea nu exista alta varianta

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba despre faptul ca tot de-o mama sunt toate, ca sa zic asa. Tot cuvinte din engleza, indiferent de terminatie, noi am dat-o-n altele cu topic, pt ca exista cuvantul si-n romana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar n-am intalnit "cable" LOL

 

Am inceput sa utilizez tot mai des forma topic-uri (scrisa cu cratima). Probabil ca si daca oficial se va accepta dubletul "topicuri" si "topice" pentru plural, eu voi utiliza pentru o vreme si forma scrisa cu cratima din cand in cand.

Cam asa am patit in cazul cuvantului "stress" pe care inca il mai scriu deseori cu doi de "ss". Daca nu scriu dublu-s parca simt ca ii lipseste ceva (uneori pun cuvantul in italic pentru a se vedea ca citez varianta englezeasca a cuvantului si nu pe cea romaneasca). La fel as patit daca pluralul pentru curriculum ar deveni curriculum-uri sau curriculumuri in loc de curricula. Cand observ ca unii spun "curriculumuri educationale" in loc de "curricula educationale" parca ma zgarie pe ureche. In schimb, dintre formele topice si topicuri nu ma "zgarie" niciuna dar la forma topicuri parca simt acum ca lipseste liniuta... Culmea este ca la "post-uri" ma deranjeaza un pic cratima, desi nu ar trebui. Asa ca probabil voi utiliza mai curand forma substantivata a verbului "a posta", adica "postare, postari" in locul substantivului "post" cu pluralul "post-uri" din exemplele: "post-ul meu" si "post-urile tale" dela "topic-ul" curent.

Anyways, astept mai multe voturi de la voi inainte de a ma decide :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@-altul

Singura forma de plural corecta in limba romana pentru "cablu" este "cabluri" (conform DOR - Dictionar ortografic al limbii romane).

In linkul dat este prerzentata si forma cable. Si in plus in practica asta este forma folosita, motivul l-am spus, exprimarea este mai comoda si nu impieteaza cu nimic.

Oricum a fost un exemplu cum practica cauta forma cea mai simpla si de aceea inclin sa cred ca forma va fi pana la urma topice

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate acestea, simplitatea formei nu este un argument lingvistic.


In linkul dat este prerzentata si forma cable. Si in plus in practica asta este forma folosita, motivul l-am spus, exprimarea este mai comoda si nu impieteaza cu nimic.

Oricum a fost un exemplu cum practica cauta forma cea mai simpla si de aceea inclin sa cred ca forma va fi pana la urma topice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×