Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Schimb de case pe timpul vacantei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cat despre schimb de case, exista firme gen 'blind dating' (n-am gasit alt exemplu acum) care se ocupa cu astfel de afaceri. Te inscrii, dai ceva garantii si garanteaza si ei ca nu iti trimit in casa persoane care sa fure sau sa iti strice bunurile.

 

 

Sint hoteluri care se ocupa cu aceste aranjamente ca au clienti cu pretentii la o gradina ca vin cu familie in sedinte sau mini vacante si nu vor camera/acomodare de hotel. Este la moda aici si pentru evenimente sportive de inchiriat casa pentru sume uriase pe zi ... doar un TV urias sa fie si microunde pentru pop corn de facut si frigiderul sa tina berea rece. E o industrie intreaga si aceasta forma de viata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam mai degraba la ceva organizatie gen 3rdHome. Numai ca in 3rdHome dinc ate stiu, Romania nu este inclusa..ca si locatie 'dezirabila' inca.

Ma gandesc ca trebuie sa mai fie si altele cu astfel de garantii.

Altfel, e riscant si stresant..in loc sa te relaxezi in vacanta, te stresezi la gandul ca niste strini sunt in casa ta fara nici o asigurare.

 

O alta metoda ar fi inchirierea, cu o suma modica (aproape de 0), dar cu o garantie de genul stipulata in contract. E insa mai complicat si probabil cu batai de cap la inceput..

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa imi las casa pe mana cuiva fara ca eu sa fiu aici. ca toate lucrurile mele sunt aici, o iau razna sa stiu ca imi umbla cineva in sertarul cu sutiene sau mai stiu eu unde. dar eu fiind acasa, nu au cum umbla. asta era ideea. au cazare gratuita intr-o alta tara. aici de ex o noapte la hotel este minim 100 euro, nu e chiar f ieftin. basca mie mi-ar placea sa stau la cineva, sa cunosc lume, sa vad cum traiesc altii, chesti. legi prietenii, poate se si reintorc.

 

uite, de ex wizzair are curse bucuresti-oslo-bucuresti de la 75 euro & up.

 

 

rodico, lasa delta, hai la fiorduri :)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand termin casa asta de o tot reparam....astept pe oricine.

Cred ca si stiu lume care ar fi fericita sa i se sape gradina......in Salaj,tara unde ii multa palinca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta metoda ar fi inchirierea, cu o suma modica (aproape de 0), dar cu o garantie de genul stipulata in contract. E insa mai complicat si probabil cu batai de cap la inceput..

 

 

In State merge doar cu inghiriat si cu asigurare, iar lucrurile personale scoase din casa si nici posta nu vine in cutie, iar altceva nu le trebuie nici hotilor. Paturile nu prea se vand iar saltelele deloc!!! insa totul se asigura si vacanta devine foarte placuta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

acum 3 ani am incercat sa gasesc la o familie, dar necunoscand pe nimeni, am ajuns la o pensiune gasite pe net. la o familie cred ca ar fi grozav, sa ma includa in viata lor de zi cu zi.

Pai, se poate.

Uite un exemplu : http://www.cazare-ferma.ro/agrement/

 

Nu e gratuit, dar nici scump nu este.

Ideea e ca in Romania, nu o sa-ti prea gasesti familii care lucreaza pamantul, sa isi doreasca si sa aiba bani de drum pana in tara in care locuiesti tu acum. Nici nu stiu bine limba engleza majoritatea oamenilor care muncesc fizic intr-o ferma.

Mai mult, chiar daca le servesti de ghid, majoritatea oamenilor care muncesc la ferma, nu sunt prea curiosi de viata de dincolo. Asta e realitatea. Prea putini tineri mai sunt cum erau si inca mai sunt (pe duca) bunicii lor - la ferma.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta din septembrie incolo....si cine vine promit sa il duc si in Lupeni city (orasul meu de bastina ca sa se dea ieftin cu schiurile).

Intre timp se mai si lucra pe aci pe acolo la autostrada.

Iar la iarna soacra sigur taie porcul. Deci se poate vedea si sacrificare porcina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

kilko, e la curte?

 

adica la tine, e curte?

 

Pai, se poate.

Uite un exemplu : http://www.cazare-ferma.ro/agrement/

 

Nu e gratuit, dar nici scump nu este.

Ideea e ca in Romania, nu o sa-ti prea gasesti familii care lucreaza pamantul, sa isi doreasca si sa aiba bani de drum pana in tara in care locuiesti tu acum. Nici nu stiu bine limba engleza majoritatea oamenilor care muncesc fizic intr-o ferma.

Mai mult, chiar daca le servesti de ghid, majoritatea oamenilor care muncesc la ferma, nu sunt prea curiosi de viata de dincolo. Asta e realitatea. Prea putini tineri mai sunt cum erau si inca mai sunt (pe duca) bunicii lor - la ferma.

cineva tot are familie la tara. bunici, matusi, parinti, frati. chiar daca cei ce sunt la curte nu pot sa calatoreasca, ar putea nepotii. nu stiu..zic si eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Deci locuinta mea/ prin alianta that is, ca este la lacasul alor lui/ este la curte. Care este acuma ni renovata sub atenta mea supraveghere si cat de cateva luni ii capabila sa primeasca lume.

Iar la mine-mine, este la 8. Faci sport, miscare,nu merge liftul, mergi la Straja, vedem si noi Retezatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×