Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Cacofonia, cacofonii, cacofonism

Evaluează acest topic

  

5 membri au votat

  1. 1. Cat de mult ma deranjeaza cacofonia?

    • In foarte mare masura.
    • In mare masura.
    • Sunt indiferent(a) fata de cacofonie.
    • In mica masura.
      0
    • In foarte mica masura.
  2. 2. Cat de mult ma amuza cacofonia?

    • In foarte mare masura.
    • In mare masura.
      0
    • Sunt indiferent(a) fata de cacofonie.
    • In mica masura.
      0
    • In foarte mica masura.
  3. 3. Ce atitudine/-i am fata de cacofonie?

    • Cacofonia ma revolta! Taxez imediat persoana care comite un asemenea "sacrilegiu".
    • Ma deranjeaza lipsa de "cultura" a autorului cacofoniei. Cu greu ma stapanesc sa nu ii fac observatie.
      0
    • "Inghit" cacofonia. Ma prefac ca totul este "ok".
      0
    • Ma deranjeaza mai tare cei care intercaleaza cuvantul "si" sau "virgula" ca sa evite cacofonia.
    • Cacofonia uneori ma deranjeaza, alteori ma amuza. Reactia mea este impredictibila.
      0
    • Cacofonia, daca o sesizez, de obicei imi starneste zambetul.
    • Cine observa cacofonia inseamna ca are o gandire "perversa".
    • De cele mai multe ori nu o observ cacofonia...
    • Am (si) alta reactie/-ii. Voi detalia printr-un comentariu la subiect dupa ce votez...


Postări Recomandate

@S.M. Popincourt

By the way, numele tau exprima o cacofonie. Al meu era "Pupa-ma in... fond".

Tu ai scris prima la topic, eu am creat topicul :spiteful:

Intr-un fel ne asemanam ;)

 

mi se zice ca-s grammar nazi.. de-aia am scris prima.

nickul mi-as dori sa-l pot schimba, m-am plictisit de el, dar trebuie sa mai astept, sa se implineasca 60 de zile..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@S.M. Poupincourt

 

Eu ma gandeam sa-mi reiau vechiul nume pentru ca chiar imi placea...

 

@ALL

Putem organiza un concurs cu premii virtuale, intitulat "Cine a prezentat cea mai amuzanta cacofonie!"

 

@S.M. Poupincourt

cu verdictul final (in ceea ce priveste castigatorul) dat de the gramma' nazi :order::vinsent::aikido::butcher::comando::paladin::santa2:

 

(Poate ca acest topic va atrage mai multi useri decat celalalt.)

 

Care este parerea ta...

 

@ALL

 

...si a celorlalti despre posibile raspunsuri la intrebarea: "Cum ar fi cel mai indicat sa tratam cacofonia in limbajul oral si/sau scris?"

Voi ce "tratament" ati alege si de ce (din ce cauza?) sau pentru ce (in ce scop?) ati optat in acest fel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cacofonii se intalnesc in toate limbile si exista mai multe clasificari ale lor. In schimb, limba romana permite o clasificare a "cacofoniilor" inexistenta in alte limbi:

- cacofonia mica: "Doamna a vazut ca catelul s-a speriat de pisica."

- cacofonia mijlocie: "Zidarul a vazut ca catul este mai jos decat a fost proiectat."

- cacofonia mare: "Copilul a vazut ca calaul a retezat capul osanditului."

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cacofonii se intalnesc in toate limbile si exista mai multe clasificari ale lor. In schimb, limba romana permite o clasificare a "cacofoniilor" inexistenta in alte limbi:

- cacofonia mica: "Doamna a vazut ca catelul s-a speriat de pisica."

- cacofonia mijlocie: "Zidarul a vazut ca catul este mai jos decat a fost proiectat."

- cacofonia mare: "Copilul a vazut ca calaul a retezat capul osanditului."

N-am stiut ca exista si clasificare a cacofoniilor dar clasificarea pare amuzanta :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul meu la intrebarea ta e ca i se da prea multa importanta. In ultima instanta, e un accident, se poate intampla oricui, in cadrul unui discurs inflacarat, sa mai scape cate o exprimare nefericita. Asta nu il condamna in nici un fel pe vorbitor.

In scris cu atat mai mult, n-am auzit de cacofonie scrisa. (fonia nu este specifica limbajului scris. :P ) Cred ca e aspectul caruia ii acord cea mai mica importanta, din tot ceea ce inseamna scris si vorbit corect romaneste.

Se trateaza cu umor si se trece mai departe.

 

N-am stiut ca exista si clasificare a cacofoniilor dar clasificarea pare amuzanta

 

este o gluma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu doar asocierile de tipul ca-ca/ ca-co reprezinta o cacofonie, ci si succesiunea de ma , la , pe si oricare alta succesiune care deranjeaza auzului si distrage atentia de la mesajul transmis.

 

Le putem evita intercaland un cuvant adecvat sau facand o pauza in vorbire.

 

Eu, cel putin, nu spun virgula in vorbire, ci doar fac o pauza sau o inversiune.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul meu la intrebarea ta e ca i se da prea multa importanta. In ultima instanta, e un accident, se poate intampla oricui, in cadrul unui discurs inflacarat, sa mai scape cate o exprimare nefericita. Asta nu il condamna in nici un fel pe vorbitor.

In scris cu atat mai mult, n-am auzit de cacofonie scrisa. (fonia nu este specifica limbajului scris. :P ) Cred ca e aspectul caruia ii acord cea mai mica importanta, din tot ceea ce inseamna scris si vorbit corect romaneste.

Se trateaza cu umor si se trece mai departe.

 

este o gluma.

 

Cacofonia se refera la o alaturare "nefericita" de foneme, nu de grafeme (decat printr-o extindere a conceptului). Se poate manifesta atat in limbajul oral cat si in limbajul scris. Tehnicile de evitare pot diferi in exprimarea orala fata de cea scrisa. In limba romana, datorita faptului ca scrierea este relativ fonetica apare o oarecare "coincidenta" intre modul in care se scrie si modul in care se pronunta multe cuvinte.

Dintr-un alt punct de vedere, atunci cand cineva citeste sau gandeste (avand in vedere ca gandirea, de obicei, utilizeaza cuvinte) participa la citire/ gandire si organele vorbirii, fapt pus in evidenta prin masurarea si compararea oscilatiilor mecanice din zona gatului cu ajutorul unor aparate sensibile. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci pot sa afirm ca producerea unei cacofonii in scris nu este un accident. Nu scriem la fel de rapid cum vorbim. Avem timp sa corectam. Cine comite cacofonii in scris, le comite pentru ca are un vocabular limitat si nu e capabil sa gaseasca o alternativa. Sau pur si simplu nu are simtul .. cacofoniei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu doar asocierile de tipul ca-ca/ ca-co reprezinta o cacofonie, ci si succesiunea de ma , la , pe si oricare alta succesiune care deranjeaza auzului si distrage atentia de la mesajul transmis.

 

Le putem evita intercaland un cuvant adecvat sau facand o pauza in vorbire.

 

Eu, cel putin, nu spun virgula in vorbire, ci doar fac o pauza sau o inversiune.

 

"E timPUL Adevarului" dar "scoPUL E altul": sunt tot cacofonii.

In cuvantul CACOfonie nu este nicio cacofonie. Deci nu toate asocierile ca-co sunt cacofonii.

"BiblioteCA COmunala" nu se pronunta cu pauza in vorbire.

 

Atunci pot sa afirm ca producerea unei cacofonii in scris nu este un accident. Nu scriem la fel de rapid cum vorbim. Avem timp sa corectam. Cine comite cacofonii in scris, le comite pentru ca are un vocabular limitat si nu e capabil sa gaseasca o alternativa. Sau pur si simplu nu are simtul .. cacofoniei.

 

Eu nu prea ma sinchisesc de cacofonii, nici macar cand scriu. De ce? Pentru ca in vorbire fac pauza necesara, iar cand scriu ma gandesc ca cine citeste poate face, de asemenea, o pauza in vorbire sau de gandire ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"E timPUL Adevarului" dar "scoPUL E altul": sunt tot cacofonii.

In cuvantul CACOfonie nu este nicio cacofonie. Deci nu toate asocierile ca-co sunt cacofonii.

"BiblioteCA COmunala" nu se pronunta cu pauza in vorbire.

Mi-am adus aminte de o poanta (nu sunt fan dar asta o tin minte):

Un tovaras pe vremuri citeste un discurs in fata adunarii si spre sfarsitul paginii srie: fara scru-pule evident ultima parte pe pagina nou. Tovarasul a citit fara scru si cand a dat pagina s-a blocat apoi a exclamat: sa nu mai fiu eu tovaras daca aici nu scrie: (ceea ce scria) stimati tovarasi

Deci cred ca cine (si asta banuiesc ca e una) vrea sa vada cacofonii vede in orice, daca se pot evita bine daca nu, nu.

Editat de -altul
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×