Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Cacofonia, cacofonii, cacofonism

Evaluează acest topic

  

5 membri au votat

  1. 1. Cat de mult ma deranjeaza cacofonia?

    • In foarte mare masura.
    • In mare masura.
    • Sunt indiferent(a) fata de cacofonie.
    • In mica masura.
      0
    • In foarte mica masura.
  2. 2. Cat de mult ma amuza cacofonia?

    • In foarte mare masura.
    • In mare masura.
      0
    • Sunt indiferent(a) fata de cacofonie.
    • In mica masura.
      0
    • In foarte mica masura.
  3. 3. Ce atitudine/-i am fata de cacofonie?

    • Cacofonia ma revolta! Taxez imediat persoana care comite un asemenea "sacrilegiu".
    • Ma deranjeaza lipsa de "cultura" a autorului cacofoniei. Cu greu ma stapanesc sa nu ii fac observatie.
      0
    • "Inghit" cacofonia. Ma prefac ca totul este "ok".
      0
    • Ma deranjeaza mai tare cei care intercaleaza cuvantul "si" sau "virgula" ca sa evite cacofonia.
    • Cacofonia uneori ma deranjeaza, alteori ma amuza. Reactia mea este impredictibila.
      0
    • Cacofonia, daca o sesizez, de obicei imi starneste zambetul.
    • Cine observa cacofonia inseamna ca are o gandire "perversa".
    • De cele mai multe ori nu o observ cacofonia...
    • Am (si) alta reactie/-ii. Voi detalia printr-un comentariu la subiect dupa ce votez...


Postări Recomandate

S-a mai discutat despre cacofonie aici .. n-a avut parte de prea multa atentie subiectul.. Mi s-a zis si repetat ca nu e esential sa stii a vorbi si scrie romaneste, in viata... Ca nu asta te face om. Incerc sa ma obisnuiesc cu ideea..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat despre cacofonie aici .. n-a avut parte de prea multa atentie subiectul.. Mi s-a zis si repetat ca nu e esential sa stii a vorbi si scrie romaneste, in viata... Ca nu asta te face om. Incerc sa ma obisnuiesc cu ideea..

 

Este un topic dedicat greselilor gramaticale in general. Acesta este dedicat "cacofoniei" si, in plus, contine un chestionar. Cine a scris idei importante dincolo le poate sintetiza si la acest topic.

 

Exista aici un link interesant despre cacofonie. Puteti sa il comentati aici sau sa adaugati si voi alte linkuri interesante (cu aceeasi tematica) pe care le descoperiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat despre cacofonie aici .. n-a avut parte de prea multa atentie subiectul.. Mi s-a zis si repetat ca nu e esential sa stii a vorbi si scrie romaneste, in viata... Ca nu asta te face om. Incerc sa ma obisnuiesc cu ideea..

lasa sa se discute, on & on.

 

 

eu si acum imi dau pumni in cap ca nu am invatat cand a trebuit. indiferent de ce scuze am avut pe vremea aia ca nu puteam sa invat, trebuia sa mananc pe paine gramatica limbii romane.

bine, eu consider ca nici acum nu e tarziu sa corectez/invat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant sa oferiti exemple de cacofonii auzite, citite sau inventate de voi. Cum ar fi:

- cea mai amuzanta cacofonie

- cea mai deranjanta cacofonie

- cea mai vulgara cacofonie

- cel mai lung sir de cacofonii exprimate intr-o singura fraza

 

 

Poate altii aud mai multe, eu nu prea am de la cine sa aud noutati in limba romana. Nu am tangenta cu romani pot sa spun deloc, insa am auzit demult pocaitii vorbind ca in codru limba lor materna. Ma bucur ca nu sint expusa la asemenea experiente decat ocazional.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am auzit demult pocaitii vorbind ca in codru limba lor materna.

 

Atunci pocaitii ar trebui sa [pauza] se pocaiasca si [pauza] sa nu mai "vorbeasca ca-n codru". Daca am preluat citatul de mai sus conjugand verbul "a vorbi" la un alt mod (ceea ce este acceptabil in preluarea unui citat, fara sic!), atunci se mai considera cacofonie?

Editat de Bogdan_Popescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×