Sari la conținut
Forum Roportal
china white

la ce sa ma astept...?

Postări Recomandate

acum 3 saptamini am fost depistata cu hcv....oarecum ma asteptam,nu stiu la ce sa ma astept de acum incolo...am inteles ca va trebui sa fac multe analize,ca tratamentul are multe efecte secundare dar ca are si rezultate..saptamina trecuta am repetat analizele(pentru siguranta mi-au spus),ieri au telefonat si au spus ca pentru motive tehnice trebuie sa repet iarasi analizele.acum stau si ma gindesc,oare chiar pentru motive tehnice care nu depind de mine sau oare au descoperit cine stie ce si vor sa fie siguri?ca sint speriata e putin spus,nu am vene si de fiecare data trebuie sa imi "gaureasca" o artera...mi-au aparut pete in diferite zone ale corpului care ma maninca din cind in cind...sint datorate hepatitei?se transmite hcv-ul prin contact sexual?.....multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta cu orice fel de raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu sunt eu cea mai pregatita sa-ti raspund , dar voi incerca-sunt sigura ca iti vor raspunde si cei care stiu mai multe despre hepatita c. In primul rand nu ar trebui sa te sperii . Pe forum gasesti toate informatiile de care ai nevoie . Eu vreau doar sa te incurajez .

Din august , de cand am aflat de hep c , viata mea nu s-a schimbat prea mult, am facut totusi cateva lucruri bune pentru mine : m-am lasat de fumat , mananc mai multe legume si fructe proaspete , ma odihnesc mai mult .E adevarat ca nu am inca prea multe semne ale bolii , mi-am facut analizele de 2 ori de atunci , se pare ca virusul mai doarme . In ceea ce privest transmiterea prin contact sexual a bolii iti pot raspunde cu un exemplu : sunt casatorita de 20 de ani , nu stiu de cand am virusul , dar sotul meu nu-l are. Din cate am citit eu nu se transmite asa .Putem sa multumim sistemului sanitar din Romania ca ne-a dat de lucru , caci numai asa ne-am imbolnavit . Sau poate asa a fost sa fie , si daca n-ar fi fost hep. c ar fi fost altceva( exista si boli mai grave!) , cine stie?

Curaj , sanatate si nu uita : suntem cu tine , nu esti singura! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga China W., as vrea in primul rind sa te rog sa nu te descurajezi inainte sa ai niste rezultate clare. Stiu ca esti speriata, toti am trecut prin momente grele ( mai ales la aflarea vestii ), dar daca o sa citesti Forumul (chiar si Arhiva ) o sa vezi ca lucrurile nu sunt fara speranta. Din contra, cu un tratament adecvat, cu un moral ridicat si cu incredere in Dumnezeu se poate rezolva sau macar stopa evolutia bolii.

In privinta transmiterii sexuale, vin si eu sa-ti spun ca sunt casatorita de 19 ani, nu m-am protejat niciodata, iar sotul meu nu are . Si nici fiica mea de 17 ani.

Te asteptam cu vesti bune ! Sanatate multa !

Curaj si capul sus ca suntem alaturi de tine ! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca te-au pus sa repeti analizele inseamna ca s-au obtinut niste valori care se bat cap in cap. probabil si de data aceasta daca le repeti o sa iasa ceva ce nu se poate interpreta. ai nevoie de investigatii mai complexe, mai fa o eco, o urocultura, coprocultura, un test parazitologic. Pana atunci pot sa iti spun ca suferi de o intoxicare , de aceea iti apar petele pe corp, care poate fi data de un parazit sau de ingerarea unor substante sau vapori la serviciu, etc. ca masura imediata ar trebui sa faci cu dezintoxicare cu sirop de rostopasca si pt ca e primavara cumpara urzici si fa zeama pe care sa o bei preferabil sarata dupa gust. frunzele dupa ce le-ai fiert poti sa le faci piure sau sa le arunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa iti spun .. ca acum 5 saptamani mi-a iesit la primele teste ca am VHC .. prin contact sexual nu se ia .. doar prin sange. .eu am avut o transfuzie .. in 90 . .. fiind operat la gat. . am facut virimia si a iesit nedetectabila .. m-am dus cu rezultatul virimiiei la docotora .. spund ca nu am VHC . . mintind ca mi-a trecut in timp .. dar ficatu perfect. ..din 90 pana acum ..aveam ciroza. .normal . .fara tratament . vreau sa iti spun pana nu iti faci virimia .. nu stii nimic .. . Nu va mai luatii dupa doctorii la primu test .. ca ai HVc faceti-va virimia .. va pup pe toti si sper .. sa vii se intample ca mine . la primu test sa aveti la si la virimie sa dea dumnezeu sa va iasa nedetectabila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa disperi in niciun caz, trebuie sa fii puternica si sa speri ! Eu fac parte din nonrespondenti si de cand am intrat pe forum m-am calmat foarte mult. Traseul este destul de anevoios, dar s-au schimbat multe de cand am terminat eu tratamentul si vreau sa sper ca s-a mai imbunatatit, si depinde in primul rand de unde esti si la ce medic nimeresti ! Aici pe forum intalnesti tot felul de cazuri, dar s-au si vindecat foarte multi. Asa ca fruntea sus ! Daca te-au pus sa repetei analizele nu te speria, poate fi ceva sau nimic ! Du-te si intereseaza-te nu claca ! Toti am avut soc, fiecare l-a suportat in felul sau ! Cel mai important este sa stii ca cu acest inamic se poate trai foarte bine, destul de mult ! Fi curajoasa si lupta, lupti pentru tine !

 

:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×