Sari la conținut
Forum Roportal
`Andreea

De ce barbatii nu mai sunt barbati, ca pe vremuri?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vrei barbati de moda veche, fii femeie de moda veche. Vrei si pretentiile actuale dar si unul destul de de succes incat sa ti le satisfaca si sa mai fie si de moda veche ? Atunci ai face bine sa fii cel putin Heidi Klum ca aspect, si sa vezi cum ramai pe primul loc, ca vei concura cu 99% dintre femei.

 

corect.

 

da stau sa ma intreb: barbatii aia din carti de care intreaba Andreea au existat cu adevarat ? ca doar sunt din carti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corect.

 

da stau sa ma intreb: barbatii aia din carti de care intreaba Andreea au existat cu adevarat ? ca doar sunt din carti.

Au existat si exista si acum. Dar sunt foarte putini acum din cauza conditiilor economice si a pretentiilor si viselor care s-au generalizat odata cu feminismul. Femei frumoase sunt destule, femei mediocre sunt si mai destule, femei urate sau grase sunt cat cuprinde. Barbati de succes sunt putini insa, iar impresia ca toate merita asa ceva este gresita. Asta face ca barbatii de succes sa fie nestatornici, ca au cautare prea mare, iar cei mediocri sau submediocri sa fie frustrati si sa se poarte urat.

O evaluare corecta din partea ambelor sexe e cheia pentru a intelege fiecare ce merita si a se multumi cu ce merita sau a evolua pentru a merita mai mult.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barbatii de altadata nu puneau problema meritocratiei. Singurul lucru care conta era zestrea sau statutul financiar. Acum criteriile de selectie tin de fizic sau personalitate. Insa pe timpuri, femeia era ca un portelan privita dar pentru a respecta rigorile societatii, urmai niste reguli

Editat de TinCuMiercuri
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barbati de succes

Nu o dati in materialism si aici. Habar n-am ce intelegi tu prin "barbati de succes", dar in cazul in care te referi la persoane, ma rog, in cazul nostru barbati, care au succes in cariera, succes pe plan social, succes la femei, iti dau si scris ca acestea nu presupun si ceea ce am gandit eu cand am propus acest subiect de gandire. Si, daca vrei, iti dau si cel mai simpla motivatie in acest sens- gandeste-te numai cati dintre astia sunt gay. Cunosc indirect cazul unui din asta, pe care daca-l privesti pe din afara pare super, mega, extra, insa cand ajunge seara acasa se imbraca in ciorapi de dama si-l plateste pe unul la videochat ca sa-l umileasca. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci explica ce e pentru tine un barbat care e barbat, ca pe vremuri. Asa vei fi lamurita la obiect, nu generalist.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am o nelamurire personala legata de acest subiect (in mintea mea exista explicatii) si acest topic nu inseamna ca nu-mi gasesc parteneri care sa corespunda nu stiu caror standarde, ori, pe scurt, nu e topic de matrimoniale ori de plangeri matrimoniale. Am propus un subiect de discutie, si, la naiba, m-am gandit ca as putea citi si chestii noi ori inteligente pe el. :fool:

 

Si sa nu uit: poate ca sintagma "ca pe vremuri" nu se refera la faptul ca, sa zicem, acum ceva decenii barbatii erau mai cu mot decat sunt astazi, ci la faptul ca cumva, in mintea mea, erau mai multi care corespundeau sintagmei astea, de "barbat adevarat". Deci diferentirea dintre barbatii de acum si cei de acum 100 de ani nu ar fi musai una calitativa (trebuie sa tinem cont si ca vremurile s-au schimbat), cat mai ales, una cantitativa. Pe atunci erau mai multi- cred, ca n-am trait atunci si cum niciunul dintre voi nu a trait nici el atunci, nu aveti cum sa ma contraziceti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×