Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

sau poate nu ne influenteaza deloc?

 

Eu personal cred ca ar fi mai buna pentru ca am pune accent mai mult pe cum ne-am simti de exemplu la un eveniment decat pe cum am aratat. In ziua de azi cand lookul a devenit o obsesie si poate provoca depresii, propun sa spargem toate oglinzile. :tease:

 

PS: Am inteles ca oglinda ar fi fost inventata in Germania acum vreo 200 de ani si ca oamenii se speriau cand isi vedeau reflexia in oglinda pentru prima data, as fi vrut sa fiu de fata :yahoo: cred ca reactia e chiar mai funny decat atunci cand punem o pisicuta sau un catel in fata unei oglinzi. Animalele percep imaginea din oglinda ca fiind un alt animal real si se simt amenintate.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VHuRWZOWLL41

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sperietura ar tine doar cateva fractiuni de secunda, pt. ca oamenii, alaturi de unele animale (cateva specii de maimute, elefantii si delfinii), sunt capabili sa se recunoasca in oglinda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea ma uit in oglinda, chiar daca nu am cum s-o evit pentru ca am una mare pe hol si o alta mai mica in fata ei, asa ca mi-e cam indiferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ziua de azi cand lookul a devenit o obsesie si poate provoca depresii, propun sa spargem toate oglinzile. :tease:

Imaginea exterioara a fost din cele mai vechi timpuri "obsesie" nu este ceva nou, sa stii.

In Anglia, prin sec X. a existat chiar si o lege a hainelor, care reglementa cine are drept sa poarte ceva si cine nu. Pentru a se putea face distincia sociala intre clase.

 

Dupa aceea ( n stiu sigur anul),regina a decretat ca doar ea este singura din regat care poate purta culoarea roz.

Sunt exemplele multiple in istorie. Nu e ceva nou asta.

 

PS: Am inteles ca oglinda ar fi fost inventata in Germania acum vreo 200 de ani si ca oamenii se speriau cand isi vedeau reflexia in oglinda pentru prima data, as fi vrut sa fiu de fata :yahoo:

Tu faci referire la oglinda de sticla, cea din zilele noastre. Pentru ca pana atunci oamenii foloseau "oglinzi" din argint foarte lustruite in care isi vedea reflexia chipului.

Evident, ca asa ceva nu era la indemana oricui.

 

Dar aia saracii, se uitau in reflexia apei.

 

Oglinda dateaza din antichitate :D

Gandeste-te ca faraonii se machiau si se parfumau. Nu cu mana lor,ca azi, dar trebuiau sa vada cum arata.

 

 

In concluzie, viata fara oglinda, ar fi searbada si urat mirositoare. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oglinda e de cand haul si Bacaul, cum au zis si userii de dinaintea mea.

 

Viata fara oglinda ar fi superba.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mi-ar lipsi prea mult, sunt destui care-mi fac observatie chiar si dupa ce ma uit in oglindablink.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oglinda e de cand haul si Bacaul, cum au zis si userii de dinaintea mea.

 

Viata fara oglinda ar fi superba.

Asa de veche e atestarea istorica a Bacaului ?! Nu stiam asta. :crazy:

 

S-a demonstrat stiintific cum ca, barbatii se privesc mult mai mult in oglinda decat femeile; chiar si daca trec intamplator pe langa o suprafata ce le reflecta imaginea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×