Sari la conținut
Forum Roportal
hellenne

Am voie sa scot copilul din tara dupa noul cod fara acordul tatalui?

Postări Recomandate

Am rezolvat deja, danke.

Am avut toate actele, din moment ce a iesit din tara deja, nu cred sa mai fie chestionata. Am procura in doua exemplare, insa nu e tradusa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa stiu daca imi poate spune cineva, mai exact sa ma lamureasca cineva cum e cu noul cod privind custodia copilului. Am doi copiii scolari iar dupa divort am obtinut custodie totala si nu am intampinat probleme cand i am scos din tara. Insa bebe nr 3 e nascut in afara casatoriei , locuieste numai cu mine de cand s a nascut iar tatal vine periodic sa il vada( o data la 2 sapt, la o luna sau o luna jumate) . Ce sanse am sa obtin incredintarea copilului, mai exact , daca as vrea sa plec din tara as avea nevoie de acordu lui? ce pasi trebuie sa urmez? Am stat de vorba cu doi avocati care m au cam bagat in ceata ceva gen ca instanta urmareste binele copilului si daca mamei ii e mai bine in alta tara i se poate acorda incredintarea copilului dar nimic nu e sigur iar procesul dureaza 6 luni, destul de mult.. aveti idee cum e cu noua lege in situatia mea? multumesc

Daca tatal e trecut pe certificatul de nastere, clar ai nevoie de acordul lui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×