Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Moderator pentru fiecare arie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aia cu 7 - 2 bagat in 14, e clar ca pica. Nu facem trupa de razboi, clar asta. Vrem ( speram )doar sa se relaxeze putin lucrurile. Nu sa se rezolve, ca nu`s asa senila, doar sa se relaxeze. :)

 

Ar fi culmea sa se supere cineva pe tine , doar pt ca faci propuneri obiective. Sper.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu 7 - 2 bagat in 14, e clar ca pica. Nu facem trupa de razboi, clar asta. Vrem ( speram )doar sa se relaxeze putin lucrurile. Nu sa se rezolve, ca nu`s asa senila, doar sa se relaxeze. :)

 

Ar fi culmea sa se supere cineva pe tine , doar pt ca faci propuneri obiective. Sper.

 

Poi, normal ca-s obiective...ma rog, din al meu punct de vedere :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Timp Liber propun pe Alex

Pfff!

personajul care hartuieste pe toata lumea si caruia trebuie sa-i canti in struna.

Sau poate a fost o poanta buna?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In functie de arie, moderatorul poate fi eficient chiar moderand la cateva zile. Crede-ma.

 

Sunt arii pe care, daca le cureti la inceput, este posibil sa nu mai ai nimic de facut cu saptamanile. Sau doar sa stergi reclamele. Ca nu se cearta lumea chiar peste tot.

 

Blues ar putea sa modereze foarte bine la ariile: Varia, Timp liber, Omul si societatea.

 

Blues acopera deja tot forumul. Si e moderator dedicat pe cateva subarii.

 

Chiar, eu acum observ ca nu se mai afiseaza moderatorii, la intrarea pe arie. :think:

 

Nu, ziceam sa nu i se dea doar lui, moderatorului, aria pe mana ca poate il tenteaza sa abuzeze. Daca- s mai multi, o fac impreuna (moderarea) si nu mai e abuz...e diversitate...place.yes.gif

 

Pe langa moderatorul dedicat ariei, mai sunt inca trei: eu, bydy, blues - care, asa cum ziceam, acoperim tot forumul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moderatorii de la ariile specializate (gen psihologie, medicina, filosofie, etc) trebuie sa aiba pregatire in domeniu. Nu poti intelege ce se discuta la Aria Psihologie daca nu ai facultate in domeniu.

 

Eu am remarcat ca moderatorul Bydy face erori de gramatica flagrante. Nu stie cand se scrie verbul cu un -i sau cu doi de -i.

Cum poate sa inteleaga ce se dezbate la un nivel elevat, cand ea trebuie sa reia la pritocit gramatica de clasa a 5-a?

Cum va putea judeca impartial cine are dreptate si cine nu, cand ea nu se raporteaza la idei, ci la persoane?

 

Ce pregatire au de fapt moderatorii Blues, Bydy, Darianna?

Au facultate la o universitate serioasa, master, burse, comunicari la simpozioanele stiintifice, articole publicate in revistele specializate?

Daca nu, atunci cum pot sa inteleaga subtilitatile din dezbaterile ariilor moderate?

 

De exemplu, Alexandrra, ca absolventa de Filosofie, ar putea modera Aria de Filosofie, pe cand un moderator fara facultatea de filosofie la baza nu va intelege chestiunile de profunzime, si ca atare va judeca eronat conflictele de idei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult decat pregatirea profesionala, cred ca trebuie sa se caute obiectivitatea si corectitudinea, la moderatori. Mintea limpede si neimplicarea.

 

Acum ma duc sa rad in coltisorul meu.

  • Upvote 11

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce pregatire au de fapt moderatorii Blues, Bydy, Darianna?

Au facultate la o universitate serioasa, master, burse, comunicari la simpozioanele stiintifice, articole publicate in revistele specializate?

Daca nu, atunci cum pot sa inteleaga subtilitatile din dezbaterile ariilor moderate?

 

De exemplu, Alexandrra, ca absolventa de Filosofie, ar putea modera Aria de Filosofie, pe cand un moderator fara facultatea de filosofie la baza nu va intelege chestiunile de profunzime, si ca atare va judeca eronat conflictele de idei.

 

Tu cate mastere ai de nu te o poate modera careva?

sa-ti dau un exemplu;

este ca si cum ai cere unei instante de judecata master in psihologie sa judece un proces in care-i implicat un psiholog.

(nu o lua ca un atac, ci numai ca un argument)

Editat de Sase-sase
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' cat il mai tolerati pe frustratul asta?

E foarte evident ce vrea sa faca, din moment ce a aparut pe forum numai sa manance rahat, la fel cum facea si inainte sa si-o ia peste bot si sa plece.

Pestisorule, tu tre' sa mai lucrezi la capitolul manipulare, esti praf rau de tot.

Esti un pacalici care se crede psiholog si care are impresia ca forumul tre' sa fie cum vrea el si unii useri, tre' sa posteze cum ar vrea el sa posteze, mai exact ca niste pasarici cu perfuzii in cap.

Plus ca vedeti ca asta trebuia sa ia ban pentru amenintari pe forum, daca nu am zis nimic atunci(poate si din cauza ca stiu ca doar femeile ameninta), nu inseamna ca tre' sa i se permita sa manance rahat cu gura plina acum, doar pentru ca forumul si-a schimbat proprietarul.

 

P.S. Vezi ca "doi de i" spun numai agramatii, luminatia ta.

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca nu, atunci cum pot sa inteleaga subtilitatile din dezbaterile ariilor moderate?

 

 

Nu trebuie sa inteleaga, ci sa modereze. Cata vreme discutiile au un caracter academic, nu trebuie intervenit. Cand nivelul scade catre unul de suburbii, intra in actiune.

Glumele ascutite, adica ironiile sunt usor de acceptat la un nivel mai inalt, fiindca nu-s insotite de abjectii, sau lovituri sub centura (atac la adresa membrilor familiilor).

Cei care au simtul umorului vor accepta si ironiile bine construite, ceilalti vor apostrofa interlocutorul, sau vor sesiza moderatorul.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×