Sari la conținut
Forum Roportal
kokos rum

Cum iti educi seful?

Postări Recomandate

De-a lungul carierei am intalnit multe tipuri de sefi, de la parveniti (care habar n-aveau cum ajunsesera in postul respectiv) si pana la oameni care se implicau in mod continuu si care ma motivau. Insa acum am intalnit alt tip, ala care impune atitudinea de ghiocel, cu capul plecat, sa nu superi pe nimeni. Cum poate subalternul sa isi impuna punctul de vedere sau cum mai poate spera ca va fi sustinut cand are nevoie? Ce atitudine poti avea in astfel de situatii asa incat sa nu superi nici seful si sa dai randamentul care se asteapta? Cel mai grav e ca astfel de sefi iti paseaza o responsabilitate pe care nu ti-o poti asuma (abateri de la norme, proceduri).

 

Voi cum v-ati educat sefii? Ce masuri ati luat?

Editat de Creamy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tipul asta de sef nu poate fi educat, dar e genul de om care se teme mai tare daca ai pile suspuse, asa ca daca stie ca ai pile o sa te tolereze dupa ce o sa-ti testeze rezistenta. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ai pile suspuse, asa ca daca stie ca ai pile o sa te tolereze dupa ce o sa-ti testeze rezistenta. :focus:

 

Pile? Buna asta! :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am educat niciunul, m-au educat ei pe mine. daca era sa-i educ eu, eram eu sefa lor.

 

noi nu ne-am educat, am colaborat avand acelasi scop

Editat de **Alex**
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pile? Buna asta! :rot:

 

E singura solutie in cazul asta, pentru ca genul asta de oameni nu se impiedica de argumente, dar le e frica sa nu ai pe cineva si sa-si piarda functia din cauza ta.:focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi cum v-ati educat sefii? Ce masuri ati luat?

O solutie nesanatoasa dar care poate functiona, practicata in multe firme romanesti, este pupincurismul. Iesi cu el la cafea, discutati despre tot felul de lucruri, viata personala, etc si viata ti se va usura. La finalul programului treci pe la biroul lui, il saluti, poate aveti acelasi drum spre casa. Nu trebuie sa-i devii amanta ci doar o subordonata placuta.

Succes! :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce atitudine poti avea in astfel de situatii asa incat sa nu superi nici seful si sa dai randamentul care se asteapta?

N-ai cum "să nu superi şeful" şi să procedezi şi corect

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun cum e in Statele Unite ca se mai intimpla si aici cazuri de nepotisme cand sefa/l e bota de lemn. Tactica americana este ca la prima sedinta cu noul angajat se propun tot feluri de metode de a facilita munca, nascoceli gratuite ca sa treaca timpul si ca o solutie permanenta se cere ca fiecare angajat sa vina cu ceva metoda noua personala cum ar merge mai bine acea faza de munca, dar descris cu amanunte pe care sefa le va incerca si acorda prioritate cand vine timpul. Dupa o vreme se aplica metoda cea mai aplicabila dar semnatura este al sefului ca e meritul lui si nu vrei sa discuti prea lung pe tema asta!!! Mai ai o sansa ... sa inchizi usa pe dinafara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cele mai multe ori, din pacate, ajung in functii de conducere oamenii cei mai nepotriviti (incompetenti, lingai, lipsiti de simtul raspunderii, fricosi, paranoici etc.). N-ai cum sa educi asa ceva. Si cele mai rele in postura de sefi sunt femeile.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×