Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Saurian

Cărți proaste

Rate this topic

Recommended Posts

practica e mama intelepciunii.

citeste mult si multe, citeste nuvele, eseuri, romane, poezie, carti despre arta, uita-te la filme asculta muzica buna, mergi la expozitii, la teatru la opera. Fa asta vro 4-5 ani si apoi vei deosebi o carte buna de una mai putin buna :)

Eu citesc beletristica. Dintre ultimele carti citite, mi-a placut mult Catedrala marii, de Ildefonso Falcones, pe care as avea curaj sa ti-o recomand, cred ca indeplineste conditiile :). (am mai zis de ea pe-aici) Are un mesaj pozitiv, personajul principal e interesant.. Este un roman istoric, inspirat din realitatea spaniola din secolul al XVI-lea. E foarte bine documentat, chiar daca personajul principal este fictiv.

http://atelier.liternet.ro/articol/12574/Ildefonso-Falcones-Adriana-Steriopol/Mana-Fatimei.html poti sa citesti despre autor si despre carte aici, dar fara sa citesti si rezumatul cartii, daca poti. :)

Edited by S.M. Poupincourt

Faptele istorice sunt reale. Categoriile sociale, modul de viata, totul este descris asa cum era atunci. Viata lui, nu. Parca citisem ca a existat o persoana cu numele lui in realitate, dar tot ce au in comun e numele.

Edited by S.M. Poupincourt

Faptele istorice sunt reale. Categoriile sociale, modul de viata, totul este descris asa cum era atunci. Viata lui, nu. Parca citisem ca a existat o persoana cu numele lui in realitate, dar tot ce au in comun e numele.

Dar intamplarile fictive...

Dac-am zis viata lui, nu se intelege ca tot ce i se intampla e fictiv? :stars: Iti place sa despici firul in 16?! E o carte, la naiba.