Sari la conținut
Forum Roportal
element22

In zambetele oamenilor se gasesc pumnale

Postări Recomandate

In zambetele oamenilor se gasesc pumnale ...

Atentie :Acest post s-ar putea sa deranjeze multe dintre persoanele care il vizioneaza . Acest post contine idei si mesaje controversate, tabu si mesaje care ar putea dauna intr-un context penal daca ele sunt puse in aplicare! Acest post este unul informational !

 

Text publicat de I.D.A

 

INTRODUCERE :

As vrea sa incep cu un principiu pe care majoritatea dintre noi luam ca pe un lucru adevarat desi el este cat de poate de neadevarat,il luam ca pe un lucru ce trebuie respectat , un lucru care intre ghilimele ar trebuie sa ne guverneze constiinta , sa ne impuna stapanirea de sine si conduita noastra in asa numita societate. Este vorba de acea decenta sociala pe care uni o numesc morala, acea morala in care sunt incorporate majoritatea virtutiilor ce ar trebui sa se afle in fiecare dintre oameni care sunt civilizati, care traiesc intr-o societate sanatoasa sau fie ea si bolnava, adica netinand cont de tulburarile societatii in care traim omul trebuie sa aiba aceeasi decenta si corectitudine , integritate filosofica in care se oglindesc niste principii pe care cu toti le cunoastem.

Problema consta in faptul ca aceasta conceptie filozofica, religioasa de morala, rusine ,feluri de a trai , onoare, demnitate , etc este falsa ! De aceea nu vreau sa stau asupra unui lucru bine stiut de majoritatea explicand aceste conceptii filozofice sau religioase in ce consta buna conduita si morala.

 

idei teoretice :

 

1. Ideea de religie si control asupra populatiei

 

Marea majoritate sunt "calauziti" mai mult sau mai putin activ sau pasiv catre o manipulare de catre cei din speta bisericeasca dar nu numai , de catre aceia care vor sa isi faca imaginea de om de credinta, oameni cu "

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb dupa acesta lectura ce anume poate schimonosi sufletul unui om pentru a ajunge sa gandeasca si sa actioneze asa ? Multi dintre oameni nu dau 2 bani pe acest "succes". Pentru ei e mai important sa fie inconjurati de prieteni si sa fie iubiti decat sa parvina calcand pe cadavre.

Exista nenumarati oameni care au reusit sa parcurga drumul pe care si l-au propus ,dar care au facut asta cu modestie ,cu dragoste , cu bun simt , inlocuind ura ,rautatea si lipsa de scrupule [specifice parvenirii], cu competenta ,seriozitatea, talentul,sociabilitatea , daruirea.

Diferenta intre sensul real al cuvantului -succes, fata de intelesul in care e el folosit in postarea initiala, este ca intre George Enescu si Gigi Becali

Editat de Niscu
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb dupa acesta lectura ce anume poate schimonosi sufletul unui om pentru a ajunge sa gandeasca si sa actioneze asa ? Multi dintre oameni nu dau 2 bani pe acest "succes". Pentru ei e mai important sa fie inconjurati de prieteni si sa fie iubiti decat sa parvina calcand pe cadavre.

Exista nenumarati oameni care au reusit sa parcurga drumul pe care si l-au propus ,dar care au facut asta cu modestie ,cu dragoste , cu bun simt , inlocuind ura ,rautatea si lipsa de scrupule [specifice parvenirii], cu competenta ,seriozitatea, talentul,sociabilitatea , daruirea.

Diferenta intre sensul real al cuvantului -succes, fata de intelesul in care e el folosit in postarea initiala, este ca intre George Enescu si Gigi Becali

Nu stiu nici eu, dar un raspuns plauzibil poate fi...suferinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu nici eu, dar un raspuns plauzibil poate fi...suferinta.

Da, posibil,... numai ca tot plauzibil e si faptul ca pe oamenii buni suferinta ii poate face si mai buni si mai modesti si mai sinceri ,de ex. Valeriu Gafencu , iar pe oamenii rai suferinta" ii face si mai rai -Hitler. Asta daca nu cumva au mostenit aceasta mentalitate.

Editat de Niscu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, posibil,... numai ca tot plauzibil e si faptul ca pe oamenii buni suferinta ii poate face si mai buni si mai modesti si mai sinceri ,de ex. Valeriu Gafencu , iar pe oamenii rai suferinta" ii face si mai rai -Hitler. Asta daca nu cumva au mostenit aceasta mentalitate.

 

Da, posibil,... numai ca tot plauzibil e si faptul ca pe oamenii buni suferinta ii poate face si mai buni si mai modesti si mai sinceri ,de ex. Valeriu Gafencu , iar pe oamenii rai suferinta" ii face si mai rai -Hitler. Asta daca nu cumva au mostenit aceasta mentalitate.

Io n-am cultura ta dar, atata timp cat n-am stat sa numar bocancii pe care un om i-a incasat in trup sau in suflet, mi-e foarte greu sa-i judec modul de gandire. In schimb, daca prin actiunile sale omul devine "toxic" pentru semeni, se schimba datele problemei. :)

Off topic: sunt femeie dar momentan mi-e lene sa umblu la setari (inca nu sunt familiarizata cu site-ul) si sunt genu' "cu frunze prinse-n brau si parul rulat pe un os" :)))))))))))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Abia dupa acest mesaj am observat ca esti abia sosita pe Roportal , asa ca iti urez - Bine ai venit !

Nici eu nu sant prea vechi pe aici dar vreau sa-ti spun ca poti sa fii tu insuti fara frica. Aici e o comunitate extrem de eterogena si orice ai spune vei gasi pe cineva sa te contrazica , insa nimeni n-o sa-ti poarte pica.

 

Treaba cu,.. cultura mea, e cam jenanta [pentru mine], fiindca am trecut de varsta la care e posibil sa credem ca sorele se invarte in jurul nostru al fiecaruia, iar pamantul e doar un beneficiar intamplator smile.png

 

Dupa descrierea pe care ti-ai facut-o , lasand la o parte sensul de 'mai putin interesata de pc-uri", pe mine ma duce cu gandul la - "Luana", ca un posibil nume de scena". Oricum,.. Bine ai venit.

 

 

...........................................

Ca sa nu fiu complet off topic am sa spun ca toxicitatea omului e o variabila pe tot parcursul vietii , insa o data constientizata aceasta caracteristica , individul alege singur daca importa deseuri radioactive sau se alatura ecologistilor ,functie de structura interioara.

Postarea initiala de pe acest topic cred ca provine direct din groapa marianelor.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CUM TREBUIE SA TE COMPORTI CA SA AI SUCCES IN CEEA CE FACI/VREI SA FACI !

 

uitati de toate conceptele de moralitate

Daca vrei sa faci un lucru trebuie sa minti , sa furi , sa iti manipulezi prietenii, cunostintele , rudele.

daca vrei sa faci rau cuiva , ridica banuiala asupra altcuiva , probabil asupra unui cunoscut sau prieten, dupa modelul dezbina si cucereste.

Poti sa gresesti de cate ori vrei sau este nevoie daca ai persoane in spate care sa iti acopere greselile

sa folosesti la indemana ta orice viclesug ai in maneca pentru a obtine ceea ce vrei.

 

 

Ce sfaturi misto dai. Asta ce e, Ghidul de buzunar al Socio-Psihopatului ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ziceau unii pe-aici ca pesemne greutatile vietii l-au inrait pe baiatul cu "zambete ca niste pumnale".Eu nu cred.

Mai degraba as crede ca a trait in puf,pe post de baiat de bani gata,caruia i s-au facut toate poftele.

 

De furat,fura aia care au de toate,asta e culmea.Aia care nu ar avea nici un motiv sa mai vrea ceva de la cineva...nu-i mai satura naiba.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×