Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Conector (sau cum i-o zice) mi-a zgariat timpanul pe cand, cu totul intamplator, am cautat un post de radio la radioul meu cu lampi din masina. Din postura de om cu slabiciuni si defecte (ho, ca cand eram mic am fost si bolnav, daaa? :agresiv: ), am ascultat ce spune acel artist.

Well, pe langa propunerile scarboase pe care le facea unei fete, la refren i-a trantit un "mai da-te-n (cenzurat) mea", doar ca a inlocuit cenzuratul cu "dragostea".

Pe aceasta cale am sa-i dau un pont domnului artist: ar putea sa mai scoata astfel de melodii, care sa contina in refren expresii ca:

- sa-mi sugi (belesti) dragostea;

- sa-mi bag dragostea in tine;

- ma doare-n dragoste, etc.

Toate aceste melodii ar trebui facute pachet si oferite ca cadou institutiei grotesti numita CNA.

 

Ma gandesc cu groaza (nu chiar cu groaza, mai degraba cu mila amestecata cu greata) ca foarte multi tineri fredoneaza acest gen de refrene. Muzica e un factor extrem de important in modelarea personalitatii.

Nu spun ca ar trebui ca tinerii sa cante doar cantece patriotice, ca ozosep, ozosep, micinoste fechete, miciiii nosteeeee se ne fecheteeeee, dar cred ca domnul conector a sarit calul si a cazut cu gaura gurii tocmai in dragostea lui. A calului.

 

Sau poate m-am sclerozat si nu mai stiu ce inseamna muzica adevarata.

Sau poate exagerez cand vorbesc de importanta muzicii in educatia tinerilor.

Vreau pareri, ca m-am enervat.

 

Pai ce dragostea mea?! :boss:

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Toate aceste melodii ar trebui facute pachet si oferite ca cadou institutiei grotesti numita CNA.

 

Atunci am trebui sa dam la CNA si prostia si incultura si mediocritatile.

Or atunci nu ne-am mai numi democratie si nu am mai respecta libertatea de exprimare.

 

Copiii au nevoie de modele. Or daca cei care au valoare mai 'consistenta' se impiedica de mandrie ..Si nu este de vina Conecter, ci parintii. Lipsa lor de afectiune si timp acordat educarii sanatoase si complexe a copiilor lor.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci am trebui sa dam la CNA si prostia si incultura si mediocritatile.

Or atunci nu ne-am mai numi democratie si nu am mai respecta libertatea de exprimare.

Pai le dam si pe acelea. Dar, problema care intervine este urmatoarea: cine anume stabileste care sunt limitele uneia si alteia ?

Pentru ca ma tem ca sunt atst de vaste si imdefinite incat se confunda cu extremele lor.

Iar o greseala tolerata si perpetuata, devine normalitate.

 

 

 

De aceia o multime de oameni cu viziuni mai "liberale" si bantuiti de ecourile copilariei, l-ar numi pe Doc, "dinozaur" si l-ar admonesta zambind sarcastic si dragastos cu apelativul, bosorog senil.

 

Dar, din pacate are dreptate Doc. Ne-au murit modelele! Traiasca modelele! :crazy:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai le dam si pe acelea. Dar, problema care intervine este urmatoarea: cine anume stabileste care sunt limitele uneia si alteia ?

Pentru ca ma tem ca sunt atst de vaste si imdefinite incat se confunda cu extremele lor.

Iar o greseala tolerata si perpetuata, devine normalitate.

 

 

 

De aceia o multime de oameni cu viziuni mai "liberale" si bantuiti de ecourile copilariei, l-ar numi pe Doc, "dinozaur" si l-ar admonesta zambind sarcastic si dragastos cu apelativul, bosorog senil.

 

Dar, din pacate are dreptate Doc. Ne-au murit modelele! Traiasca modelele! :crazy:

Solutia nu sta in forta si interzicere.

In ziua de azi, modelele sunt cei cu gura mai mare, mai tare, cu tupeul mai sus, tot mai sus.

Inainte, modelele erau urmate pentru modul in care isi traiau viata, caci prin acest lucru se descoperea efectul si trainicia valorilor adevarate.

 

Astazi insa, adevaratele modele sunt considerate deseori ipocrite sau sterse. Tinerii nu mai au rabdare, vor totul ambalat din start. Reclamele agresive si mesajele subliminale cuceresc rapid atentia tinerilor, mai ales din cauza ca acestia nu mai citesc si nu isi mai pun intrebari existentiale, prin care sa se distinga de ceilalti camarazi. Efectul turmei este la loc de onoare, iar onoarea a devenit cauza principala a fraierului. Societatea isi pierde valorile pe zi ce trece tot mai mult. Cel mai scump film si cel mai mediatizat film, nu mai este unul de esenta, ci unul care abunda in efectele WOW, de suprafata.

 

Societatea are valori din ce in ce mai de suprafata, superficiale..si fiind fara radacina - mai usor de demontat, remontat, etc.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai mult decât versurile mai mult sau mai putin tâmpe,

ma deranjeaza în muzica melodiile vulgare, cu sunet trivial. manelele, de exemlu.

când aud instrumentatia de la manele îmi vine sa ma sui pe pereti, sa iau o boata-n mâna.

 

pot trece peste versuri, mai închid un ochi, ma mai fac ca ploua,

însa daca melodia-i scabroasa, o vomit din prima.

Editat de aramis
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai fredoneaza ce sa faca ...

muzica asta la care faci referire se muleaza perfect pe educatia, limbajul si comportamentul zilnic al ascultatorilor.

eu sunt de parere ca nu versurile auzite influienteaza comportamentul ci invers. Limbajul de golan a ajuns in versuri pentru ca cei care fac muzica sunt golani.

am exagerat la faza cu golanii si am facut-o intentionat.

mi s-a ridicat parul in cap intr-o zi cand am vazut im metrou un manelist incaltat cu pantofi cu cioc de lac, cu creasta, lanturi la pantaloni si tricou cu Pantera care fredona o manea :focus:

Editat de `jojo`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am renuntat de ceva vreme la muzica romaneasca (gen Conector,inna,velea etc...ii stiti voi care sunt) fiindca am inceput sa ii vad "goliciunea".Mi se par melodii goale.Un contur gol,fara interior.Fara unpic de esenta,nu te fac sa simti nimic (cel putin pe mine).Pe aceste vedete eu le numesc "vedete de carton".Merg intr-un studio,inregistreaza 2-3 versuri facute acolo doar sa sune cumva amenstecate,sa rimeze,cineva le face un negativ pe calculator si acolo e melodia.Apoi in concerte,emisiuni si altele - playback dupa playback.Dintr-o arta (pentru ca si muzica e o arta pana la urma) nu iese nimic daca nu pui suflet,daca nu muncesti,daca nu depui eforturi si faci sacrificii.Cum a zis si "gargbird",multi tineri fredoneaza aceste versuri si i-au aceste vedete drept modele si isi formeaza o personalitate "de boschetari",plina de fițe,fiind incurajata (sau nu neaparat incurajata ci..adusa in prim-plan) incultura.

Sincer...eu recomand melodiile lui Cedry2k fiindca mi s-au parut chiar "educative".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×