Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Turcia limitează consumul de alcool

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astia cred ca vor sa distruga turismul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in acord cu toate prevederile legii aleia,care mi se pare de bun simt,indiferent de tara si religie.Si nu sunt vreun crestin fanatic,vreun islamist sau vreun personaj ultra-conservator.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in acord cu toate prevederile legii aleia,care mi se pare de bun simt,indiferent de tara si religie.Si nu sunt vreun crestin fanatic,vreun islamist sau vreun personaj ultra-conservator.

 

Acu si eu sunt de aceeasi parere, pentru ca alcoolul este bun in cantitati moderate, dar ajunge sa fie consumat in cantitati fantastice tocmai datorita promovarii de care are parte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Saud arabii grabesc problema prin religiosi sa se laude ca deja au ajuns in Europa cu islamizarea!!! ca scopul lor este sa ocupe locul Papei de la Roma, sa conduca ei lumea!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astia cred ca vor sa distruga turismul.

In Ontario spre exemplu, alcool se vinde numai la magazine special pentru asa ceva, numite LCBO ( si asta doar de la ora 10 dimineata pana la 9 seara, iar Duminica pana la 6. In rest dupa ora noua nu ai de unde sa cumperi alcool pentru ca nu se vinde absolut niciunde. Daca vrei sa bei, mergi la baruri si restaurante.

Deasemenea toleranta este zero in ceea ce priveste alcoolul si condusul. Pe langa amenzi usturatoare si suspendarea temporara sau definitiva a permisului, poti face si puscarie. Reclame la alcool vezi numai la TV si asta la anumite ore de seara pe anumite posturi. Nici aici nu vezi magazine de vanzare a alcoolului in preajma tuturor institutiilor publice, in special scoli si spitale.

Cu toate astea oamenii isi traiesc viata bine mersi, nu duc lipsa de bautura in casa pentru ei si pentru musafiri, nu se plang despre aceste legi si reguli provinciale si turismul nu sufera. rolleyes.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In No alcool mai tare de 4,5% cumperi numai de la magazinele detinute de stat, numine Vinmonopol.

Acestea sunt deschise cam asa:

 

luni-vineri 10:00 - 17:00

sambata 10:00 - 15:00

duminica inchis

 

Magazinele alimentare au voie sa vanda bere, cidru sau alte bauturi alcoolice cu procent max de 4,5% alcool. Si astea au program. De luni pana vineri pana la ora max 20, sambata pana la ora 18, duminica nu au voie.

 

Trag linie si constat in urma primului articol ca NO e un stat mult mai 'islamic' decat Turcia. Aici si fumatul este interzis in locurile publice de 10 ani, in statiile de autobuz, statiile de tren sau locurile in aer liber sunt desenate chenare unde ai voie sa stai sa fumezi, nu e voie sa fumezi unde vrei si cum vrei tu.

 

Si nu a mai scazut nici un turism. Iar cum Turcia e ceva gen Romania, stiu ca si in Ro fumatul e interzis in locurile publice si se fumeaza la greu, sunt sigura ca si turcii o sa cam ignore legea cu vanzarea alcoolului in limitele acelei legi. Turcia e o destinatie turistica f populara, si-ar cam lua painea de la gura singuri. Ca.s multi in vest care se duc acolo nu ca e Turcia o tara frumoasa, ci pentru ca e ieftina.

 

Reclama la alcool/tutun nu exista, tigarile nu sunt la vedere in Magazine, sunt inchise in spatele unor cutii si nu poti lua singur tigari de acolo. Trebuie sa ceri. Toleranta 0 la condus dupa ce ai consumat alcool, nu ai voie NIMIC. Eu nu inteleg cum este posibil ca in USA sa bei si sa conduci. Aici politia rutiera te testeaza cu niste aparate sa vada si daca ai consumat droguri sau pastile care te pot impiedica sa mai judeci normal.

Editat de **Alex**
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca.s multi in vest care se duc acolo nu ca e Turcia o tara frumoasa, ci pentru ca e ieftina.

 

Turcia este interesanta si pe urma ieftina cu o mancare grozava si turismul este mai mult medical decat sexual sau de admirat palate si haremuri trecute de vreme. Ai fost pe acolo???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Turcia este interesanta si pe urma ieftina cu o mancare grozava si turismul este mai mult medical decat sexual sau de admirat palate si haremuri trecute de vreme. Ai fost pe acolo???

am fost, nu ma mai duc. nu imi place tigania de care m-am lovit p-acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×