Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cum recunosti o inghetata buna?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum recunosti o inghetata buna?

 

 

 

cum-recunosti-o-inghetata-buna-120x80-593.jpg

 

 

Pe strada sau pe plaja, la cumparaturi sau la mare, inghetata reuseste sa ne incante simturile oriunde am fi cu gustul delicios si consistenta cremoasa.

 

icecream99.jpg

 

 

Inghetata buna este cremoasa, frageda, in care, chiar rece fiind, nu ne ingheata dintii cand muscam din ea. Aceasta este o inghetata in care apa lipseste si care a fost fabricata cu mult lapte sau smantana. Laptele este unul din ingredientele de baza ale inghetatei, iar componentele sale, precum proteinele, grasimea, si lactoza au cel mai important rol in prepararea unei inghetate cremoase si hranitoare. Zahar, cacao si alte arome ii potenteaza aceste trasaturi, facandu-le mai pronuntate pentru a satisface gusturile noastre.

 

Cea mai buna inghetata este cea produsa din grasime animala (din lapte, smantana, unt sau lapte praf), deoarece grasimea din lapte da un gust fin si influenteaza in bine consistenta si structura sa, facand-o mai cremoasa. Astfel, intre doua inghetate care au aproximativ acelasi pret si dintre care una are in componenta grasime exclusiv din produse lactate, iar cealalalta grasimi si uleiuri vegetale, alegeti-o pe cea care pe lista ingredientelor puteti citi lapte, smantana sau unt, ca sursa de grasime.

 

Grasimea este cea care da gustul fin si aspectul cremos al inghetatei. Inghetata cu prea putina grasime (sub 5%) isi pierde caracteristica sa cea mai importanta, si anume de a fi frageda si cremoasa, iar in cea cu mult prea multa grasime (peste 20%), se pierde efectul racoritor. Cele mai multe inghetate de pe piata au in jur de 5-8% grasime, ceea ce este, totusi, destul de putin. Incercati sa va orientati mai mult spre inghetata care are trecut pe eticheta procentul de grasime al cremei, iar pentru a achizitiona o inghetata cat mai cremoasa, cumparati-o pe aceea cu un procent mai mare de grasime (daca se poate, sa fie grasime din lapte sau din alte produse lactate). In cazul in care doriti o inghetata racoritoare, cu gust de fructe si cu o aroma pronuntata, alegeti inghetata cu mai putina grasime (dar nu mai putin de 5%), pentru ca, de obicei, pentru a pastra o aroma pronuntata a fructelor, aceste inghetate au nevoie de un procent mai mic de grasime.

 

Exista si inghetate fara grasime, fara componenti ai laptelui printre ingredientele lor, si care sunt obtinute doar pe baza de apa. Acestea sunt inghetate tari, din care se musca greu si care nu sunt altceva decat apa colorata aromata cu substante, adesea, artificiale. Daca nu doriti in mod special inghetate cu valoare nutritiva ridicata, acestea pot reprezenta o varianta accesibila.

 

De ce se folosesc la prepararea inghetatei atat de multe componente ale laptelui: lapte praf, lapte smantanit etc, ca apoi sa se adauge din nou smantana, frisca sau unt? Nu era mai simplu sa foloseasca lapte integral?

 

Nu este nici un prejudiciu daca se foloseste lapte praf in loc de lapte obisnuit, primul fiind mai usor de manipulat si depozitat, dar la fel de bogat in prinicipii nutritive. Totusi, praful de lapte obtinut din lapte integral (nesmantanit) prezinta anumite dezavantaje tehnologice ce obliga producatorii sa foloseasca laptele praf degresat. Tinand cont de faptul ca rolul laptelui este si de a forma substanta uscata negrasa a inghetatei, adesea, chiar si in cazul folosirii laptelui obisnuit se recurge la folosirea laptelui smantanit peste care se adauga apoi separat grasimea sub forma de smantana, frisca, lapte integral, unt sau chiar grasime vegetala, fiind astfel mai usor de crescut ponderea substantei uscate fara a mari prea mult cantitatea de grasime.

 

Adesea se foloseste si zerul sau zara, dar nici acest lucru nu reduce valoarea nutritiva a inghetatei. Pentru a efectua cea mai buna alegere, trebuie urmarit insa, ca inghetata sa fie pe baza de lapte si nu pe baza de apa, sa contina grasimi din lapte ca sursa de lipide si nu grasimi vegetale, iar intre diversele produse grase pe baza de lapte, trebuie stiut ca mai valoroase sunt smantana, frisca si laptele nesmantanit fata de unt.

 

 

http://www.culinar.r...nt=introducere/

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine tonul la inghetata buna dau ingredientele bine afisate. Nu-mi plac aceste produse palide de vanilie cremoase sau cu multe produse lactate, prefer fructele presate si congelate si imbogatite cu un pic de alcool bun si bucati de fructe, frisca deloc.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum recunosti o inghetata buna?

Te duci la McDonalds și ceri o McSundae cu ciocolată. Le spui că te-am trimis eu! :o:

Și mai spune-le că McFlurry e o porcărie! :doh:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu umblu pe la ei ca masina mea e prea lung si lat pentru locul destinat la comenzi din masina dar in general pentru noi nimic nu ne trebuie de acolo, eu gatesc daca n-ai observat inca, doar cand vine cineva din Europa in vizita vor neaparat sa se sature de produsele lor, ar dormi in usa de n-ar fi deschis 24 de ore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la italieni si ceri un gelato autentic. Aia e inghetata adevarata.

Subscriu :flowers:

 

La fel e și

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te duci la McDonalds și ceri o McSundae cu ciocolată. Le spui că te-am trimis eu! :o:

Și mai spune-le că McFlurry e o porcărie! :doh:

Ihim! Am fost si a mers. Nu le-am platit nimic. :o:

Le-am mai spus si ce le-ai transmis si, au spus ceva ce nu poate fi reprodus in public. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Thursday, 20 June 2013

Tu le-ai VREA? CELE mai BUNE îngheţate din lume /VIDEO

Autor: Roxana Roseti

Se spune că în Imperiul Roman, împăratul Nero (37-68 e.n.) a vrut să mănânce zăpadă, aşa că a poruncit sclavilor să-i fie adusă zăpadă din munţii Apenini, iar mai apoi bucătarul lui a preparat un amestec aromat din aceasta, cu fructe, nectar, miere şi nuci…

Inghetata_bf8196145f.jpg

De atunci a trecut multă vreme, iar în prezent există locuri în lume unde îngheţata – “desertul rece” apreciat de toată lumea, a depăşit aşteptările.

 

50 de arome

 

La "Capogiro Gelato", din Philadelphia, Pennsylvania (SUA) îngheţatele sunt produse din cele mai proaspete ingrediente, cum ar fi laptele de la vacile comunităţii Amish. Specialiştii spun că au arome nemaiîntâlnite în altă parte, cum ar fi vanilie din Madagascar, rodie, alune de pădure, scorţişoară Saigon, lapte de nucă de cocos thailandez (cu un strop de rom), smochine şi dovleac. Localul "Devon House", din Kingston, Jamaica, a fost construit la sfârşitul secolului al XIX-lea şi era iniţial casa primului milionar de culoare din Jamaica. Aici pot fi savurate înghţate cu 27 de arome, de la tradiţionala aromă de cireşe, la mango sau cocos. Gelateria "Helados Scannapieco", din Buenos Aires a fost deschisă în 1938 de către doi imigranţi italieni, Andres şi Josefina Scannapieco. Reţetele sunt transmise în familie de 70 de ani, iar meniul conţine 50 de arome.

Petale de trandafir, fistic, căpşuni

 

"Ice Cream City", din Tokyo, Japonia, are zeci de standuri unde se vând îngheţate cu peste 300 de arome. Aici pot fi degustate unele dintre cele mai neobişnuite tipuri de îngheţată, de la cele de pui şi soia, la cele cu arome de ţipar! "Glacé", din Sydney - Australia, a câştigat inimile iubitorilor de îngheţată prin faptul că aici sunt folosite ingrediente precum petale de trandafir, fistic, căpşuni sau ciocolată belgiană.
Specialiştii în domeniu spun că zonele menţionate se situează în topul neoficial al locurilor unde pot fi găsite cele mai bune îngheţate din lume.

 



http://www.evz.ro/detalii/stiri/tu-le-ai-vrea-arata-bine-si-sunt-cele-mai-bune-din-lume-video-1043227.html#ixzz2WkLYpLxM

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inghetata lapte de pasare

 

inghetata-lapte-de-pasare-800x600-26995.
  • Ingrediente1/2 litru lapte, 15 dkg (150g) zahar, 4 vanilii eu am pus 5, imi place mai vanilat, 5 oua, 1/2 l frisca sau smantana, 1 lingura plina de faina.
  • Mod de preparare

    Se pune laptele la fiert. In acest timp frecam bine galbenusele cu 6 linguri de zahar si lingura de faina, apoi adaugam si un pic de lapte rece. Cam 50 ml. Cand laptele a inceput sa fiarba adaugam incet galbenusele si continuam sa amestecam pana se ingroase si il punem sa se raceasca.

    Intre timp batem albusele cu 5 linguri de zahar spuma tare si il adaugam la spuma obtinuta din lapte si galbenuse(Asta doar dupa ce sa racit).
    Batem si frisca cu restul de zahar . Toate se pun in cutii si se introduc la congelator. Cam in 3 ore cand toate sau racit si au inghetat pe jumatate se scot si se amesteca bine. Apoi le punem inapoi in cutii la care le punem capac si il lasam peste noapte. Dimineata se poate servi. E o inghetata foarte fina si delicioasa. Pofta buna.

  • Mod de servire

    Servim inghetata lapte de pasare alaturi de un sos de caramel. Reteta de inghetata propusa de Irenke pe forum culinar.

http://www.culinar.ro/retete/dulciuri/inghetate/inghetata-lapte-de-pasare/40/2/26995/?utm_campaign=nlzilnic&utm_medium=newsletter&utm_source=nl05.07.2013&utm_content=reteta1/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe una din cutii si scria ca-i "Tiramisu" si mi-a placut ideea iar pe altu "Haagendazs-Rum Raisin"

 

care nu poate fi rau ... le-am luat si am facut intr-un pahar mare cu picior o aranjare din inghetate cu fructe, piscot, 

 

dulceata, lichior de cafea, frisca, fistic prajit si spart, ciocolata rasa si a iesit o nebunie rece, ca altfel murim ... 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×