Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

La granita dintre Stiinta si Religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti, ar putea disparea contradictiile / conflictele dintre STIINTA si RELIGIE? Sau ar putea fi chiar unificate?

Se pot realiza compromisuri teoretice intre teoriile religioase (ideile religioase) si teoriile stiintifice in asa fel incat sa fie satisfacute ambele?

Credeti ca se poate vorbi despre o hibridare a celor doua tipuri de preocupari sau macar de transdisciplinaritate, interdisciplinaritate etc. (la nivel epistemologic)?

 

Din perspectiva istorica era o vreme cand stiinta si spiritualitatea / religia se impleteau. Exemple: stiinta vedica, alchimia, astrologia etc.

A urmat o vreme cand stiinta si religia erau rupte total una fata de cealalta. Chiar si in zilele noastre exista conflictul dintre teoria evolutionista vs teoria creationista.

Cu toate acestea, conflict tinde sa se anihileze. Un exemplu de stiinta de granita ar fi parapsihologia.

 

In acest sens, voi incepe prin a relua un mesaj pe care l-am scris pe un alt forum dar caruia nu i s-a acordat prea mare atentie (inca). De aceea va provoc si pe voi prin urmatorul mesaj:

 

Va rog, lecturati acest articol (mai vechi) cuprinzand un extras din cartea "O nouă ştiinţă a vieţii: Rezonanţa morfică" a lui Rupert Sheldrake (din pacate, eu nu am citit cartea inca): http://lumeaparanormala.blogspot.ro/2007/10/rezonanta-morfica.html

 

Printre altele se spune ca aceasta teorie desi, intr-un fel, tine de domeniul Science Fiction-ului, ar umple golurile teoriei evolutioniste a lui Ch. Darwin.

Mie, din ce am citit despre aceasta teorie, fara a fi om de stiinta, mi se pare o teorie destul de solida.

Multi oameni de stiinta o considera la fel de improbabila ca si teoria Big Bang-ului (despre care va spuneam cu alta ocazie ca este completata de stiinta vedica), desi ambele sunt cat se poate de veridice si nimic nu le poate darama.

Impactul acestei teorii (asupra rezonantei morfice) a fost major atat in stiinta (teoria morfogenetica) cat si in literatura paranormala (vezi linkul de mai sus) sau in yoga (vezi linkul de mai jos) etc.

 

Iata un citat din carte:

"Formarea habitudinilor depinde de un proces intitulat "rezonanta morfica". Modele similare de activitate rezoneaza in spatio-temporalitate cu modele corelate.

Aceasta ipoteza este aplicabila tuturor sistemelor bazate pe auto-organizare, incluzand atomii, moleculele, cristalele, celulele, plantele, animalele si grupurile de animale.

Toate isi extrag informatiile dintr-o memorie colectiva si la randul lor contribuie la ea."

 

Gasiti si niste exemple aici: http://centru.kamala.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=70&Itemid=400

 

Iata, inca un extras semnificativ din carte: http://www.armonianaturii.ro/Rezonanta-morfica.html*articleID_526-articol

 

Eu cred ca exemplele date sunt convingatoare. Si s-ar mai putea adauga multe altele, de exemplu: cand te intalnesti pe strada cu o persoana pe care nu ai mai vazut-o de multi ani la doar cateva minute dupa ce te-ai gandit intens la ea aparent fara niciun motiv (deoarece nu te mai gandisesi la ea de foarte mult timp) sau cand cercetatori aflati in parti distincte ale globului au simultan exact aceeasi revelatie etc.

Ultimul exemplu s-a incercat a se explica ba prin spionaj, ba prin faptul ca stiinta fiind la fel de evoluata peste tot exista deja premisele acelor revelatii s.a.m.d., totusi astfel de explicatii apar la fel de (putin) plauzibile ca si explicatiile din literatura parapsihologica.

 

Ideea cea mai importanta ar fi ca teoria despre rezonanta morfica unifica la nivel explicativ multe astfel de situatii din domenii multiple ale realitatii pentru care s-au dat fel si fel de alte explicatii posibile dar fara legatura intre ele.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti, ar putea disparea contradictiile / conflictele dintre STIINTA si RELIGIE? Sau ar putea fi chiar unificate?

 

 

Asta cand la masa rotunda stau Papa si Alfred Nobel??? se imbata pana intra in coma alcoolica timp in care totul e fara conflicte si e pace!!! Rata inoata in apa sfintita langa crocodil si ... lupul toarce lana virgina de miel :crazy:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eterna reintoarcere si o aplicatie a teoriei: ceea ce a fost candva despartit alta data se va reuni.

Exista speculatia ca in trecutul indepartat oamenii au fost vizitati de extraterestrii care i-au invatat diverse lucruri practice dar si teorii despre lume. Aceasta ar explica de ce in unele religii vechi (cum ar fi brahmanismul) exista teorii care concureaza cu cele stiintifice moderne. Adica au inteles anumite lucruri despre univers pe care noi le-am inteles abia prin mijloace tehnologice extrem de avansate.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti, ar putea disparea contradictiile / conflictele dintre STIINTA si RELIGIE? Sau ar putea fi chiar unificate?

Se pot realiza compromisuri teoretice intre teoriile religioase (ideile religioase) si teoriile stiintifice in asa fel incat sa fie satisfacute ambele?

Credeti ca se poate vorbi despre o hibridare a celor doua tipuri de preocupari sau macar de transdisciplinaritate, interdisciplinaritate etc. (la nivel epistemologic)?

 

Trebuie definit ce inseamna stinta si ce se intelege prin religie.

Ai dat un exemplu edificator in acest sens teoria evolutionista versus teoria creationista, care find in contradictie banuiesc ca nu fac parte amandoua din stinta

 

Mie, din ce am citit despre aceasta teorie, fara a fi om de stiinta, mi se pare o teorie destul de solida.

Multi oameni de stiinta o considera la fel de improbabila ca si teoria Big Bang-ului (despre care va spuneam cu alta ocazie ca este completata de stiinta vedica), desi ambele sunt cat se poate de veridice si nimic nu le poate darama.

 

Cum este completata teoria Big Bang de vede, in ce fel?

 

Eu cred ca exemplele date sunt convingatoare. Si s-ar mai putea adauga multe altele, de exemplu: cand te intalnesti pe strada cu o persoana pe care nu ai mai vazut-o de multi ani la doar cateva minute dupa ce te-ai gandit intens la ea aparent fara niciun motiv (deoarece nu te mai gandisesi la ea de foarte mult timp) sau cand cercetatori aflati in parti distincte ale globului au simultan exact aceeasi revelatie etc.

Ultimul exemplu s-a incercat a se explica ba prin spionaj, ba prin faptul ca stiinta fiind la fel de evoluata peste tot exista deja premisele acelor revelatii s.a.m.d., totusi astfel de explicatii apar la fel de (putin) plauzibile ca si explicatiile din literatura parapsihologica.

Si campul asta morfic sau cum se numeste, dirijeaza toate actiunile astea, sau corpurile materiale din univers sunt cuprinse structural in acest camp?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti, ar putea disparea contradictiile / conflictele dintre STIINTA si RELIGIE? Sau ar putea fi chiar unificate?

Se pot realiza compromisuri teoretice intre teoriile religioase (ideile religioase) si teoriile stiintifice in asa fel incat sa fie satisfacute ambele?

Nu, nu se poate.

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Trebuie definit ce inseamna stinta si ce se intelege prin religie.

Ai dat un exemplu edificator in acest sens teoria evolutionista versus teoria creationista, care find in contradictie banuiesc ca nu fac parte amandoua din stinta

 

2. Cum este completata teoria Big Bang de vede, in ce fel?

 

3. Si campul asta morfic sau cum se numeste, dirijeaza toate actiunile astea, sau corpurile materiale din univers sunt cuprinse structural in acest camp?

 

1. Exista si "creationism stiintific", insa nu este o stiinta veritabila (cercetatorii din domeniu sunt finantati de anumite culte protestante). Evolutionismul nici el nu este perfect insa este compatibil cu filosofia (religia) hindusa. Practic in hindusim exista un fel de sinteza intre creationsim si evolutionism.

 

2. Sunt cateva videoclipuri edificatoare pe youtube: http://www.youtube.com/results?search_query=vedic+science+big+bang+&oq=vedic+science+big+bang+&gs_l=youtube.3...427.6590.0.7673.25.23.1.1.1.1.222.1742.19j3j1.23.0...0.0...1ac.1.11.youtube.B-nb7-cGSKk

 

3. Nu as putea sa iti raspund la intrebare pentru ca nu o cunosc decat superficial (am utilizat-o numai ca exemplu dat in subiectul introductiv). Poate ne raspunde Marinel. Ma bucur ca exista cineva in tema care poate veni cu mai multe detalii.

 

Nu, nu se poate.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu toate religiile (teologiile, filosofiile religioase) il au ca obiect de studiu pe Dumnezeu. De exemplu, taoismul (daoismul) este un dualism religios in care cele doua energii fundamentale yin si yang sunt principii egale si contradictorii, impersonale, nu pesonale. Buddhismul este o religie ateista (care a exclus zeii) sau, pentru a nu se crea confuzii cu ateismul propriu-zis, nonteista.

Taoismul, buddhismul şi confucianismul sunt mai aproape de filosofie

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La granița dintre știință și religie se află psihologia. Care o știință. Dacă treci granița

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu ti-am cerut sfatul

E un forum public, nu-mi trebuie permisiunea ta ca să răspund. Vezi că sub avatarul meu scrie "assertive", don't push your luck! :o:

 

parapsihologia ar putea fi considerata o stiinta de granita

Da, și creaționismul "științific", right? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×