Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar cum ma aflam in vid de imaginatie cu privire la ce invatam si de ce, m-am reorientat spre ceva mai practic

 

Așa cum spuneam, trebuie vocație. Trebuie să te atragă, să simți că înțelegi de ce e așa și nu altfel, să ai propriile păreri (eu am, de exemplu, unele dezacorduri cu Berne, deși asta e blasfemie pentru adepții lui :P ).

 

În România, oamenii fac o facultate ca să obțină o diplomă, în vederea accesului pe piața muncii. Nu ca să învețe ceva. Interviurile pentru angajare erau crimă și pedeapsă în RO, jumătate dintre ei erau absolvenți de Electronică și Telecomunicații, convinși că diploma în sine reprezintă dovada competenței în domeniu. Însă cea mai bună angajată pe care am avut-o vreodată era absolventă de Sociologie, în principiu n-avea nicio legătură cu partea tehnică :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

să ai propriile păreri (eu am, de exemplu, unele dezacorduri cu Berne, deși asta e blasfemie pentru adepții lui blum.gif ).

 

ma bucur ca spui asta blum.gif

 

nu pot avea vocatie pt Psihologie pt ca sunt prea critica si totodata am tendinta sa ma implic excesiv. si in meseria actuala trebuie sa fiu temperata uneori. inchipuie-ti daca mi-as fugari pacientii :lol:

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca spui asta blum.gif

 

Unii își fac religie din Psihologie. Și sunt conștient că pe forum și eu las impresia asta uneori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

În România, oamenii fac o facultate ca să obțină o diplomă, în vederea accesului pe piața muncii. Nu ca să învețe ceva. Interviurile pentru angajare erau crimă și pedeapsă în RO, jumătate dintre ei erau absolvenți de Electronică și Telecomunicații, convinși că diploma în sine reprezintă dovada competenței în domeniu. Însă cea mai bună angajată pe care am avut-o vreodată era absolventă de Sociologie, în principiu n-avea nicio legătură cu partea tehnică grin.gif

 

Diploma este pur orientativa. In primii doi ani de facultate n-am invatat absolut nimic, credeam ca am dat din lac in put si nu intelegeam ce se intampla pe lume. Dupa care m-am enervat si mi-am ales cea mai slaba specializare dupa criteriile "asta vreau si mi-ar placea". A fost o alegere excelenta pt ca m-a readus pe linia de plutire, nu mai eram in directa competitie cu nimeni. Dar nici n-am profesat conform specializarii. Cand m-am angajat am invatat totul.

 

Unii își fac religie din Psihologie. Și sunt conștient că pe forum și eu las impresia asta uneori.

 

macar ai o argumentare rationala blum.gif

de multe ori inteleg si sunt de acord, dar nu suport habotnicii in nici un domeniu. eu ma feresc sa ma transform in workoholica de exemplu

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-am profesat conform specializarii. Cand m-am angajat am invatat totul.

 

Așa și trebuie, după părerea mea. Locul de muncă are propriul lui specific și facultatea nu te poate pregăti pentru el. Tocmai în asta constau problemele mele cu proaspeții absolvenți, ei aveau impresia că au o specializare, deși ceea ce făceam noi la firmă nu se preda nicăieri în România. Aveam nevoie cam de 3 luni ca să ne dăm seama dacă o persoană va fi capabilă să învețe ce ne trebuie nouă, așa că nu conta ce specializare terminaseră, ci doar capacitatea de a înțelege. Care în multe cazuri nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Așa și trebuie, după părerea mea. Locul de muncă are propriul lui specific și facultatea nu te poate pregăti pentru el. Tocmai în asta constau problemele mele cu proaspeții absolvenți, ei aveau impresia că au o specializare, deși ceea ce făceam noi la firmă nu se preda nicăieri în România. Aveam nevoie cam de 3 luni ca să ne dăm seama dacă o persoană va fi capabilă să învețe ce ne trebuie nouă, așa că nu conta ce specializare terminaseră, ci doar capacitatea de a înțelege. Care în multe cazuri nu exista.

 

da, facultatea ar trebui sa probeze o posibila vocatie si sa te invete cum sa iti folosesti capacitatile in ceea ce iti doresti sa faci.

imi dau seama abia retrospectiv ca mi-am ales bine profesia atunci cand imi place ceea ce fac si am rezultate bune. de aceea este foarte important ca sa fii incurajat sa gandesti singur, fiindca daca iti alegi gresit profesia, e una dintre greselile monumentale pe care le poti face pe pielea ta.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de multe ori inteleg si sunt de acord, dar nu suport habotnicii in nici un domeniu. eu ma feresc sa ma transform in workoholica de exemplu

In sfarsit vad si eu pe cineva care extinde termenul de habotnic.

Acuma mai trebuie facut urmatorul pas care sa declare habotnicia cel mai de pret ideal. Chiar si la empatie de cele mai multe ori habotnicia e de dorit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit vad si eu pe cineva care extinde termenul de habotnic.

 

Habotnici există în orice domeniu. Dar sunt cei cu ochelari de cal, incapabili să vadă peisajul de ansamblu. Uneori te poți folosi de ei, dar e foarte riscant, că ei se lasă duși de habotnicia lor și scapă repede de sub orice control. Ioan Ghișe sau Gheorghe Funar sunt astfel de habotnici. Sau Laszlo Tokes, pentru cine preferă tabăra cealaltă :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Habotnici există în orice domeniu. Dar sunt cei cu ochelari de cal, incapabili să vadă peisajul de ansamblu. Uneori te poți folosi de ei, dar e foarte riscant, că ei se lasă duși de habotnicia lor și scapă repede de sub orice control. Ioan Ghișe sau Gheorghe Funar sunt astfel de habotnici. Sau Laszlo Tokes, pentru cine preferă tabăra cealaltă grin.gif

Cazul Romania Mare este unul extrem de interesant de analizat. Tin minte atat de clar cum in avantul politic din anii 90 cand toata lumea era implicata, exista o opinie majoritara impotriva acestui concept. Practic o lipsa totala de empatie. Nu aveam nicio treaba cu politica dar tot timpul asta mi s-a parut o ciudatenie.

Nici azi nu inteleg prea bine ce reprezinta, dar inclin sa cred ca e o manipulare de masa. Interesant fenomen oricum, si trebuie remarcat ca in partea cealalta nu exista asa ceva, in cel mai rau caz acolo fiind vorba doar de o anumita prudenta in actiuni.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×