Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Disputa dintre unt şi margarină

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiai ca Italia exporta anual de trei ori mai mult ulei de masline decat produce?

Stiai ca profitul facut din falsificarea uleiului de masline este pe locul 3 in lume, dupa cel al traficului de arme si al traficului de droguri?

Stiai ca 90% din uleiul de masline existent pe piata mondiala este falsificat ?

 

In aceste conditii..... normal ca uleiul de masline este cel care castiga. De fapt, castiga cei care se folosesc de el pentru a scoate profituri uriase.

Editat de Fugi
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca o sticla de 0,5l ulei de masline imi ajunge cateva luni. folosesc numai cateva picaturi la salate. unt si margarina nu gasesti la mine. daca nu am, nu consum. cand am musafiri si trebuie sa fol margarina in mancare sau desert, cumpar cat sa imi ajunga pt respectivele produse si nimic mai mult.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, castiga cei care se folosesc de el pentru a scoate profituri uriase.

 

 

Cu banii mei nu se imbogatesc italienii ca nu-mi place uleiul de masline, miros si gust specific rancezit ... nu-i aroma mea preferata.

S-a lecuit si sotul ca n-are valoare banii dati pe originalitati cand are gust amar.

 

Mi-e teama sa nu-l falsifice si uleiul de samburi din struguri, este foarte cautat pe la noi in sticle mai mari si inca n-am vazut produs de alta tara decat Italia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Italia exporta anual de trei ori mai mult ulei de masline decat produce?

Italia importa masline din alte tari, fac ulei si il imbuteliaza ca ulei de masline italian pentru export. Productia din recoltele proprii abia acopera cererea pe piata lor interna.

 

On: Nu-mi place margarina absolut deloc. De untura de orice fel mi-e scarba. Unt folosesc rar si putin. In rest ulei de vegetale, de masline, de seminte de struguri si ulei din seminte de susan sau din arahide, in functie de ce fel de mancare prepar.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pariez pe untul de...cal. Am pierdut sansa de-a manca carnita de cal(asa cred!).

 

N-ai mancat salam de Sibiu pe vremea lui Ceausescu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai mancat salam de Sibiu pe vremea lui Ceausescu?

 

:nea:

ala ajungea doar la restaurantele de lux, iar daca stau stramb si ma gandesc...cred ca eram minor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×