Jump to content
Forum Roportal
The Unknown

Noul coronavirus

Rate this topic

Recommended Posts

Stați puțin, că am impresia că n-am înțeles prea bine...Acesta e un topic deschis în 19 mai, 2013. Se vorbea atunci despre „coronavirus” și despre „noul coronavirus”?

Gata, m-am documentat.

Mda, povestea e lungă. Cică, ele, coronavirusurile au fost descoperite la începutul anilor 1930,  iar primele coronavirusuri umane au fost descoperite în anii 1960 de cercetătorii de la Common Cold Unit din Salisbury, Marea Britanie, care au arătat că răcelile comune pot fi provocate nu numai de rinovirusuri, dar și de un coronavirus. Primul caz de  SARS-CoV a fost descoperit (sic!) tot în China, prin 2002, iar primul caz de MERS-CoV a fost descoperit în 2012, în Arabia Saudită și Qatar. A urmat apoi, cum bine știm, SARS-CoV-2 sau noul coronavirus apărut în China în 20019 (respectiv Infecția coronavirală COVID-19).

Am observat dupa ce am postat ca ceva nu e in regula, dar nu m-am uitat la data, insa nu tin minte cand am deschis acest topic si cum de n-am scris mai mult sau ceva postare noua.  De obicei scriu mai mult decat 5 cuvinte si la "dusmani" :lol2:   Chiar este o minune de Craciun ca nu a sarit in ochii mei acest topic cand cautam pe al tau.   Nici nu tin minte daca am fost activa la acea data pe Forum, sa fi uitat chiar asa, inca nu mi s-a intamplat, dar anii trec si chiar am citit ca trebuie baut si vin rosu pentru mentinerea creierului, dar mie nu-mi plac vinurile, nuci mananc si acum, imi distrug mana sa le sparg ca am cumparat in coaja ca sint mai proaspete, dar se sparg foarte greu!!!   Dimineata cumpar si branza Roquefort sa-mi pastrez mai bine sanatatea, cu mamaliga rece va merge perfect, insa cineva din moderatori trebuie sa ne scoata din situatia asta intr-un fel.  Cred ca se sterge asta sau cum vrei ... poate ca noaptea imi va aduce ceva sfatuire/noutate ca merg sa ma culc acum, maine fac sarmale, adica azi, mai tarziu. 

• Like 2

Acum 4 minute, Vriies a spus:

... primul caz de MERS-CoV a fost descoperit în 2012, în Arabia Saudită și Qatar. A urmat apoi, cum bine știm, SARS-CoV-2 sau noul coronavirus apărut în China în 2019 ...

Deci a fost ceva scris undeva  dar ceva s-a intamplat cu topicul, am mai gasit din astea pe forum, cred ca au ajuns asa dupa ce a fost transferat pe alta platforma/program/sistem nou. 

S-a pierdut foarte multa informatie si din conturile mele, date private mai ales.   Oricum, trebuie sters al meu sa nu fie asa de lata distractia.  Iar cu ocazia asta am mai aflat ceva nou!!!

26 minutes ago, The Unknown said:

Am observat dupa ce am postat ca ceva nu e in regula, dar nu m-am uitat la data, insa nu tin minte cand am deschis acest topic si cum de n-am scris mai mult sau ceva postare noua.  De obicei scriu mai mult decat 5 cuvinte si la "dusmani" :lol2:   Chiar este o minune de Craciun ca nu a sarit in ochii mei acest topic cand cautam pe al tau.   Nici nu tin minte daca am fost activa la acea data pe Forum, sa fi uitat chiar asa, inca nu mi s-a intamplat, dar anii trec si chiar am citit ca trebuie baut si vin rosu pentru mentinerea creierului, dar mie nu-mi plac vinurile, nuci mananc si acum, imi distrug mana sa le sparg ca am cumparat in coaja ca sint mai proaspete, dar se sparg foarte greu!!!   Dimineata cumpar si branza Roquefort sa-mi pastrez mai bine sanatatea, cu mamaliga rece va merge perfect, insa cineva din moderatori trebuie sa ne scoata din situatia asta intr-un fel.  Cred ca se sterge asta sau cum vrei ... poate ca noaptea imi va aduce ceva sfatuire/noutate ca merg sa ma culc acum, maine fac sarmale, adica azi, mai tarziu. 

E foarte bine că ai adus în discuție chestia asta, pentru că astfel ne-am mai documentat și noi cu privire la chestiune. :smile:

Încă o țară este în alertă din cauza noii tulpini a coronavirusului. Infectare misteriosă, fără contact direct :surrender: ... suna foarte aproape de cazul "nastere virgina"  ... e deajuns sa te gandesti la U.K. si deja te paste boala ... speram ca este si altceva la mijloc. 

Încă o țară este în alertă din cauza noii tulpini a coronavirusului. Infectare misteriosă, fără contact direct | Evenimentul Zilei (evz.ro)

Misterioasa molimă indiană.  De aici vine următoarea pandemie???

*De acolo si din alte tari asiatice pot veni inca sute de molime, ma mir ca mai sint in viata asa de multi oameni.   Mizeria in care traiesc este de nedescris ... nici nu sint acceptati in spitale decat cei care au bani, cash in mana, altii nu conteaza!!!  Totul este infect, de la mancare pana la aer, doar mortii sint arsi sa nu infecteze solul, in rest nimic nu fac bine.   Traditiile le ucide, la fiecare pas se respecta ceva pentru zeitatile nenumarate cu care traiesc.  Se mananca orice mizerie in cinstea lor, plus firmele care emana toate otravurile iar corpul face ce poate pana intr-o zi.   TBC si alte maladii sint foarte vizibile pe strazi care par a fi grajduri de multe ori.  Malaria secera mult mai multe persoane despre care deloc nu se vorbeste.  

Nu cred sa ajunga pe calea aerului in ROmania, doar daca vin turisti sau afaceristi infectati si nu se duc la doctori ci se trateaza cu leacuri.   Au fost studenti in Romania pe vremuri care au venit extrem de bolnavi dar nu se stie ce s-a intamplat cu ei, parca s-au transferat in U.K.   Nimic nu-i un mister, doar o intrebare: - cand va apare primul infectat in alta tara de un Indian???  U.K. este mereu infestat de neamuri indiene bolnave, tusesc dar nu prea merg la doctori, dau telefon sa trimita o reteta in farmacia din zona respectiva si e terminat tratamentul.*

Un nou pericol pândește omenirea. Misterioasa molimă indiană. De aici vine următoarea pandemie? | Evenimentul Zilei (evz.ro)