Sari la conținut
Forum Roportal
M.george

Cati dintre noi nu ne cunoastem tatal adevarat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bla-bla-bla, sunt treaz de 30 de ore, obosit dupa 4 ore de miscare si muzica care te bate-n cap si-n teava, nush de ce dracu' am senzatia de mahmureala, ca n-am baut atata cat sa fiu mahmur azi si "Californication" s-a gheyficat la cap cine scrie scenariul. Si simt nevoia de whisky. Si bla-bla-bla, bine, gata, femeile sunt niste victime, barbatii fac si dreg si mai fac o data si trec mai departe, mai bla-bla-bla o data.

 

Initiatorule, inchide, mah, topicu', aici o sa auzi 50000 de jelanii, 70000 de glume si daca nu mi se taie curentu' s-ar putea sa mai scriu eu vreo tampenie.

 

Rectific, "Californication" s-a retardat, nu s-a gheyficat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alt raspuns defensiv, dafuq is wrong with you ? Te simti atacata ?

 

Ai facut atatea erori de interpretare incat nu am de ce sa raspund.

Optimismul incurabil m-a facut sa iti deschid postarile in continuare, dar nimeni nu e obligat sa iti suporte ''tonul''asta la nesfarsit si sa iti raspunda politicos. Vezi ce vrei sa vezi. Pa.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barbatii au un orgoliu cat Turnul din Pisa si este la fel de stramb ca acesta. :crazy:

Instictul lor patern tine cat dureaza relatia cu mama, dar nu in toate cazurile, ca sa fiu corecta.

Cand am nascut-o pe fie-mea, barbata-miu o tinea in brate si o privea ca un gansac mirat, atat de perfect seamana cu el. :doh: Nah, ca am scapat de testul de paternitate. :beee:

Io seman si cu mama si cu tata. Si mama a scapat de testul de paternitate. :doctor:

te rog, nu generaliza.

Iar in ceea ce priveste un post de mai sus, Naeema , sa inteleg ca tu nu esti de acord cu testul de paternitate?Nici in caz ca exista dubii certe?Mi se pare ca traiesti in Canada.Spune-mi te rog, acolo au fost asemenea cazuri si, daca da, cum s-au solutionat ele?

 

Exact. Am gasit un articol despre ''studiul'' la care se refera cel care a deschis topicul. Testul obligatoriu de paternitate face parte dintr-o campaie dusa de un grup care militeaza pentru drepturile barbatilor - pe sistemul ''ne duelam in drepturi''.

 

Niste australieni se plang ca au platit pensie alimentara pentru copii despre care s-a dovedit ulterior ca nu erau ai lor.

 

Eu ma intreb ce fel de om ar intrerupe complet legatura cu un copil pe care l-a crescut cativa ani din cauza asta, si ce explicatie i-ar da. Oamenii se ataseaza si de animale instantaneu, d-apoi de alti oameni in ani buni.

 

Sau in speranta ca nu vor mai plati acei bani se dezic de copiii care nu au nicio vina pentru situatie? Instinctul patern dispare peste noapte?

Poate sa intrerupa acea legatura[nu inseamna ca se intampla intotdeauna] pentru ca acest copil este un bastard[nu imi place acsest cuvant, dar altul potrivit nu gasesc] si acest copil este simbolul tradarii , al esecului in acea casnicie.

Incercati sa fiti un pic empatici/ce si sa va puneti in pielea unui asemenea barbat.

Ati tolera asa ceva fara sa aveti resentimente?SUnt curios sa aud pareri.

E nevoie de foarte mult timp, foarta multa maturitate si toleranta si o relatie initiala afectiva puternica cu acel copil inainte sa se afle acel secret pentru pute a trece peste.

Dar oricum relatia cu mama nu cred care sorti de izbanda...

Editat de The heart of tiger

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io sunt unul dintre copiii aia care au fost nascuti sub suspiciune. Bineinteles, n-am aflat asta pana pe la vreo 20 de ani, ocazie cu care mi-am explicat muuulte chestii referitoare la familia mea si la comportamentul lor fata de mine. Culmea ca nu seman fizic cu tata, nu la trasaturi, dar am tenul lui, parul lui (de pe vremea cand il avea, ma rog) si, din nefericire, temperamentul lui. Nu am avut niciodata tupeul sa-l intreb in fata daca crede ca este tatal meu biologic, am facut tot felul de glume tampite pe tema asta si am vazut ca nu s-a suparat. Mai am un frate mai mare , despre care nu exista dubii ca e al lui taica-miu. Culmea (din nou!) el nu s-a inteles niciodata cu tata.

Din ipostaza de copil, daca as fi avut de ales, daca as fi stiut si m-ar fi dus capatana pe vremea aia, as fi vrut sa se faca testul de paternitate, indiferent de rezultatul lui, m-ar fi scutit de multe batai de cap. Desi, sincer, mult mai simplu mi s-ar fi parut (si mi-am dorit intotdeauna) daca ai mei ar fi divortat si basta.

 

Din pozitia de femeie, daca as ajunge vreodata sa fac un copil cu vreunul care are suspiciuni de genul asta, as considera din start ca-i prost (ca si mine, ca l-am ales), as face testul si cu asta, basta.

Editat de fire de praf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E aiurea sa mai stai cu o femeie care a facut copil cu altul. In primul rand datorita minciunii, iar in al doilea rand datorita faptului ca are un copil cu altul.

 

 

 

Consecintele sunt foarte diferite in cazul in care inseala o femeie si in cazul in care inseala un barbat.

 

Daca o femeie inseala si ramane insarcinata, sotul ei ar creste fara sa stie copilul altui barbat, ceea ce e o viaat traita in minciuna atat pentru copil, cat si pentru barbat. Iar asta nu poate duce la nimic bun. Nu poti ascunde o viata intraga o minciuna oricat de mult ai incerca. Intotdeauna o minciuna va iesi la iveala. Pe langa asta relatie dintr tata si fiul care de fapt nu este al lui va fi influentata de acest fapt. De multe ori tata "simte" la nivel inconstient ca nu este copilul lui si nu se va purta cu el la fel ca si cu un copil normal.

 

 

Cand un barbat inseala, presupunand ca face si un copil cu cealalta femeie, sotia lui nu este mintita in niciun fel. Ea oricum stie care sunt copiii ei.

 

Femei: Imaginati-va ca sotul dumneavoastra va inseala, face un copil cu alta, aduce copilul in casa cu voi si va face sa credeti ca acel copil chiar este al vostru. Poate e greu sa va imaginati, dar incercati. Cum ar fi sa cresteti un copil care nu este al vostru, dar voi sa credeti ca este si sotul sa stie asta si sa nu va spuna? Ar fi groaznic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imagineaza-ti tu ca soarele nu mai rasare. E mai probabil sa-ti creasca tie niste sani lasati si sa te imbolnavesti de psihoza decat sa nu stie o femeie care sunt copiii ei. La fel de probabil e si sa te intelegi cu cineva p-aici despre ce incerci sa discuti.

 

La Madrid azi-noapte s-au batut suporterii cu politia. Eu cred ca politia ar trebui desfiintata.

 

Acum, pune mana pe bata, ca e necesar :orc:

 

Asa si... nu mai fi hateful, ca topicuri de genul asta sunt hateful. Ai inteles ca daca nu iti convine riscul, nu te insori, da ? Da ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Beau energizant si ma ataca sinceritatea. Maine bere pe plaja si seara whisky. Nu, de data asta nu va mai pun poze. Sinceritatea e ceva hateful, dar nu scrie in regulament ca esti obligat sa minti ceva sau sa spui bancuri cand postezi, asa ca imi exercit dreptul de a fi carnat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema , sa inteleg ca tu nu esti de acord cu testul de paternitate ? Nici in caz ca exista dubii certe ? Mi se pare ca traiesti in Canada. Spune-mi te rog, acolo au fost asemenea cazuri si, daca da, cum s-au solutionat ele ?

Din cate am inteles eu pe topicul asta, se discuta despre introducerea unei clauze in contractul prenuptial care sa prevada un test de paternitate in cazul in care cei doi vor avea un copil. Sau ma insel ? Nu cred ca era vorba de acest test in caz de dubii sau dispute legale. Apoi lamureste-ma cum vine aia dubii certe ? Mi se pare a fi o contradictie de termeni. Dubiul e dubiu si certitudinea e certitudine. Sau nu ?

Nu cred ca e un inceput bun de relatie acea clauza in contract prenuptial, la fel cum nu cred ca un astfel de contract e necesar pentru oamenii de rand. Hai sa lasam contractele alea pentru cei care intradevar au de pierdut bani grei, proprietati, afaceri, in cazul unui divort sau cei care se tem sa nu fie "alesi" doar din cauza ca sunt bogati. Noi astia plebei sa nu ne mai cacam pe noi despre contracte prenuptiale ca vezi doamne dupa 20 de casnicie pleaca nevasta cu un camion de mobila uzata iar el ramane cu pekinezu si o banitza de sosete nespalate.

 

Cand despre ce cazuri or fi fost pe aici si cum s-au solutionat, de unde naiba sa stiu ? Mai ma uitam inainte la Jerry Springer unde veneau in show toti ratatii si pramatiile si cand iesea cate un test din ala ce arata ca purandelul nu e al sotului sau al partenerului, de obicei se solutiona cu niste scaune in cap si multe injuraturi intre participantii mincinosi si f***ciosi.

In rest nu ma intereseaza pe mine de "bucuriile" altora.

Eu stiu un singur lucru si anume ca daca al meu sot inainte sa ne casatorim imi cerea sa semnez vreun contract cu clauza din aia, ii spuneam salutare si noroc. Pentru ce sa ma casatoresc cu un barbat care se gandeste ca daca intr-o buna zi mi-o pun cu altii si-i bag vreun plod pe gat ? Asta ar insemna ca habar nu are ce fel de caracter am sau mi-l pune la indoiala dinainte, ceea ce denota automat ca nu e omul cu care sa ma avant in matrimoniu.doh.gif WTF suntem in filmul Minority Report sau ce ?

Dupa cum spuneam, daca barbatul ar cere asa ceva, atunci poate si nevasta ar trebui sa ceara semnatura cum ca el isi da acordul sa fie supus detectorului de minnciuni daca si cand i se scoala ei sa aiba dubii despre fidelitatea lui. Si una din intrebarile obligatorii ar trebui sa fie : Ai lasat-o pe vreuna gravida ? Ti-a nascut copil ?

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×