Sari la conținut
Forum Roportal
M.george

Cati dintre noi nu ne cunoastem tatal adevarat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu sunt bucatica rupta din taica-meu, doar gura e a maica-mii, la propriu, uneori si la figurat, din pacate.

Si cum ti-ai dat seama ca "esti rupta" din el, ca doar esti fata?! :blink:

 

Sunt, asa cum am spus in postul anterior, din pacate, am uneori o gura mare. Atunci cand nu trebuie. :(

Te-au stampilat la nastere ca sa te cunoasca?! :focus:

 

De catre copil? Cum ii explici copilului ca pana mai ieri conta pentru tine si dintr-o data nu vrei sa-l mai vezi?

 

Ii spui foarte simplu ca mama lui te-a pacalit si ca v-a mintit pe amandoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ii spui foarte simplu ca mama lui te-a pacalit si ca v-a mintit pe amandoi.

 

Si asta sterge cu buretele timpul petrecut impreuna, sau odata ce dispare simtul datoriei dispare si atasamentul? Sau se considera ca atasamentul nu exista? In cazul asta ''tatal'' pierde noptile calculand cat a platit pentru scutece, mancare, jucarii, gradinita etc?

 

Imi explicati cum i-ati spune unui copil de 5 ani ca nu vreti sa-l mai vedeti? Cica e ''simplu''.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Si ce nu stii? Nu stiai ca instinctele nu se vand la supermarket ci doar la piata ?

 

Nu, nu stiam, dar vorba aia, live and learn. :roll:

 

Nici macar nu e vorba de instinct, ci de un atasament firesc, pe care l-ar avea orice om normal; e acelasi atasament care ne impiedica sa facem lucruri josnice prietenilor sau celor despre care stim ca nu merita. Asta daca excludem o traire superioara; macar atat ramane.

 

Mi se pare deplasat sa puna probleme de etica cei care ar proceda asa.

 

Nu spun ca femeile respective au procedat corect, dar vad cum se trambiteaza gravitatea unei aventuri cand rezulta un copil, si se minimalizeaza deseori gravitatea altora, cand nu se intampla asta. De pilda, un barbat poate insela si se poate scuza cu ''nu a insemnat nimic, hai sa uitam'', iar o femeie poate face acelasi lucru insa, ramanand insarcinata si avand copilul, fapta ei (deloc diferita de a barbatului) e considerata mult mai grava. In realitate si barbatul putea procrea cu cealalta, dar nu s-a intamplat din cauza/ datorita hazardului sau providentei, cum vrea fiecare sa creada.

Editat de Rory*
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu stiam, dar vorba aia, live and learn. :roll:

 

Nici macar nu e vorba de instinct, ci de un atasament firesc, pe care l-ar avea orice om normal; e acelasi atasament care ne impiedica sa facem lucruri josnice prietenilor sau celor despre care stim ca nu merita. Asta daca excludem o traire superioara; macar atat ramane.

 

s-a mai discutat pe tema asta, despre instincul matern existent mai mult sau mai putin, si despre inexistenta instinctului patern.

Nu facem altceva decat sa redeschidem niste discutii deja rasuflate.

:hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine va inventa testul de paternitate care se poate cumpara de la Carrefour de pe raftul de langa tampoane si efectua la domiciliu in buda (ca cel de sarcina) precum si aparatul personal detector de minciuni (cumparabil de prin magazinele de electronice) ...om să face. :rot:

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frauda morala e sa iei un grup de persoane dintre care cateva s-au nimerit in categoria respectiva, sa calculezi un procent si sa il dai celor care cred orbeste in statistici ca adevar universal valabil. Ar fi de ras daca nu ar fi atat de enervant.

 

Oamenii raspund voluntar la intrebarile din studiile statistice, nu e nicio frauda.

 

Oricum traim in perioada cu cea mai mare fuga de responsabilitate si de maturizare, mai ales din partea barbatilor.

 

Deci e ok daca unul nu stie ca el nu e tatal biologic, ca, pana mea, pana la urma se ataseaza el de copil si daca afla vreodata nu-i bai. Eu daca as fi sotul tau si as tine amante pe mama ta si pe sora ta, dupa care as redeveni fidel, cand ai afla nu te-ai mai supara, ca esti atasata, nu ?

 

Poate vrei sa cautam statistici despre:

 

- Barbatii care fac sex neprotejat, lasa femei insarcinate si le lasa balta sau le spun sa scape de copii

- Barbatii care, divortati de mamele copiilor, isi vad copiii foarte rar sau deloc

- Barbatii care initial vor un copil, apoi se razgandesc dupa ce sarcina e un fapt implinit

- Baietii sub 18 ani care lasa fete insarcinate (in UK e la ordinea zilei) ETC

 

Topicul e despre altceva, raspunsul asta al tau e un fel de "mamaia ta e tigan".

 

Pun pariu ca adunati, acesti tati minune ating un procent mai mare decat al femeilor care mint in legatura cu paternitatea, iar consecintele sunt mult mai grave. Si tot nu se pot face generalizari, pentru ca niciun grup supus studiului nu e la fel ca un altul, daramite sa tragi concluzii despre care sustii ca sunt valabile pentru tot mapamondul.

 

Alt raspuns defensiv, dafuq is wrong with you ? Te simti atacata ?

 

Se tot discuta despre testul de paternitate obligatoriu in ultima vreme. Cu alte cuvine, femeia trebuie sa isi dovedeasca nevinovatia, presupunerea fiind ca sunt toate sansele sa fie vinovata. Ori sa se prezume vinovatia fara vreun indiciu nu e doar absurd ci si jignitor. E ca si cand consoarta si-ar supune anual sotul unui test cu poligraful pentru a afla daca a inselat-o.

 

Mai vedem. Florida si Massachusetts au schimbat legea pentru alimony. In 2014 UK urmeaza sa faca acelasi lucru. In Romania nu exista pensie de divortat (alimony). Inselatul este un lucru rau, dar sa faci copil cu altul, casatorita fiind si sa iti minti sotul ca e al lui... astia nu mai sunt simpli scheleti in debara, sunt crime. Minti 2 persoane - pe sot si pe copil. Sa inteleg ca ei nu au dreptul sa stie ce se intampla in viata lor.

 

Sa-ti zic de ce femeile isi pazesc de la inceputul istoriei vaginul cu strasnicie ? Tocmai pentru ala face copii. O femeie care inseala ar face bine sa isi oblige futacul sa poarte prezervativ. Nu vreau sa aud retorica - barbatul de ce sa nu poarte din proprie initiativa - simplu, pentru ca sotia aceea este cea care inseala, barbatul respectiv nu are nicio obligatie.

 

Legat de testul de paternitate - femeia stie foarte clar ca al ei este copilul, la fel cum stie foarte clar si cu cine l-a facut (de obicei). Barbatul nu are cum sa stie asta. Nu vreau sa aud de increderea in persoana iubita cu care te casatoresti si bla-bla-bla. Poti foarte bine sa ai incredere, dar increderea totala este un basm. Da, stiu, e un basm pe care multe romance il traiesc la ele in cap, ok, fie.

 

Cunosc toata retorica posibila legata de chestiile astea, la fel cum cunosc si ca nu exista posibilitatea de a rationa cu detractorii acestor initiative.

 

Deci, dom'le, e cu iubire si incredere, asa ca fara prenuptial, fara test de paternitate, fara nimic, iubire si incredere sa fie. Ca pana la urma se mai ajunge la ceva divort, la ceva dovezi ca tatal e altcineva, la ceva matrasire materiala... eh, soarta, gen, cand te-ai insurat ti-ai asumat toate chestiile astea, nu ai niciun drept sa te aperi altfel decat necasatorindu-te. Adica ori esti prost de tot, ori nu mai esti deloc.

 

Ideile astea nu acuza pe nimeni de nimic, sa te rascoli impotriva lor e ca si cum te-ai rascula impotriva controlului de securitate de la aeroport - "Nu merg dom'le cu avionu', ce, sa le arat eu ce am in geanta, sa trec eu prin filtru' sa ma vada astia in pielea goala ? Da' ce am furat ceva ?? Nu, dom'le, eu nu merg cu avionu', ca astia ma acuza de furt si terorism si tre sa le dovedesc mereu ca nu sunt taliban".

 

Cam atat am eu de spus pe topicul asta, oricum se va face terci de userite pe diverse justificari stil "si ce, mah, te oftici ?".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barbatii au un orgoliu cat Turnul din Pisa si este la fel de stramb ca acesta. :crazy:

Instictul lor patern tine cat dureaza relatia cu mama, dar nu in toate cazurile, ca sa fiu corecta.

Cand am nascut-o pe fie-mea, barbata-miu o tinea in brate si o privea ca un gansac mirat, atat de perfect seamana cu el. :doh: Nah, ca am scapat de testul de paternitate. :beee:

Io seman si cu mama si cu tata. Si mama a scapat de testul de paternitate. :doctor:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×