Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Am vazut un film romanesc la ProTv

Postări Recomandate

Nu stiu numele ca nu l-am vazut de la inceput.

Era vorba de o"discutie" intre un roman propietar a unui teren pe care a vrut sa cladeasca si o satra de tzigani care sa "asezat" pe acest teren si nu a vrut sa se evacueze deloc.Bineinteles ca fata romanului a fost indragostita de fiul seful satrei,ceva care mi-a amintit chestia cu Romeo si Julieta. Pana aci,nimic care sa indraptateasca deschiderea unui nou subiect la forum insa ce ma socat pe mine a fost faptul ca romanul este prezentat ca un boier lipsit de inima ,fata lui ca o rasfatata pe care o cheama sora ei "curva" . Tziganii sunt prezentati ca per,soane pline cu viata si zambete,bine hraniti si convinsi ca ei nu trebuie sa evacueze terenul. Flacaul ,daca a vorbit, poate a debitat 17 cuvinte in total,din care in 10 cuvinte a multumit fetii ca a convins pe tatal ei sa amane evacuarea "pe maine" cu toate ca din partea tziganilor nu a fost deloc cazul sa se evacueze. Seful satrei este reprezentat ca cel mai inteligent din totii.

M-am uitat la film si nu am inteles .Poate filmul a fost facut de tzigani,pentru tzigani. Nu am inteles dece este propietarl terenului ca un "exploatator" fara inima a bietilor proletari. Nu am inteles dece tocmai tziganii care au invadat terenul nu a lor sunt prezentati ca aceia care ca si cum,dreptatea este de partea lor.

Poate cineva sa-mi explice ce nu am inteles eu cum am inteles? Ca daca am inteles bine cum am inteles, romanii bine ar face sa-si caute alta tara si cat mai repede inainte de vor fii goniti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate cineva sa-mi explice ce nu am inteles eu cum am inteles? Ca daca am inteles bine cum am inteles, romanii bine ar face sa-si caute alta tara si cat mai repede inainte de vor fii goniti.

Eu stiu din reclame ca la Pro Tv erau niste asanumite telenovele romanesti cu tigani si despre tigani.

Banuiesc ca se marja pe ideea brandului de tara cel mai recunoscut in strainatate.

Deci totul e telenovela, dar nu asta e pericolul, Pro Tv este pericolul pentru romani si tara lor.

Eu nu m-am mai uitat deloc la Pro Tv de nu stiu cati ani de zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca daca am inteles bine cum am inteles, romanii bine ar face sa-si caute alta tara si cat mai repede inainte de vor fii goniti.

 

este o statistica: o tiganca face 3 copii in medie intr-o viata, o romanca doar unul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am crezut ca aci este locul sa discutam problemele demografice a Romaniei dar daca am ajuns la asa raspunsuri,se pare ca soarta Romaniei este de acuma decisa ?.

 

Este vorba numai de un film facut de cineva,probabil tzigan ca nu se poate altfel. Nu-i vorba de cenzura dar,nu stiu, la noi in Israel este o lege care se numeste "legea limbii rele". In aceasta lege se incadreaza faptul ca nu ai voie sa publici minciuna despre cineva sau ceva contra legilor tarii ca de exemplu ca se prezinta invadatorii la terenului altcuiva ca si cum, cu ei este dreptatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la noi in Israel este o lege care se numeste "legea limbii rele".

La noi este legea limbii slobode, preluata de la occidentali evident si in mod special de pe internet.

Legea asta este completata de o vreme incoace de o lege in codul civil numita legea calomniei (parca) care duce haosul pe cele mai inalte culmi. Daca inainte de asta mai exista posibilitatea deosebirii adevarului de minciuna printr-un efort minim, cu noua lege acest lucru este interzis prin lege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este o statistica: o femeie rroma face 3 copii in medie intr-o viata, o romanca doar unul.

 

femeile rrome face puradei

 

 

stii ca e ilegal sa folosesti cuvantul ala cu tz, nu?

Editat de Fugi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

femeile rrome face puradei

 

 

stii ca e ilegal sa folosesti cuvantul ala cu tz, nu?

 

ehhh, doar stii ca strainezii nu fac diferenta intre rroma si romanca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

femeile rrome face puradei

 

 

stii ca e ilegal sa folosesti cuvantul ala cu tz, nu?

 

Nu. Nu am stiut. Este prima data cand citesc asa ceva.Dece este ilegal? Ca daca se chem rromi este legal? Cand eu am invatat la liceul Matei Basarab la Bucuresti nu exista asa ceva rromm. De unde sa scos asa un nume? Si in special, de ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evreule, ai facut acelasi liceu ca si mine, asa ca iti dau un sfat gratis: nu te mai uita la filme romanesti ca te romanizezi. Valabil si pentru canalele TV romanesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde sa scos asa un nume? Si in special, de ce?

 

ca sa se faca mai usor asocierea: rromi - români

Editat de Nam3l3ss
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×