Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Dezamagirile personale

Postări Recomandate

E un subiect amplu, mai ales ca are in vizor in special mediul online; se refera la transformarea unei concluzii trase (pe moment) in urma unei experiente personale in adevar general si incercarea de a ii influenta pe altii sa il adopte, chiar stiind ca te afli intr-o postura prea subiectiva.

 

De pilda:

 

- Cutare m-a dezamagit (intr-o relatie de cuplu); prin urmare toti barbatii sunt insesnibili, superficiali, imaturi etc / toate femeile sunt materialiste, superficiale, imature etc.

 

- Cutare de cutare nationalitate/ etnie mi-a tras o teapa, mi-a furat bani, m-a dezamagit etc asa ca pe unde trec trebuie sa dau strigatul de razboi.

 

- In cutare tara am avut cateva experiente neplacute asa ca trebuie sa ii descurajez pe altii sa mearga acolo.

 

Nu ma refer la patanii cu anumite companii, universitati etc, ci la generalizari imense, de genul celor de mai sus.

Ca solutie, pentru inceput, am putea avea in vedere faptul ca toti oamenii sunt diferiti si nicio experienta nu e identica.

Editat de Rory*
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe tine ce sau cine te dezamageste? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei care nu vad ca lumea e mai mare decat... cum ar spune Eminescu ... ''cercul vostru stramt''? :pardon: . Ca sa nu se interpreteze ca un atac, ''cercul/ coltul nostru stramt''. Perceptia noastra limitata, in functie de care incercam sa ii scolim pe altii in ale vietii, uneori defuland in directia lor. :pardon:

 

Ma deranjeaza faptul ca elocventa si siguranta de sine (chiar si mimata) trec drept cunoastere autentica, pacalindu-i pe cei care sunt prea tineri/ prea zapaciti de un soc/ prea nehotarati pentru a gandi obiectiv (obiectiv din punctul meu de vedere implica si aspectele pozitive, si cele negative).

 

Prin asta, cel care a suferit o dezamagire nu face decat sa propage emotiile negative rezultate din experienta lui, provocand si altele pe baza unor stereotipuri pe care le cladeste in mintea celui ce cauta raspunsuri.

 

Cu alte cuvinte, cand un om se afla intr-o situatie care il dezechilibreaza emotional/ psihic, nu trebuie niciodata sa presupuna ca cei care il sfatuiesc sunt obiectivi, dezinteresati si binevoitori. :pardon:

Editat de Rory*
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica tu esti dezamagita de toata lumea? :blink:

Nu de alta, dar cu totii am trecut sau trecem prin perioade in care lumea e mai mare decat cercul nostru stramt si asta nu pare sa ne deranjeze prea tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica tu esti dezamagita de toata lumea? :blink:

 

Nu - doar de cei care isi varsa veninul sub masca unei opinii versate, ca in exemplele de mai sus, fara sa ia in considerare faptul ca experienta lor a fost cu indivizi unici, nu etalon general.

Potentialul nostru e diminuat cu mult de faptul ca nu punem unicitatea fiecaruia inainte oricarei etichetari.

Editat de Rory*
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu - doar de cei care isi varsa veninul sub masca unei opinii versate, ca in exemplele de mai sus, fara sa ia in considerare faptul ca experienta lor a fost cu indivizi unici, nu etalon general.

Potentialul nostru e diminuat cu mult de faptul ca nu punem unicitatea fiecaruia inainte oricarei etichetari.

 

Asta imi aduce aminte de unele persoane care s-au ghidat in viata dupa sfaturile altor persoane, sfaturile alea fiind date pe baza unei pareri superficiale sau pe baza unor interese personale ascunse si care erau in defavoarea celui sfatuit, iar cand cel sfatuit gresit "s-a trezit", sfaturile isi facusera deja efectul. :yes: :yes: :yes:

 

Uite acu recitii si vazui ca scrisasi

Cu alte cuvinte, cand un om se afla intr-o situatie care il dezechilibreaza emotional/ psihic, nu trebuie niciodata sa presupuna ca cei care il sfatuiesc sunt obiectivi, dezinteresati si binevoitori.
si ma bucur ca suntem de aceeasi parere.

 

Eu stiu o fosta colega de servici, fata unor oameni importanti si bogati, care s-a maritat cu baiatul unor oameni importanti si bogati, ajutata de sfatul unor prietene, fara sa-si dea seama ca prietenele sfatuitoare se gandisera sa se vada si ele cu sacii in caruta, adica s-au gandit ca tipul respectiv le va ajuta "fara sa-si dea seama", sa gaseasca si ele niste barbati bine situati, nu niste terchea berchea ca mine, eu bagandu-ma in seama cu una din ele, o blonda buna de :crazy:, care era mai darnica de fel.:roll:

 

Fosta colega nu mai avea alt prieten sa zici ca au ajutat-o sa aleaga intre unul si altul, dar relatia lor era tocmai pe punctul de a se destrama si atunci "prietenele de o viata", au ajutat-o sa aprofundeze relatia. Am intalnit-o ieri la cumparaturi, si un "binevoitor", stiindu-ma neinsurat, :crazy: m-a informat ca a divortat si ca are o fata si un baiat. :doh: :lol: :lol2: , fara ca macar sa-l fi intrebat. :whack: si ca ea a vrut sa se omoare, dar a scapat pentru ca s-a rupt cablul cu care s-a spanzurat. :soc:

 

Toate astea s-au intamplat pentru ca o matusa bogata, ramasa fata batrana, a sfatuit-o sa se marite cat e tanara, fosta colega avand atunci 26 de ani, si spunandu-i ca o sa se inteleaga odata cu trecerea timpului si dupa ce o sa faca doi copii, ca daca era dupa fata cred ca facea doar unul. :suicide:

 

Bine dracu ca m-am intalnit cu ala ieri, si mi-a spus cum e treaba, ca pana la sfarsitul lunii trebuie sa ma intalnesc cu matusa fostei colege sa definitivam o situatie, ca imi tot baga pe gat o nepoata(sa o invat meserie) :blink: si cine stie ce ganduri o avea cu mine nepoata la indemanul matusii, de sare sau se infinge fata in mine de ramanem lipiti pe viata. :elf:

 

E cam dubioasa intalnirea asta, mai ales ca eu nu sunt contabilul lor si tin locul la cineva pe care l-a gasit plecarea in Italia tocmai acuma, ca s-a insurat.

 

Imi face impresia ca binevoitorul de ocazie ii cam da ocol fostei colege de e asa informat si era asa interesat de ce am discutat cu femeia.:pope:

 

Ca fapt divers, dintre toate prietenele fostei colege, doar blonda s-a maritat cu un baiat bine situat, restul au cam esuat. 8)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa numesc asta decat prostie, nu din cauza faptului in sine, ci pentru ca adesea, cei care se confrunta cu "dezamagiri in lant", o fac pentru ca se ghideaza la infinit dupa aceleasi tipare de comportament. Nu stiu care naiba zicea ceva de genul nebunia este atunci cand faci mereu aceleasi lucruri, asteptand alt rezultat. Ei bine, mie nu-mi pare nebunie, ci prostie. O prostie aproape la fel de mare ca si aceea de a proiecta pe tot Universul concluziile experientelor tale limitate. Dar la asta, pana la urma, exista un dram de intelegere, nu cred ca e nimeni a carui conduita sa nu fie influentata de experienta personala. Acum, din acelasi gen de experienta personala, fiecare invata ceea ce poate. Iar astia, fiind prosti... :pardon:

Editat de fire de praf
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa numesc asta decat prostie, nu din cauza faptului in sine, ci pentru ca adesea, cei care se confrunta cu "dezamagiri in lant", o fac pentru ca se ghideaza la infinit dupa aceleasi tipare de comportament. Nu stiu care naiba zicea ceva de genul nebunia este atunci cand faci mereu aceleasi lucruri, asteptand alt rezultat. Ei bine, mie nu-mi pare nebunie, ci prostie. O prostie aproape la fel de mare ca si aceea de a proiecta pe tot Universul concluziile experientelor tale limitate. Dar la asta, pana la urma, exista un dram de intelegere, nu cred ca e nimeni a carui conduita sa nu fie influentata de experienta personala. Acum, din acelasi gen de experienta personala, fiecare invata ceea ce poate. Iar astia, fiind prosti... :pardon:

 

Corect. Dar oare nu sunt la fel de prosti si cei care iau parerile unor oameni drept enunturi universale? Chiar e atat de greu sa stai cateva minute sa te gandesti ca respectiva persoana nu are cum sa cunoasca toti oamenii sau toti barbatii sau toate femeile, nici macar majoritatea grupurilor sociale la care se refera, intr-atat incat sa faca o statistica? Si daca ar fi vreun doctorand cu enspe specialitati, batran si umblat prin lume, geniu pamantului, tot nu e obligatoriu sa isi formuleze o opinie obiectiva despre realitatea inconjuratoare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×