Sari la conținut
Forum Roportal
liduta

Am nevoie de putin suport moral

Postări Recomandate

Numele meu este Lidia si in febr, la un control de rutina mi-au gasit TGO=74 si TGP=164. Dr de familie a zis ca am hepatita B dar nu am crezut asa ca dupa o sapt am refacut analizele: TGO=106,96 si TGP=186,72. Am facut si agentii: HBs=reactiv(946,3), HBe=pozitiv asa ca am facut si biopsia(7) si viremia(484524131copii/ml) si, abia dupa ce am numarat cifrele de la viremie si mi-am dat seama ca este foarte mare, am inceput sa cred ca sunt bolnava. Doctorul la care am fost m-a incurajat si mi-a spus ca am noroc ca ptr mine sunt 4 medicamente si acum, ca multi altii, o sa ma duc cu dosarul la casa de asigurari, o sa-l depun si o sa sper ca atunci cand o sa fie aprobat o sa mai poata face interferonul ceva ca sa scap de aceste milioane de virusi. :crazy:

Va multumesc ca ati citit aceste randuri si daca puteti, spuneti-mi si mie cam in cat timp ajunge interferonul la pacienti ca sa stiu cat timp trebuie sa-mi tin moralul ridicat ptr ca corpul meu s-a obisnuit cu virusul si nu vrea sa lupte impotriva lui. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu dispera si noi am trecut prin faza asta si noi aveam incarcatura virala mare ,eu am avut una mult mai mare si interferonul a scazut bine de tot viremia .Eu in urma tratamentului am ajuns ola nedetectabildesi era mare viremia dar nu am putut forma anticorpi ,organizmul meu nu ia format ,nu a fiost puternic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca s-a aprobat si la noi tratamentul cu pegassys care este tot un interferon care se adm saptamanal si are efecte adv mai putine decat interferonul.Poate medicul ti-a intocmit dosar pentru pegassys.Dosarul va fi aprobat de casa in functie de bugetul pe care il are.La ce casa ai depus dosarul(1 sau 2).Multa sanatate si rabdare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numele meu este Lidia si in febr, la un control de rutina mi-au gasit TGO=74 si TGP=164. Dr de familie a zis ca am hepatita B dar nu am crezut asa ca dupa o sapt am refacut analizele: TGO=106,96 si TGP=186,72. Am facut si agentii: HBs=reactiv(946,3), HBe=pozitiv asa ca am facut si biopsia(7) si viremia(484524131copii/ml) si, abia dupa ce am numarat cifrele de la viremie si mi-am dat seama ca este foarte mare, am inceput sa cred ca sunt bolnava. Doctorul la care am fost m-a incurajat si mi-a spus ca am noroc ca ptr mine sunt 4 medicamente si acum, ca multi altii, o sa ma duc cu dosarul la casa de asigurari, o sa-l depun si o sa sper ca atunci cand o sa fie aprobat o sa mai poata face interferonul ceva ca sa scap de aceste milioane de virusi. :spiteful:

Va multumesc ca ati citit aceste randuri si daca puteti, spuneti-mi si mie cam in cat timp ajunge interferonul la pacienti ca sa stiu cat timp trebuie sa-mi tin moralul ridicat ptr ca corpul meu s-a obisnuit cu virusul si nu vrea sa lupte impotriva lui. :P

 

 

Nu dispera si noi am trecut prin faza asta si noi aveam incarcatura virala mare ,eu am avut una mult mai mare si interferonul a scazut bine de tot viremia .Eu in urma tratamentului am ajuns ola nedetectabildesi era mare viremia dar nu am putut forma anticorpi ,organizmul meu nu ia format ,nu a fiost puternic.

Multumesc mult ptr mesaj si ma bucur tare mult ca sunt persoane care se vindeca. Multumesc inca o data.

 

Am inteles ca s-a aprobat si la noi tratamentul cu pegassys care este tot un interferon care se adm saptamanal si are efecte adv mai putine decat interferonul.Poate medicul ti-a intocmit dosar pentru pegassys.Dosarul va fi aprobat de casa in functie de bugetul pe care il are.La ce casa ai depus dosarul(1 sau 2).Multa sanatate si rabdare.

 

 

Multumesc mult ptr raspuns. Inca nu am depus dosarul(il depun maine) dar nu am auzit inca de acest medicament: mie mi-au dat Intron 5ml/zi si s-ar putea sa-l iau combinat cu lamivudina.Multumesc inca o data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar de obicei ..cam cat se astepta ...

k eu abia pe 13 am programare la doctor...si dupa aia..probabil ...o sa-mi faca un dosar...si o sa ma puna sa astept ..nu? ..depinde...de ceva anume...sau pur si simplu in functie de catzi ..pacientzi sunt?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,Veronica!

Eu am facut analizele destul de repede, dar sunt doua care cam dureaza:biopsia vreo 10 zile si viremia vreo 21 de zile. Apoi dr tau iti face un dosar care intra intr-o comisie care trebuie sa-ti aprobe tratamentul, dupa care il depui la casa de asigurari si mai astepti cam 4 luni pana se aproba( eu l-am depus azi si tot azi am aflat toate astea) si cam gata. Dupa ce iti aproba casa nationala de asigurari dosarul, te duci cu aprobarea la medicul tau de familie si el iti da reteta ptr tratament. Eu ti-am spus ce trebuie sa fac eu: mie mi-au dat interferon. Daca vrei mai multe detalii, mai spune-mi cate ceva despre analize...

Multa sanatate si multa, multa rabdare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×