Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara .

Am fost depistata cu hepatita B cronica in anul 2008.

Ultimele analize pe care le -am facut sunt:

AgHBs-pozitiv

Viremia = 20085 copii ADN/ml

TGP =28Ul/l val.de referinta 0-41 Ul/l

TGO=63 Ul/l val.de referinta 0-37 Ul/l

Bilirubina directa =0.6 mg/dl val.de referinta 0-0.3 mg/dl

Bilirubina totala = 1,0 mg/dl val.de referinta 0-1 mg/dl

Fosfataza alcalina =215 U/l val.de referinta 98-279 U/l

Antigen HBe -negativ

Anti HBe - pozitiv

AntiHBc - pozitiv

AntiHBs <3 mUl/ml val.de referinta 0-10 mUl/ml

Ecografie : nu se constata modificari hepatosplenice si ale axului splenoportal

Fibroscan : in anul 2009 - fibroza distribuita mai inomogen ,aflata per ansamblu in stadiul F1(Metavir) ,

dar cu existenta si a unor zone de parenchim in stadiul F0.

in anul 2011 - stadiul F0 -rigiditatea hepatica este in usoara scadere fata de 2009 .(Este posibil???????)

Punctie nu am facut.

Tratament nu am facut .Mi s-a spus ca nu este cazul .

Am luat doar hepatoprotectoare.

Regim nu fac foarte strict.

Am devenit f.stresata sa nu infectez pe cineva , nu stiu cum sa scap de acest stres.

Va rog sa-mi scrieti cum va purtati voi in familie si cu prietenii.

Eu am ajuns sa ma tem ca infectez pe toata lumea.Dezinfectez toate vasele.

Port manusi cand fac de mancare si cand spal vase.

As mai vrea sa stiu si daca exista posibilitatea de a transmite unei alte persoane virusul hepatitic B in bazinele cu apa termala, sarata , piscine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hepatita B se poate transmite pe cale sanguina (cand sangele infectat vine in contact cu cel al altor persoane-de exemplu prin transfuzii de sange, prin instrumentar incorect sterilizat- la stomatolog, manichiura, pedichiura, tatuaje) si pe cale sexuala, deoarece virusul hepatitei B se gaseste nu numai in sange ci si in sperma sau secretii vaginale.Deasemenea o mama purtatoare a AgHBS poate transmite virusul nou-nascutului.

Ca recomandari, pentru tine si cei din apropierea ta, pot sa-ti spun, pe scurt, ca trebuie sa ai grija sa nu te ranesti (sa-ti bandajezi ranile pentru ca sangele tau sa nu contamineze alte persoane), sa folosesti prezervativul pentru a-ti proteja partenerul/partenerii sexuali, rudele si persoanele apropiate trebuie vaccinate.

Referitor la ultima intrebare, daca nu ai rani deschise si celelalte lichidele infectate nu ajung in bazin, avand in vedere si dilutia (care este mare) probabilitatea de contaminare a altor persoane cu virusul hepatitei B este mica.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu este sa te mai relaqxezi. nu are sens sa gatesti sau sa speli cu manusi. Nu infectezi pe nimeni in piscine, stai linistita.

In ceeea ce priveste analizele tale, sugestia mea ar fi sa le mai repeti. Ultimele rezultate dateaza din 2011. Recomandarea este sa te reevaluezi la fiecare 12 luni. Faptul ca fibroza nu este avansata este un lucru foarte bun. Viermia nu e mare. Totusi bilirubina directa este peste limita binisor. Oricum, iti mai lipseste si o electroforeza a proteinelor serice. Refa toate testele si ai imaginea clara in ansamblu. In principiu, pari a fi bine.

sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt.incurajari.

Voi cum va comportati in familie si cu prietenii?

 

Eu ma comport ca si cum nu s-a intamplat absolut nimic. Sotia este vaccinata, copilul asemenea (la nastere). In rest nu am niciun stres.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt.incurajari.

Voi cum va comportati in familie si cu prietenii?

 

La el ca si Connny, si eu ma comport normal ca si cum nimica nu s-a intimlat, sotia s-a vaccinat si are anticorpii necesari, copilul / copii vor fi vaccinati la nastere asa ca nu e nici un stres. Imi fac analizele odata pe an (pina acuma le faceam odata la 3 luni si apoi odata la 6 luni) iar de informat nu am informat pe nimeni in afara de familie si de medicii cu care interactionez, (de exemplu stomatologul - a carui reactie a fost cit se poate de normala iar comportamentul fata de mine a fost identic ca si innainte de a afla) ....

Iti recomand sa nu te stresezi daca nu este cazul, stresul nu face bine la nimica :)

 

sanatate,

4est

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×