Sari la conținut
Forum Roportal
StayCalm

Lentile heliomatice ochelari

Postări Recomandate

Din pacate cand am comandat ochelarii nu am specificat sa fie heliomatici si acum cu soarele asta orbitor imi dau seama ca rau am facut mai ales ca am ochii cam sensibili la lumina. Oare trebuie sa dau comanda de alte lentile pt ochelari sau se pot modifica cele vechi?

 

Unii zic ca lentilele heliomatice iti fac ochii mai lenesi si in timp e posibil mai mult sa te incurce. Mie personal mi se par cam inestetice dar na, baba la sanatate rabda de orgoliu )

 

Ochelari de soare cu dioptrii are cineva? Or fi buni? Or fi foarte scumpi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa comanzi lentile noi care vor avea dioptriile recomandate de oftalmolog si sa specifici ca vrei sa fie heliomate (fotocromatice).

Vederea este foarte importanta, deci nu trebuie sa te tenteze sa cumperi ceva ieftin din vreo piata.

Ochelarii de vedere trebuie sa aiba lentile potrivite pentru ochii tai (asta stabileste oftalmologul in urma unui consult) si este foarte gresit, cum procedeaza multe persoane, sa imprumuti ochelarii de la altcineva, chiar daca vezi mai bine pe moment (acum nu ma refer la tine, spun in general!).

Ochelarii cu lentile heliomate nu sunt deloc inestetici, din contra multor persoane le place si considera ca sunt "chic".

In plus lentilele heliomate se "adapteaza" luminii in sensul ca devin mai intunecate la lumina puternica (vara la soare, iarna la zapada).Daca nu este lumina puternica lentila este mai deschisa la culoare.

Ochii nu devin mai lenesi, astea-s povesti!

Lentilele heliomate prezinta si avantajul ca protejeaza ochii de expunerea la radiatii ultraviolete.

 

Editat de Vladyna
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×