Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

uei, tot ce e crud, cu coaja sau samburi sau care produce aciditate/fermenteaza, e contraindicat pt colon iritabil si ulcer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alex, tu ai facut vreodata analize pt depistarea Helicobacter pylori ?

Este o bacterie care, netratata, provoaca ulcer. Nu e greu de tratat, dar trebuie intai sa fie descoperita la analizele de sange.

Ma gandesc ca asta ai putea avea, din moment ce ai facut un nou ulcer, dupa operatie.

Uite, citeste, aici :

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Helicobacter_pylori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am avut-o si inca mai apare cand are chef. de 2 ori pe an sunt pe tratament de nexium(5 sapt primavara/5 toamna) combinat cu 14 zile de antibiotic, dar sunt 'f acida' si ma iau repede crizele :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu ! :blink:

Cand ti se da antibiotic ( 2 soiuri ), nu ti se recomanda tratament pt protectie stomacala, flora intestinala, ficat ?

 

Pt stomacul sensibil, sunt bune supele de pui, de legume, pilaf, cartofi fierti. Nimic crud.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nexium, antibiotic si omez. asa arata un tratament.

 

 

nexiumul nu este antibiotic

 

Pt stomacul sensibil, sunt bune supele de pui, de legume, pilaf, cartofi fierti. Nimic crud.

pt ulcer perforat si bila scoasa lista cu NU-uri e imensa, ar inseamna sa traiesc band ceai.

 

*uck it! cineva sa-mi aduca o salata de varza si mere :rot: (asta ca tot am facut rost de seringa si ac)

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Antibioticele distrug flora stomacala. Daca medicul nu iti recomanda probiotice, stomacul te va durea in continuare + ca antibioticele afecteaza si ficatul. Si daca tu faci tratamentul asta destul de dur, periodic, ai nevoie de probiotice si protectie pt ficat, de fiecare data. Nexium este tot pt stomac.

Crede-ma, ca asta e tratamentul complet, de care scriu eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pfoaaaaaaaaaa

 

 

stai ca acum imi pica o fisa...de 2 apt o trag pe ceai verde la greu, peste 1l zilnic. o avea legatura? rahat, tot incerc sa imi dau seama ce imi provoaca criza asta acum. inainte fumam, beam..aveam scuze. acum..cucu fumat, cucu alcool.

 

poate ceaiul verde sau ceaiul diuretic sa afecteze? :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×