Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Crezi că te tragi din daci?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu chiar nu intelegi romaeste???

 

Noi ungurii nu acceptam stil de vorbire precum " Mă faci ungur?"  cea care ti-a dat viata te-a facut roman fi linistit, nici nu voiam sa devii ungur!!!

 

Doresc sa revin spre a aduce unele completari ca sa fiu inteles mai bine de catre toata lumea.

 

Foarte putina lume cunoaste resorturile lumii medievale, faptul ca fiecare natiune era reprezentata la nivel nobiliar, doar ca nobilimea nu a depasit niciodata 10% nicaieri in lume si probabil nu a depasit 20% din total cu armata, orasenime, etc in total, ceilalti erau tarani.

 

Statele fiecare la randul sau a produs genocid fata de alte state, si cel mai important de multe ori genocidul intors catre propria natiune si propria etnie majoritara din partea fratilor de neam, limba si sange a primat si cel mai dureros s-a produs adesea tocmai in perioadele lungi de pace.

 

Românii ucisi pe ascuns in perioada regimului comunist se ridica la cateva milioane bune si in marea lor majoritate au fost oameni nevinovati, as spune chiar oameni naivi.

 

Alte cateva milioane au fost doar torturati si /sau aflat in pragul de a fi incarcerati. Din neamul meu am avut un unchi presupus legionar impuscat mortal de securitate, apoi un bunic orfan de copil mic de ambii parinti, si el tot taran si care pe cand maica-mea era eleva in liceu a fost torturat la securitate la sange timp de saptamani in sir pana in pragul mortii, deoarece adunase bani la ciorap, erau bani curati (facea foamea si aduna bani de frica saraciei).

Chiar propria mama a fost interogata zile in sir la securitate si a fost cat pe ce sa fie incarcerata deoarece dadu-se mita 10 lei la un functionar pt. a putea cumpara boltari pt a putea termina casa deoarece de cativa ani buni era pe lista de asteptare la boltari si nu primise nimic.

 

Acestea sunt doar cateva exemple de familie, exemple considerate situatii fericite si absolut normale in epoca.

 

Natiunea nostra ar fi avut nevoie in primul rand de o reconciliere interna in sanul propriului popor si apoi mai departe.

 

Cu privire la xenofobia exacerbata, cred ca ea vine de cele mai multe ori din lipsa de cultura si de informare.

 

Nicio agresiune nu justifica o alta agresiune si nu se raspunde astfel ca o contramasura, dar intelegand faptele istorice vom vedea ca lucrurile s-au petrecut odios la nivel global.

 

Familia unei bunici a fost refugiata din Ardealul de Nord in Regatul României, au pierdut vecini, rude apropiate, ... si a ramas cu traume pe viata, dar tot bunica vorbea frumos de multi alti unguri care au ajutat-o.

 

Românii nu ar trebui sa se considere doar victime dupa cum nici ungurii doar invingatori unii in fata celorlalti, de exemplu Ungaria a avut pierderi incomparabil mai mari de vieti omenesti in fata Armatei Române in perioada imediat urmatoare, este vorba despre sute de mii, pana la 1 milion de civili fata de cca. 1.ooo de victime românesti in Ardealul de Nord.

 

Majoritatea civililor unguri au murit la Budapesta prin infometare in urma blocadei armatei române care a tinut spatele armatei sovietice, apoi in urma impuscarii in coloana si a violurilor din partea armatei ruse.

 

Cei care nu murisera direct, au fost dusi in Siberia de unde s-au intors cca 1/4, majoritatea turnati de vecinii români, slovaci, ... pe nedrept, iar altii saltati pt. ca aveau nume germane sau familii mixte.

 

Ce a facut Rusia cu propriul popor nu au facut decat americanii cu indigenii din Americi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce a facut Rusia cu propriul popor nu au facut decat americanii cu indigenii din Americi.

 

Atunci inca nu era America ci colonisti eglezi, portughezi, francezi, spanioli in goana dupa aur in Lumea Noua ... ca sa aducem la numitor comun faptele si cunostintele despre trecut.   Pana si sclavagismul a fost inintiat de englezi.  Ar face si azi de ar avea putere!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi indienii din SUA au fost masacrati de americani nu de englezi, poate doar cativa de prin cele 13 colonii de la inceput.

 

Totusi nimeni nu le poate stirbi englezilor marinimia realizarii Erei Industriale si americanilor PC-ul si internetul.

 

Acum recent se pare ca tot anglo-saxonii au descoperit sau descoperisera de cateva decenii bune propulsia cosmica EM warp-drive, inainte pe la 1872 un englez Radiometrul Crooke, apoi nazistii ceva UFOț neconfirmate momentan, ...


Astept cu nerabdare sa aflu din cine ma trag cu cateva sute sau mii de ani in urma, ce neamuri au circulat pe locul de azi Maramures, Sighetu-Marmatiei la Sud de Tisa dar

 

aproape de  SubCarpatia si Ucraina ... sint blonda cu piele extrem de alba si grupa sanguina B- ...

 

Grupa B este preponderent asiatică, dar asta nu inseamna ca esti 100% asiatică, poate doar 10%?!

 

Culoarea deschisa a parului, pielii, s.a.m.d, indică o origine indo-europeana clara, dar nu pana la capat ci coroborat cu o statura de cca. 1,56m-1,75m la femei.

 

Talia mica implica un aspect arhaic micro-asiatic si /sau nord-african.

 

De asemenea trasaturile fetei indica o anumita ascendenta.

 

Nasul mic si carn, adica in vant, plus o fizionomie mai rotunjita implica populatii din nordul Europei de tipul finlandezilor, adica blonzi IE mixati cu asiatici.

 

Nasul proeminent, drept sau acvilin plus o fata inalta si prelunga desemneaza fie trasaturi IE primare.

 

 

Cu privire la Transcarpatia ca natiuni ..., pot spune ca acolo se gasesc slavi blonzi IE, in speta ucraineni /ruteni dupa natiunile lor (boikii, lemkii, hutuli, ...), ceva unguri amestecati, iar in antichitate au trecut inclusiv asiatici sau mixto-asiatici, de unde si trasaturile rotunjite cu nas carn ale majoritatii morosenilor (tatal mamei este din Mara /Cracesti, imediat in Maramu dincolo de Gutin din perspectiva mea care stau la sud de Baia-Mare, si bunicul era un morosan clasic, era de inaltime medie-scunda, era indesat-robust, cu trasaturi faciale indulcite, rotunde, oarecum similare mongolilor amestecati cu rusi, sau ale unor ucraineni sau kazahstanezi, adica fata rotunda, frunte inalta si rotunda, pometi destul de proeminenti, sprancene rotunde, ochi zambareti oarecum asiatici, nas mic si carn, neproeminent, ..., dar culmea bunica care era din Apuseni-Alba, ea avea trasaturi IE dure cu nas proeminent, dar ea stia ca era ruda de sange cu neamul Marza, tataro-români, dar nu pastra aproape nicio trasatura asiatica.)

 

Tot in Transcarpatia au mai fost si germani, iar multi inca mai locuiesc regiunea.

 

Cu privire la daci, noi românii suntem daci indiferent de rasa, pe cand slavii, in speta ucrainenii pot fii geti sub toate triburile cunoscute de la persani la sciti, sarmati sau geti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nimeni nu le poate stirbi englezilor marinimia realizarii Erei Industriale si americanilor PC-ul si internetul.

 

Englezii, portughezii, spaniolii au masacrat populatie bastinasa si nu numai ca si negri tot de ei erau adusi pe plantatii cu nemiluita si precum USA cu mult mai tarziu a luat forma de Stat suveran, vorbim de colonisti si militari UK-isti ...   Cand deja George Washington si aliatii sai s-au saturat sa furnizeze materie prima pentru UK sa dezvolte o industrie si altele din marfurile americane ... s-a ajuns la un conflict de interes intre Statul American si Marea Britanie ca Anglia nu singur a ajuns sa dezvolte nimic ci dupa descoperirea amercilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, originea culturii kurganelor este încă disputată, cum spui, așa că vorbim de ipoteze.

Printre alte ipoteze, întreb și eu, de ce n-am lua-o în considerare și pe cea care ar explica apariția „din neant” a revoluției neolitice? Adică o migrație danubiană, de prin 5500 BC, din cauza unui eveniment nefast care a fost inundarea Mării Negre cam din aceeași perioadă?

 

 

 6ql63q.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred in Potopul de la Marea Neagra, migratia spre Egipt si Sumer, ..., dar asta nu explica neoliticul nostru din 8.ooo-6.ooo BC.

 

In 5500-5.ooo BC a fost doar un boom neolitic si nu inventarea neoliticului.

 

Pe de alta parte s-au descoperit culturi neolitice arhaice nu doar in zona Banatului nostru pe Dunare, dar si in partea de sud a Vaii Indului si chiar si in Asia Mica?

 

Oricum si datarile sunt destul de relative.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Potopul de la Marea Neagra si Inundarea Marii Negre suna cam ciudat ... Marea Neagra a iesit din loc si a inundat uscatul sau doar s-a umplut cu apa locul de azi al marii

 

prin stramtoarea Egee pe undeva cu apa din Mediterana ... printr-un proces miraculos???


Imaginez ce mare groapa era acolo sau vale numit azi si chair sa fi scapat cu toti cei care au locuit acolo???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inundarea Mării Negre nu sună ciudat, Dimpotrivă, este cea mai verosimilă ipoteză dat fiind faptul că noi acum estimăm că, în urmă cu 10 000-12000 de ani, nivelul oceanului planetar era cu peste 100 de metri mai scăzut decât este acum. Pe vremea aia, Marea Neagră de acum se presupune că era un mare lac de apă dulce și este foarte posibil ca platforma din jurul ei să fi putut adăposti primii agricultori europeni. Dacă nu aici, atunci unde? Nu se știe exact care era populația care trăia în acele vremuri în acel areal. Putem să estimăm, mă rog, nu mă pot hazarda să dau o cifră. Cert e că în momentul în care  nivelul apelor oceanice și ale Mediteranei au depășit altitudinea  istmului Bosforului, apa marină a umplut bazinul pontic, obligând agricultorii să-și părăsească brusc așezările. Treaba e că acest scenariu al inundării Lacului Pontic cam este acceptat, însă disputele sunt în ce măsură acesta a fost sau nu catastrofic.  

 
 

 


Da, cred in Potopul de la Marea Neagra, migratia spre Egipt si Sumer, ..., dar asta nu explica neoliticul nostru din 8.ooo-6.ooo BC.

 

In 5500-5.ooo BC a fost doar un boom neolitic si nu inventarea neoliticului.

 

Pe de alta parte s-au descoperit culturi neolitice arhaice nu doar in zona Banatului nostru pe Dunare, dar si in partea de sud a Vaii Indului si chiar si in Asia Mica?

 

Oricum si datarile sunt destul de relative.

Păi, să ne înțelegem, aici nu vorbim despre inventarea neoliticului. Încercăm doar să punem și noi cap la cap o serie de fapte și să răspundem întrebăriii: crezi că te tragi din daci? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare cum au fost alertati acei oameni ca nivelul apelor a depasit cotele de inundatie demult???  sunau traimbitele???

 

Totusi, mie-mi pare o poveste ca si al Fecioarei Virgine  :giggle:

 

Eu oricum nu ma trag din daci, ceva-mi spune ca nu ... accept orice origine mongola sau de la cercul polar dar la fel si povestea dacilor este doar o inventie aproape

 

Hollywoodiana sa nu fie ca barza le-a adus.   Cine le-a botezat/numit daci... parca nu s-a vorbit despre acest lucru inca sau eu am lipsit???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu oricum nu ma trag din daci, ceva-mi spune ca nu ... accept orice origine mongola sau de la cercul polar dar la fel si povestea dacilor este doar o inventie aproape

 

Hollywoodiana sa nu fie ca barza le-a adus.   Cine le-a botezat/numit daci... parca nu s-a vorbit despre acest lucru inca sau eu am lipsit???

 

Olga, zici ca Herodot a inventat toate astea doar ca sa te oftici?   :lol2:

Io zic, ori habar n-ai de istorie si mai bine taci caci sade mai bine, ori spui doar fiindca nu-ti convine adevarul.

Iata ce spune Herodot in cartea sa "Istorie":

 

"[Ηρδ. 4.49] οὗτοι μὲν αὐθιγενέες Σκυθικοὶ ποταμοὶ συμπληθύουσι αὐτόν, ἐκ δὲ Ἀγαθύρσων Μάρις ποταμὸς ῥέων συμμίσγεται τῷ Ἴστρῳ, ἐκ δὲ τοῦ Αἵμου τῶν κορυφέων τρεῖς ἄλλοι μεγάλοι ῥέοντες πρὸς βορέην ἄνεμον ἐσβάλλουσι ἐς αὐτόν, Ἄτλας καὶ Αὔρας καὶ Τίβισις. διὰ δὲ Θρηίκης καὶ Θρηίκων τῶν Κροβύζων ῥέοντες Ἄθρυς καὶ Νόης καὶ Ἀρτάνης ἐκδιδοῦσι ἐς τὸν Ἴστρον:  ἐκ δὲ Παιόνων καὶ ὄρεος Ῥοδόπης Κίος [< μάλλον Ὄσκιος] ποταμὸς μέσον σχίζων τὸν Αἷμον ἐκδιδοῖ ἐς αὐτόν. ἐξ Ἰλλυριῶν δὲ ῥέων πρὸς βορέην ἄνεμον Ἄγγρος ποταμὸς ἐσβάλλει ἐς πεδίον τὸ Τριβαλλικὸν καὶ ἐς ποταμὸν Βρόγγον, ὁ δὲ Βρόγγος ἐς τὸν Ἴστρον: οὕτω ἀμφοτέρους ἐόντας μεγάλους ὁ Ἴστρος δέκεται.  ἐκ δὲ τῆς κατύπερθε χώρης Ὀμβρικῶν Κάρπις ποταμὸς καὶ ἄλλος Ἄλπις ποταμὸς πρὸς βορέην ἄνεμον καὶ οὗτοι ῥέοντες ἐκδιδοῦσι ἐς αὐτόν: ῥέει γὰρ δὴ διὰ πάσης τῆς Εὐρώπης ὁ Ἴστρος, ἀρξάμενος ἐκ Κελτῶν, οἳ ἔσχατοι πρὸς ἡλίου δυσμέων μετὰ Κύνητας οἰκέουσι τῶν ἐν τῇ Εὐρώπη:  ῥέων δὲ διὰ πάσης τῆς Εὐρώπης ἐς τὰ πλάγια τῆς Σκυθίης ἐσβάλλει.

[Θουκ. 2.96] ἀνίστησιν οὖν ἐκ τῶν Ὀδρυσῶν ὁρμώμενος πρῶτον μὲν τοὺς ἐντὸς τοῦ Αἵμου τε ὄρους καὶ τῆς Ῥοδόπης Θρᾷκας, ὅσων ἦρχε μέχρι θαλάσσης [ἐς τὸν Εὔξεινόν τε πόντον καὶ τὸν Ἑλλήσποντον], ἔπειτα τοὺς ὑπερβάντι Αἷμον Γέτας καὶ ὅσα ἄλλα μέρη ἐντὸς τοῦ Ἴστρου ποταμοῦ πρὸς θάλασσαν μᾶλλον τὴν τοῦ Εὐξείνου πόντου κατῴκητο: εἰσὶ δ᾽ οἱ Γέται καὶ οἱ ταύτῃ ὅμοροί τε τοῖς Σκύθαις καὶ ὁμόσκευοι, πάντες ἱπποτοξόται. παρεκάλει δὲ καὶ τῶν ὀρεινῶν Θρᾳκῶν πολλοὺς τῶν αὐτονόμων καὶ μαχαιροφόρων, οἳ Δῖοι καλοῦνται, τὴν Ῥοδόπην οἱ πλεῖστοι οἰκοῦντες: καὶ τοὺς μὲν μισθῷ ἔπειθεν, οἱ δ᾽ ἐθελονταὶ ξυνηκολούθουν. ἀνίστη δὲ καὶ Ἀγριᾶνας καὶ Λαιαίους καὶ ἄλλα ὅσα ἔθνη Παιονικὰ ὧν ἦρχε καὶ ἔσχατοι τῆς ἀρχῆς οὗτοι ἦσαν: μέχρι γὰρ Λαιαίων Παιόνων καὶ τοῦ Στρυμόνος ποταμοῦ, ὃς ἐκ τοῦ Σκόμβρου ὄρους δι᾽ Ἀγριάνων καὶ Λαιαίων ῥεῖ, [οὗ] ὡρίζετο ἡ ἀρχὴ τὰ πρὸς Παίονας αὐτονόμους ἤδη. τὰ δὲ πρὸς Τριβαλλούς, καὶ τούτους αὐτονόμους, Τρῆρες ὥριζον καὶ Τιλαταῖοι: οἰκοῦσι δ᾽ οὗτοι πρὸς βορέαν τοῦ Σκόμβρου ὄρους καὶ παρήκουσι πρὸς ἡλίου δύσιν μέχρι τοῦ Ὀσκίου ποταμοῦ. ῥεῖ δ᾽ οὗτος ἐκ τοῦ ὄρους ὅθενπερ καὶ ὁ Νέστος καὶ ὁ Ἕβρος: ἔστι δὲ ἐρῆμον τὸ ὄρος καὶ μέγα, ἐχόμενον τῆς Ῥοδόπης."

 

Banuiesc ca stii greaca veche, asa ca n-are sens sa-ti mai traduc. 

In baza celor afirmate de el, s-a intocmit harta mai jos afisata:

 

kentrika-balkania.png

 

Dacii si getii ii poti vedea in dreapta de sus a hartii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×