Jump to content
Forum Roportal
The Unknown

Crezi că te tragi din daci?

Rate this topic

Recommended Posts

2 minutes ago, Enki said:

tocmai de aia zic ca ne trebuie niste studii demografice, pe zone si perioade. Ca daca acu 2000 de ani aveam sange dac dar eram o mana de oameni, asta nu inseamna ca 1000 de ani mai tarziu, sau 1500 sau 1800 de ani mai tarziu, cand am crescut ca populatie, mai aveam asa mult sange dac in noi.

Dincolo de studiile demografice, s-au făcut niște studii genetice care ne pot da o idee despre ce e și cum. 

Bun, problema rămâne deschisă și vom mai discuta. 

O seară faină!

Sora mea si-a facut in SUA un test ADN si noaptea trecuta mi-a trimis rezultatele:

A) 98,9% ADN european, din care

- 86% ADN balcanic (la ei pe site zona cuprinde Romania, Bulgaria, Grecia si mare parte din fosta Iugoslavie) - judetul Valcea (toti stramasii mei cunoscuti sunt din judetul Valcea, deci au nimerit-o americanii)

- 5,5% ADN italian - regiunea Campania

- 3,5% ADN est european - voievodatul Mazovia

- 2,5% ADN comun in tot sudul Europei

- 1,3% ADN comun in toata Europa

B) 0,9% ADN vest-asiatic (la ei pe site zona se intinde din Turcia pana in Iran)

• Like 2
  • Upvote 1

28 minutes ago, Gaslight said:

Sora mea si-a facut in SUA un test ADN si noaptea trecuta mi-a trimis rezultatele:

A) 98,9% ADN european, din care

- 86% ADN balcanic (la ei pe site zona cuprinde Romania, Bulgaria, Grecia si mare parte din fosta Iugoslavie) - judetul Valcea (toti stramasii mei cunoscuti sunt din judetul Valcea, deci au nimerit-o americanii)

- 5,5% ADN italian - regiunea Campania

- 3,5% ADN est european - voievodatul Mazovia

- 2,5% ADN comun in tot sudul Europei

- 1,3% ADN comun in toata Europa

B) 0,9% ADN vest-asiatic (la ei pe site zona se intinde din Turcia pana in Iran)

Foarte interesant. De apreciat că ne-ai împărtășit informațiile. 

• Like 1
  • Upvote 1

De aici ne tragem, noi oamenii MODERNI de azi din aceste locuri!

Efectele Imperiului Mongol asupra Europei

Până în 1240, mongolii aveau controlul asupra a ceea ce sunt acum Rusia și Ucraina, capturând România, Bulgaria și Ungaria în următorii câțiva ani.

La înălțimea lor, conducătorii Imperiului Mongol au cucerit, au ocupat și au controlat o suprafață de 9 milioane de mile pătrate. În comparație, Imperiul Roman a controlat 1,7 milioane de kilometri pătrați, iar Imperiul Britanic 13,7 milioane de kilometri pătrați, aproape 1/4 din suprafața lumii.

monden.ro/efectele-imperiului-mongol-asupra-europei.html