Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Crezi că te tragi din daci?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu se va termina de curind Q.E.D. in legatura cu acest topic, dar ma intreb oare la ce serveste informatia???   Sintem cine sintem, sa investim in viitor nu in a scarpina ruinele sa ne adaugam diferite concluzii dupa numele, limba pe care o stim cel mai bine si altele.   Mie mi-e egal de unde au venit stramosii, eu ma simt bine asa cum sint.   Nimeni nu castiga nimic din acest razboi sa-l numesc dur evenimentele de cercetare si analiza al datelor noi gasite.      

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, fii mai relaxata. Dai impresia ca te simti obligata sa raspunzi pe topicul asta. Si nu inteleg de ce.:smile:

Editat de adal*
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, SenAnlatKaradeniz said:

 Chestia cu trasul din daci se refera probabil la ce am invatat la scoala majoritatea din noi. Nu cred ca exista un genom aparte al dacilor, dar se poate face arborele genealogic complet prin testarea ADN-ului si asa putem afla ce stramosi are fiecare.

Corect! Și prin testarea genetică a cât mai multor indivizi dintr-o populație, se poate arăta, pe ansamblu (adică, așa, cu un caracter statistic) ascendența populației respective.

Studiile se pot face pe cromozomul Y (cel care arată ascendența pe linie paternă) sau pe DNA-ul mitocondrial (cel care arată descendența pe linie maternă).

Astfel de studii s-au facut la nemți, francezi, italieni și la bulgari și la unguri și la noi și-n toată Europa și lumea civilizată. 

 

Marea problemă e, însă, interpretarea rezultatelor. :laugh:

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Vriies a spus:

DNA-ul mitocondrial (cel care arată descendența pe linie maternă).

Astfel de studii s-au facut la nemți, francezi, italieni și la bulgari și la unguri și la noi și-n toată Europa și lumea civilizată. 

 

Marea problemă e, însă, interpretarea rezultatelor. :laugh:

:laugh:  Ai pus punctul pe "i", vorba aia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, SenAnlatKaradeniz a spus:

Dar nu putem sa respingem total teoria maghiarilor. Mai ales ca e teoria lor despre ei insisi, nu despre altii, asa ca nu ne prejudiciaza  cu nimic. Sunt atat de diferite teoriile de la regiune la regiune, de la tara la tara, incat e greu de deslusit adevarul istoric,

Chestia cu trasul din daci se refera probabil la ce am invatat la scoala majoritatea din noi. Nu cred ca exista un genom aparte al dacilor, dar se poate face arborele genealogic complet prin testarea ADN-ului si asa putem afla ce stramosi are fiecare.

Istoria este stiinta care  studiareza dezvoltarea societatii, a unui popor, bla-bla-bla, bizuindu-se pe scrierile cronicarilor, descoperiri erheologice s.m.a. In ceea ce privesc povestile/teoriile intra in alta categorie, cea pe care o asociem adesea cu Mos Ene, uneori numind-o legenda sau pur si simplu povesti de adormit copiii. Sa ne fie clar, istoria a fost intotdeauna scrisa de invingatori, asadar, nu putem spune cu exactitate, cu precizie de 100% ca stim toate amanuntele, multe au fost trecute sub tacere din motive mai mult sau mai putin intemeiate, altele pur si simplu au fost omise, lasate prada uitarii.

Referitor la DNA, ai perfecta dreptate, dar te intreb, ce ne facem, daca Olguta noastra afla ca nu se trage din neamul ei. Luand in considerare ca e blona, cu ochii deschisi la culoare si un ten alb ca laptele? Nu coincide intocmai cu descrierile istorice privitoate la stramosii ei, fiind descrisi ca oameni scund de stat, cu ten masliniu, par negru impletit in 10 codite.

Ce crezi ca as face, daca de fapt m-as trage din neamurile slavice sau eline? Cu ce-ar schimba asta? M-as apuca sa schimb partea baricadei slavindu-i pe rusi sau mai stiu eu ce natie? Istoria unui popor ramane scrisa indiferent daca sunt sau nu urmas al dacilor. M-am nascut pe teritoriul Romaniei, si ma consider roman, Iar ca cetatean al acestei tari, o voi respecta indiferent de ce va spune DNA-ul meu. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
31 minutes ago, KPB said:

 

Ce crezi ca as face, daca de fapt m-as trage din neamurile slavice sau eline? Cu ce-ar schimba asta? M-as apuca sa schimb partea baricadei slavindu-i pe rusi sau mai stiu eu ce natie? Istoria unui popor ramane scrisa indiferent daca sunt sau nu urmas al dacilor. M-am nascut pe teritoriul Romaniei, si ma consider roman, Iar ca cetatean al acestei tari, o voi respecta indiferent de ce va spune DNA-ul meu. 

Foarte frumos spus și-ți face cinste că gândești astfel.

Numai că discuția era dacă ne tragem sau nu din daci. Până la urmă, sigur că mai puțin contează asta. Că ne-om trage din ăia sau din ăilalți, tot aia e pentru noi, că mâine tot la serviciu mergem.:laugh:  Însă, nah, e bine de știut adevărul, oricare ar fi el.

Editat de Vriies
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, LuciaD said:

:laugh:  Ai pus punctul pe "i", vorba aia!

Poi, da! :smile:

Rezultatele se pot interpreta, că asta e natura umană. Ne confecționăm povești în care ajungem să credem și cu greu renunțăm la ele. Dar în măsura în care studiile genetice arată indubitabil cutare și cutare lucru, atunci nu ne rămâne decât vorba neamțului „ Hende hoch” și să acceptăm evidența. :laugh:

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Vriies a spus:

Poi, da! :smile:

Rezultatele se pot interpreta, că asta e natura umană. Ne confecționăm povești în care ajungem să credem și cu greu renunțăm la ele. Dar în măsura în care studiile genetice arată indubitabil cutare și cutare lucru, atunci nu ne rămâne decât vorba neamțului „ Hende hoch” și să acceptăm evidența. :laugh:

:laugh: Da.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 ore, adal* a spus:

Olga, fii mai relaxata. Dai impresia ca te simti obligata sa raspunzi pe topicul asta. Si nu inteleg de ce.:smile:

Tu esti relaxat???   daca erai, ai fi inteles cate ceva ca pan-acum,  esti sub stress .... ia sapaliga si aliaza-te intre ruine la sapaturi dupa dovezi ... e linistitor. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×