Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incep acest subiect prin a-mi cere scuze daca incalc vreo regula, desi am citit mai inainte regulamentul. Sunt studenta Facultatea de Litere, Universitatea Bucuresti si imi construiesc teza de licenta pe identitatea religioasa din Romania si noi miscari religioase. Pentru studiul de caz am nevoie de raspunsuri la un chestionar. O sa fiu foarte sincera, pe internet, am reusit sa ajung mult mai usor la grupa de varsta 18-40. As avea nevoie de respondeti din grupa de varsta 40-55 si tocmai de aceea apelez la acest site, deoarece am obervat ca aici exista topic-uri pe tema mea, iar studiul pe care incerc sa il realizez este cat se poate de sincer si de serios. va rog nu imi treceti cu vederea rugamintea. De asemenea, pentru cei care nu sunt in grupa de varsta 40-55, invitatia de a completa chestionarul ramane deschisa, cu singura conditie de a va afla in mediu urban. va multumesc anticipat si va stau la dispozitie pentru orice initiativa de dialog.

 

catre chestionar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti pune spiritualitatea in clasificari, casute, tabele si statistici. In primul rand, e in continua transformare in fiecare individ, asa incat nu poti sa ii faci un freeze frame la un moment dat si sa ii atasezi individului o eticheta de durata, pentru ca apoi sa obtii o ''imagine de ansamblu a spiritualitatii in Romania''. Nu una reala oricum; nu exista asa ceva.

Editat de Rory*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti pune spiritualitatea in clasificari, casute, tabele si statistici. In primul rand, e in continua transformare in fiecare individ, asa incat nu poti sa ii faci un freeze frame la un moment dat si sa ii atasezi individului o eticheta de durata, pentru ca apoi sa obtii o ''imagine de ansamblu a spiritualitatii in Romania''. Nu una reala oricum; nu exista asa ceva.

Sunt de acord. nici nu ma intereseaza o imagine de ansamblu a spiritualitatii in Romania, asta ar fi inutil si imposibil. Pe mine ma intereseaza foarte mult sa vad daca exista diferentieri de notiune in mentalitatea romanilor, cand vorbesti de spiritualitate si religie si cum se leaga sau se resping in mintea noastra. nu vreau sa imi clasifice nimeni spiritualitatea sau religia, vreau sa incerce sa mi le defineasca si sa se raporteze sincer la ele in niste repere ale vietii private si sociale.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt studenta Facultatea de Litere, Universitatea Bucuresti si imi construiesc teza de licenta pe identitatea religioasa din Romania si noi miscari religioase.

Nu poti sa faci chestionar pe Romania cu intrebari pe internet, sau in grupuri razlete pe care le-ai interpelat probabil personal.

Apoi singura ai recunoscut ca ai nevoie de cei din mediul urban, deci din start ar trebui sa schimbi titlul in loc de Romania sa pui mediul urban.

Apoi pe forumul asta sunt 2 sau 3 useri activi religiosi ceea ce demonstreaza ce am spus, proportia religioasa din Romania e invers reprezentata pe internet.

Deci ca sa fiu sincer nu cred ca rezultatele studiului tau valoreaza ceva, imi pare rau, pe langa ca nu inteleg ce are facultatea de litere cu studiile religioase, (si pompos pe toata Romania). Nu ar fi mai bine ca sa se ocupe fiecare cu ce se pricepe intreb si eu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti mai multi? Din cate stiu, esti singurul religios care mai activeaza pe forumul asta. :)

Eu m-am ferit sa ma laud evident (tine de etica religioasa)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma intereseaza foarte mult sa vad daca exista diferentieri de notiune in mentalitatea romanilor, cand vorbesti de spiritualitate si religie si cum se leaga sau se resping in mintea noastra.

 

Am inteles acum.

 

proportia religioasa din Romania e invers reprezentata pe internet.

 

Cam e.

Editat de Rory*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa faci chestionar pe Romania cu intrebari pe internet, sau in grupuri razlete pe care le-ai interpelat probabil personal.

Apoi singura ai recunoscut ca ai nevoie de cei din mediul urban, deci din start ar trebui sa schimbi titlul in loc de Romania sa pui mediul urban.

Apoi pe forumul asta sunt 2 sau 3 useri activi religiosi ceea ce demonstreaza ce am spus, proportia religioasa din Romania e invers reprezentata pe internet.

Deci ca sa fiu sincer nu cred ca rezultatele studiului tau valoreaza ceva, imi pare rau, pe langa ca nu inteleg ce are facultatea de litere cu studiile religioase, (si pompos pe toata Romania). Nu ar fi mai bine ca sa se ocupe fiecare cu ce se pricepe intreb si eu?

 

In primul rand grupurile cu care am intrat in discutie pana acum nu sunt razlete sunt grupuri mari cu mentalitati si varste diferite.In al doilea rand provin din diferite medii profesionale si de educatie, in al treilea rand nu aveam cu sa le accesez decat personal pentru ca sunt interesata in primul rand de corectitudinea acestui studiu de caz, apoi de parerile altora, tocmai de aceea am decis sa nu am intermediari in acest chestionar.

Proportia religioasa despre care vorbesti este o forma subiectiva de a te referi la o majoritate sociala.Daca vroiam sa vorbesc DOAR cu persoane active religios as fi mers in biserici. Internetul ofera oamenilor protectia anonimatului si mie sansa de a avea acces la parerile lor PERSONALE nu impuse de grupuri de influenta ca la interviurile fata in fata.Studiul din mediu urban se realizeaza prin sondaj pentru ca in mediul rural nu poate fi vorba de internet si sondaje pe google docs, iar acea parte a studiului de caz a fost deja acoperita prin analiza de context si din sondaje anterioare. Iar Facultatea de Litere are in cadrul specializarii mele disciplina care se numeste Antropologie culturala care are foarte mult de a face cu religia. Studiile religioase sunt cu totul altceva. Acest lucru de altfel reiese si din chestionar. Eu stiu deja la ce ma pricep, doar ca incerc sa ma perfectionez. Nu stiu despre altii...

Editat de Alexandra-con
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am completat si chiar foarte serios. :)

 

 

Tu esti mai multi? Din cate stiu, esti singurul religios care mai activeaza pe forumul asta. :)

 

Nu. Este singurul indoctrinat beton.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incep acest subiect prin a-mi cere scuze daca incalc vreo regula, desi am citit mai inainte regulamentul. Sunt studenta Facultatea de Litere, Universitatea Bucuresti si imi construiesc teza de licenta pe identitatea religioasa din Romania si noi miscari religioase. Pentru studiul de caz am nevoie de raspunsuri la un chestionar.

 

Ca sa intelegi mai bine identitatea religioasa a poporului roman, eu propun sa te orientezi catre partea istorica a acestei "deveniri".

Eu gasesc ca este foarte interesant pentru studiul tau, sa afli ca identitatea religioasa a poporului roman a plecat NU de la Ortodoxie, ci de la biserica greco-catolica din Transilvania, asta chiar daca exista manastiri de pe timpul lui Stefan cel Mare, care vorbea o limba slava care nu are mai nimic in comun cu limba romana, iar pina si aprodul sau Movila era Mitropolitul Kievului. si ducea o politica religioasa legata de popoarele slave, asa dupa cum vedem si existenta limbii slavone in letopiseturile si scrierile religioase din aceea vreme.

Deci identitatea romanilor din p de v istoric nu este legata de ortodoxie, ci de "scoala ardeleana" care a sustinut si a constientizat pe romani de originea latina a poporului roman.

Marsavia bisericii ortodoxe si tradarea ei o vedem chiar si in timpurile noastre cand Patriarhul ala care a murit nu de mult, propovaduia orientarea politica a Romaniei catre Rusia si catre panslavism, si nu catre occidentul civilizat pe care l-a numit "depravat"!

Asta in timp ce el, care era un poponar care mai intai a fost si legionar, iar apoi si securist, se credea ca este sfant, (probabil in ochii prostilor care nu i cunosc trecutul biografic!)

Editat de soimos1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×